Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výroba skla a keramiky loni v Česku dál upadala

  15:44aktualizováno  15:44
Posledních několik let sklárnám a porcelánkám vůbec nepřeje. K levné asijské konkurenci se navíc loni přidala silná koruna a finanční krize. Podniky s více než dvaceti pracovníky uskutečnily zakázky za bezmála 50 miliard korun. Výsledek byl o 5,6 procenta horší než rok předtím.

Ilustrační foto | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

"Pokles byl zaviněn silnou korunou, stále silnější konkurencí levných výrobků z Číny a krizí ve stavebnictví ve druhé polovině roku," uvádí výroční zpráva Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR.

Tržby loni klesaly ve všech odvětvích oboru s výjimkou plochého skla a technické a zdravotnické keramiky, kde naopak navzdory nevýhodným kurzům rostly.

Zdravotnická keramika zažívá boom

Zejména výrobcům technické a zdravotnické keramiky se opravdu dařilo. Jejich tržby meziročně vzrostly o 14,8 procenta. Hlavně zdravotnická keramika zažívala boom, když její prodeje vzrostly o třetinu z 1,8 miliardy v roce 2007 na loňských 2,39 miliardy korun.

Téměř o pětinu naopak klesly tržby v oblasti výroby skleněných vláken. Výrazný propad tržeb postihl také výrobu užitkového skla a porcelánu a ostatního skla, které zahrnuje výrobu bižuterie. Zahraniční poptávka po skleněné bižuterii a skleněných polotovarech pro ni se meziročně snížila a tržby klesly o 36 procent na 2,97 miliardy korun.

Zatímco význam technického skla a keramiky rok od roku roste, výroba užitkového skla a porcelánu se na celkových tržbách oboru podílí stále méně. Ještě v roce 2002 pocházelo přes 23,1 procenta tržeb z výroby užitkového skla a porcelánu, loni to bylo 17,5 procenta a podíl bude zřejmě dál klesat.

Jedním z důvodů je krach největší majetkově spjaté skupiny výrobců skla a porcelánu Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus loni v září, který znamenal významný útlum výroby. Ten pokračuje i letos.

Lidí v oboru rychle ubývá

Ještě v roce 2002 zaměstnávaly sklárny, keramičky a porcelánky téměř 41 480 lidí, loni už jich bylo jen 31 240, což představuje propad o čtvrtinu. Počet zaměstnanců v oboru bude dál klesat i v letošním roce. Podniky skupiny BCT a Porcela plus sice postupně s novými vlastníky obnovují výrobu, zaměstnají však mnohem méně lidí. Stovky lidí propouštějí i další podniky, mezi jinými například největší výrobce bižuterie a polotovarů Jablonex Group.

Navzdory tomu vykázal obor kladné saldo zahraničního obchodu 26,2 miliardy korun (více se exportuje, než dováží), předloni bylo ale ještě o pět miliard vyšší.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Pracovití Češi. Pětihodinovou pracovní dobu by ocenila sotva polovina

Společnost Witte Automotive přijme v Nejdku příští rok na jaře desítky nových

Pětihodinovou pracovní dobu by v rámci svého zaměstnání ocenilo 45 procent Čechů. To ji pasuje mezi nejžádanější z...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Najdete na iDNES.cz