Konzervy ze závodu u Teplic měly směřovat do Evropy i USA. Kvůli sporům o...

Konzervy ze závodu u Teplic měly směřovat do Evropy i USA. Kvůli sporům o značku ale končí v insolvenci. | foto: Shanghai Maling

Největší čínská investice v Česku končí. Výrobce lančmítů je v insolvenci

  • 126
Výstavba závodu za 430 milionů korun na Teplicku byla svého času největší čínskou investicí v Česku. V závodě společnosti Shanghai Maling mělo najít práci až 150 lidí. Nyní však firma sama na sebe podala insolvenční návrh. Za sebou nechává dluh 413 milionů korun.

V době, kdy se Sobotkova vláda a prezident Miloš Zeman snaží do Česka přilákat nové investory z Číny, končí jedna z klíčových investic východní velmoci v Česku úpadkem. Teplický výrobce lančmítů a masových konzerv Shanghai Maling Czech podle insolvenčního návrhu dluží v současnosti více než 413 milionů korun.

„Navrhovatel neočekává v budoucnu takový rozvoj své obchodní činnosti, aby bylo možno uvedeným závazkům dostát,“ uvádí firma. Největším věřitelem společnosti je Bank of China, které konzervárna dluží 283,4 milionů korun, následuje HSBC Bank s 109,3 miliony a Česká spořitelna s 20,5 miliony korun. Ve prospěch tuzemské finanční instituce je přitom zastavena většina budov a část pozemků.

„Česká spořitelna návrh společnosti Shanghai Maling (Czech) na zahájení insolvenčního řízení monitoruje a informace v něm uvedené analyzuje. V současné době bohužel nejsme schopni poskytnout žádné podrobnější informace,“ uvedla Pavla Kozáková z tiskového centra spořitelny. Ze zástupců zadlužené firmy se v pátek odpoledne nechtěl nikdo k insolvenci vyjádřit.

Za krach konzervárny může spor o značku

Přeměna bývalého státního statku v Hrobčicích na Teplicku na výrobnu konzerv za 430 milionů korun před sedmi lety byla největší čínskou investicí v Česku. Firma chce situaci řešit reorganizací, to znamená, že by výroba v závodě mohla být zachována, pokud na to přistoupí věřitelé.

Podle návrhu jsou důvodem krachu teplické konzervárny spory o ochrannou známku „Maling“ na některých trzích, kam firma své výrobky vyváží. O tu se pře s čínskou potravinářskou jedničkou China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation (COFCO), kterou ovládá stát.

Podle insolvenčního návrhu zástupci COFCO učinili letos v dubnu právní kroky, které měly vést k zastavení vývozu produkce z Teplic do Velké Británie. COFCO to také oznámila tamním odběratelům, kteří na sever Čech začali vracet zboží a s výrobcem přerušili veškeré kontakty. Firma proto dnes vyrábí maximálně 15 procent původně plánované produkce. Při zprovoznění v před sedmi lety se přitom počítalo až s 20 tisíci tun masových výrobků ročně a 150 zaměstnanci. Nyní jich není ani padesát.

Shanghai Maling spadá pod jednu z největších čínských potravinářských skupin Bright Food, která v Číně provozuje na 3 300 obchodů a podle vlastních údajů je největším tamním výrobcem mléka a cukru. Také skupina Bright Food je plně ovládána státem.