Výrobce čipů má spasit burzu

Americký výrobce počítačových mikroprocesorů Transmeta, od něhož se čeká, že vrátí investorům ztracenou důvěru v akcie technologických firem, prožil na burze svůj první velký den. Hned po uvedení na trh vyskočila cena akcií Transmety z počátečních jednadvaceti dolarů na více než dvojnásobek.

„Je to událost, která rozhýbe trh s novými emisemi,“ míní analytik finanční společnosti IPO Monitor Jeff Hirschkorn. New- yorský trh Nasdaq, na kterém se obchodují akcie technologických společností, totiž od září prudce padal a za poslední dva měsíce ztratil kolem dvaceti procent. Kvůli tomuto poklesu se například jen za říjen odložilo 35 z 61 ohlášených nových emisí.

Celkově firma ze vstupu na burzu a prodeje deseti procent svých akcií vytěžila 273 milionu dolarů. „Shrábli hodně peněz, ale stále ještě hodně zbývá. Tyto akcie zamíří ke hvězdám,“ předpověděl pro CNN Ben Holmes z finančního serveru IPOpros.com. Zhruba půl hodiny po uvedení na trh stála jedna akcie už 45,5 dolaru.

Transmeta se nyní podle očekávání analytiků a investorů má stát společností, která burze dodá potřebný růstový impuls. Procesory vyvinuté v laboratořích Transmety se vyznačují mimořádně nízkou spotřebou energie z baterií, proto nacházejí využití v noteboocích či kapesních elektronických zařízeních, tedy ve výrobcích, u kterých se v příštích letech očekává raketový nárůst. Firma se tak může stát významným konkurentem nyní dominantních výrobců procesorů, kterými jsou Intel a AMD.

Společnost představila svůj procesor Crusoe letos v lednu po pěti letech tajného vývoje. Jeho technologii přičítají mnozí dobrou budoucnost, i když vývoj nového úsporného procesoru oznámil i Intel. „Vzhledem k technologiím Transmety je tohle první příležitost pro úspěšný souboj Davida s Goliášem,“ říká prezident finanční společnosti IPOFinancial.com David Menlow. A to i přesto, že počítačová firma IBM oznámila, že procesor Crusoe zatím nezabuduje do své řady notebooků.

„Nezáleží na tom, co se stalo s IBM. Pořád se jedná o dobrou technologii a firma má další dobré klienty,“ soudí Hirschkorn. Další významní producenti přenosných počítačů, jako Sony, Fujitsu či NEC, totiž už ve svých ultralehkých výrobcích Crusoe využívají.

Zatím se však ani se zákazníky zvučných jmen Transmetě finančně příliš nedaří. Ze zpráv, které společnost předložila americké Komisi cenných papírů, vyplývá, že za devět měsíců letošního roku prodělala 71,5 milionu dolarů při tržbách 3,8 milionu.

Mezi hlavními podílníky Transmety je i jeden z nejbohatších mužů světa a spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, jenž drží sedm procent Transmety prostřednictvím svého investičního fondu Vulcan Ventures. Akcionářem Transmety je také finančník George Soros. Další známou osobností spojenou s Transmetou je jeden z jejich zaměstnanců Linus Torvalds, tvůrce operačního systému Linux.