Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dva podnikatelé vymysleli, jak vrátit do Česka výrobu toaletního papíru

  • 122
Podnikatelé Miroslav Šnaur a Daniel Ther spolu s vědci a technology z Akademie věd a VŠCHT vymysleli, jak využít energii a teplo z odpadního dřeva k výrobě toaletního papíru. Většina papíru se k nám dnes dováží, díky těmto dvěma podnikatelům by se to ale mohlo brzy změnit.

Podnikatelé by se měli kamarádit, pak totiž vznikají projekty, které můžou změnit historii a zastavit zbytečný dovoz. U zrodu jednoho z nich stojí výrobce toaletního papíru a hygienického zboží Miroslav Šnaur, majitel společnosti Rollpap, a Daniel Ther, majitel společnosti BOR Biotechnology, která ročně zpracuje desítky tisíc tun dřevní štěpky (to jsou zbytky dřeva z lesů) na energii. Kromě toho, že si spolu rádi vyjedou na kole, řešili i podnikání a další využití štěpky.

"Elektrárna strádala v tom, že se nemůže dostat do dobrých čísel, protože produkovala spoustu odpadní energie. Spočítal jsem, že je to ideální na 'papírmašinu' a už se k nám nebude muset vozit vzduch," zjednodušeně popisuje pro MF DNES Miroslav Šnaur, který má v papírenském průmyslu šestnáctiletou zkušenost. Právě teplo, plyn a pára vyrobené z odpadního dřeva jsou totiž nutné k výrobě papíru.

Pak "stačilo" najít nejnovější technologii na zpracování biomasy u českých technologů z Akademie věd a Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), kteří se společností Tarpo Kněževes vyvinuli energetický blok, jenž umí ekologicky zpracovat dřevní štěpku při vysoké teplotě takzvanou gazifikací nebo zplynováním a využít její energii.

"Technologie je navržená tak, aby maximálně využila teplo, které vzniká při zplynování štěpky," vysvětluje Přemysl Kotouček, předseda představenstva BOR Biotechnology.

Projekt za 600 milionů včetně stavby hal v Kozomíně ve středních Čechách si pak našel i tuzemské investory. Na počátku příštího roku začně BOR Biotechnology vyrábět elektřinu a za rok začne s papírem.

Z odpadního dřeva vzniká teplo, plyn a pára, které se využijí i pro výrobu papíru. Papír se vyrobí ze sběrového papíru a celulózy tak, že se rozmělní ve vodě na kaši, která se lisuje přes válce a usuší. Při takové výrobě nevzniká zápach ani prach a emise jsou velmi nízké. Podle odborníků je to to nejlepší, co se v oboru v Česku vymyslelo.

Majitel Rollpapu si dosud nechává materiál na výrobu papírových utěrek a kapesníků vozit z Itálie, z Rumunska, Bulharska nebo Litvy. Papírenství je náročné na spotřebu energie, i dovoz je neekologický a drahý. "Zatímco mně přijede v kamionu až 18 tun materiálu, když se vozí přímo finální výrobek jako toaletní papír, vejde se do pouhých pěti tun. Ten dovážený vzduch musí lidé zaplatit," vysvětluje majitel Rollpapu. Od roku 2015 by to už mohlo být jinak.

V České republice se ročně spotřebuje více než 100 000 tun výrobků z tissue papíru používaného i na toaletní papír a spotřeba každoročně roste, v roce 2006 to bylo kolem 80 000 tun. Z Česka pochází sotva 10 procent produkce, vyrobí se tu zhruba 6 000 tun.

Většina papíru se tedy dováží ve formě polotovaru nebo finálních výrobků. Firma Bor Biotechnology může díky nové technologii obnovit segment výroby papíru.