Výrobce lan Lanex ovládl slezský průmyslník, zaplatil stamiliony

  11:27aktualizováno  11:27
Tradiční bolatický výrobce lan a technického materiálu Lanex má od středy oficiálně nového pána. Investiční fond Arx Equity Partners firmu prodal místnímu továrníkovi Rudolfu Bochenkovi, kterému patří třeba výrobní společnost PF Plasty. Prodejní cenu ani jedna ze stran nechce uvádět, podle znalců trhu se však pohybovala kolem devíti milionů euro.
Lana firmy Lanex využívají i horolezci. Ilustrační snímek.

Lana firmy Lanex využívají i horolezci. Ilustrační snímek. | foto: koláž iDNES.cz

O přípravách prodeje firmy, kterou středoevropský fond Arx ovládá od roku 2008, informovala MF DNES již v polovině září. Podle informací redakce se o firmu nakonec utkali tři zájemci - dva tuzemští a jeden zahraniční. Vítězný Bochenek je v regionu velmi aktivní, vlastní zde hned několik výrobních závodů a společností.

„Jde o pěknou firmu s rostoucí výkonností, bohatou historií a velmi silným postavením na světovém trhu. Navíc jsem lokální patriot a věřím i v synergie s mými dalšími aktivitami v okolí,“ říká k obchodu Rudolf Bochenek. Zároveň dodal, že ve firmě neplánuje žádné dramatické změny. „Jde spíše o to, dotáhnout nějaké věci, které původní majitel začal, a pokračovat v tomto směru. Navíc mou podmínkou bylo, aby zůstalo stávající vedení firmy,“ dodává průmyslník.

Generální ředitel podniku Rudolf Gregořica se navíc podílí i na nákupu minoritního podílu. V ovládající firmě by měl mít Bochenek 85 procent akcií, Gregořica zbývajících 15 procent. Rudolf Gregořica je jedním z původních akcionářů, kteří privatizovali Lanex v roce 1992.

Fabrika stála čtvrt miliardy, spekuluje se

Prodejní cena se podle hlasů blízkých institucí, které se podílejí na financování transakce, pohybovala kolem devíti milionů euro, tedy zhruba 243 milionů korun.

Prodej potvrdili také finančníci z Arx Equity Partners, pro které po šesti letech podle jejich slov doběhl přirozený investiční cyklus, kdy firmy drží, restrukturalizují a následně prodají.

„Ke konci třetího čtvrtletí letošního roku firma vykázala dvojnásobnou marži ve srovnání s rokem 2008, kdy jsme do společnosti vstupovali,“ říká Tomáš Lánský z ARX Equity Partners, který měl investici na starosti. Podle něj už fond zaměřuje další podobně velké cíle na českém trhu.

Lanex je třetí největší výrobce papírenských lan na světě a jeden z pěti největších výrobců horolezeckých a bezpečnostních lan, většinu své produkce vyváží do světa, na českém trhu končí asi jen 20 procent výroby. Největšími trhy jsou Německo, ale také Rusko.

Tržby Lanexu se aktuálně pohybují kolem 850 milionů korun a firma se prezentuje hrubým ziskem před zdaněním, odpisy a úroky, tzv. EBITDA, ve výši 2,3 milionu eur, tedy bezmála 65 milionů korun.

Společnost Arx Equity Partners vedle Lanexu prodávala také sesterský Singing Rock, výrobce horolezeckých sedel a dalšího specializovaného vybavení. Ještě před dvěma lety dokonce obě firmy tvořily jeden celek. Pro účely prodeje je ale majitelé raději rozdělili. Z prodeje Singing Rock ale podle informací MF DNES na poslední chvíli sešlo a nyní změna vlastníka údajně není aktuální.

Témata: Lanex, Německo, Rusko, Euro, Fond

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Vánoční dárky v ohrožení. Německá distribuční centra Amazonu stávkují

Distribuční centrum Amazonu v německém Rheinbergu.

Teď by se hodil Santa Claus s rychlým spřežením sobů. Zaměstnanci dvou německých distribučních center internetového...

Zetor má problémy. Výrobce traktorů propouští stovky lidí

Zetor

Brněnský Zetor propustí do konce března čtyřicet procent zaměstnanců. Do potíží se slavná brněnská firma dostala kvůli...

Kompromis. Mzdy vzrostou alespoň o pět procent, dohodli se odboráři s ČEZ

Ilustrační snímek

Odboráři integrovaných dceřiných firem skupiny ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO,...

Najdete na iDNES.cz