Rozcvičit kvasinky a kouzlit s vodou. Jak se vyrábí vánočka bez chemie

  • 9
Vánočky mohou v pražské rodinné pekárně Kabát plést poslepu. Když sledujete jejich pekaře, sotva stihnete pochopit, kam který cop přijde, aby na konci vznikla třípatrová vánočka. Týdně jich pekárna upeče zhruba deset tisíc. Své know-how její majitel popsal v seriálu iDNES.cz Jak se co vyrábí.

Zatímco například koblihy se v Česku konzumují celý rok, život vánoček je docela krátký. Většina lidí si je totiž dopřává jen o Vánocích. Upéct vánočku, navíc bez konzervantů, aby se nemusela porcovat pilou, může být pro někoho nesplnitelný úkol. Nahlédnout do své kuchyně nás nechalo pekařství Kabát, jehož majitel poskytl několik rad, jak na to.

Kvasinky se musí „rozcvičit“, radí majitel pekárny Richard Kabát. Co to znamená? V díži s moukou se připraví omládek: jakýsi důlek, v němž se obyčejné pekařské droždí rozmíchá s vodou do jemné krupicové kaše, přikryje se moukou a nechá se kynout.

Nejlepší domácí vánočka a úžasný vaječný koňak. Chystaly jsme Vánoce

Pekařství mouku odebírá po celý rok od stejného mlynáře. „Přidáváme vanilkový cukr a mouku zlepšujeme přírodním výtažkem z obilovin na bázi lepku a stopových prvků. Tím zlepšujeme procento lepku v přirozené mouce,“ popsal Kabát.

Následně se přidá cukr a voda a později margarín a máslo. „Každý den se těsto chová jinak, potřebuje pokaždé jiné množství vody,“ říká Kabát. Důležitější, než striktně se řídit receptem, je proto intuice a samozřejmě zkušenost.

Kůra z citrusů se dávala do pečiva už před 150 lety

Postupně se vmíchávají další ingredience: vanilkový cukr, sůl, hrubá mouka, sušené mléko, vejce a také „citropasta“ neboli rozdrcený celý citron s kůrou ve vodě s cukrem. Tato směs na přírodní bázi bez chemie se přidává až v závěru míchání, kdy už jsou kvasinky navázané na mouku.

Pokud se s tím unáhlíte, mohli byste proces kvašení narušit a hrozí, že vám vánočka správně nevykyne. Na závěr se přidávají rozinky a kandované ovoce. Zde platí další pravidlo: vybírejte kvalitnější rozinky, neměly by být úplně vysušené.

Specialitou vánoček z pekárny Kabát je právě kandované ovoce. Tvoří je pomerančová kůra a citronová kůra obalené do cukru. „Už před 150 lety naše babičky dávaly kůru do vánočního výrobku,“ líčí Kabát. Hospodyňky tím ukázaly, že dovedou část citrusů uchovat z léta až na Vánoce.

Hotové těsto přikryté hadrem kyne asi tři čtvrtě hodiny až hodinu. Poté, co stroje rozporcují bochany, přicházejí pekaři, kteří v obdivuhodném tempu pletou třípatrové vánočky. V závěru, ještě před upečením, je sypou mandlemi, které jsou nejdražší ingrediencí na vánočce. Zbývá už jen vložit do trouby na 45 minut a péct na 165 stupňů.

,