Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výrobce televizorů Hitachi zavře továrnu u Žatce, o práci přijde 800 lidí

  12:17aktualizováno  15:06
Z Česka odejde už třetí významný investor v krátké době. Společnost Hitachi zavře ke konci března továrnu na plazmové televizory v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Ke konci dubna tak přijde o práci všech 800 zaměstnanců. Firma odchod zdůvodňuje propadem odbytu kvůli hospodářské krizi.

Ilustrační foto. | foto: Hitachi

"Než jsme došli k tomuto rozhodnutí, pečlivě jsme prozkoumali všechny ostatní možné alternativy. Bohužel jsme nenašli řešení, které by dlouhodobě řešilo naši situaci. Nebylo možné předvídat tak rapidní změnu ekonomické situace," řekl výkonný ředitel firmy John Conlon.

Společnost podle něj vrátí veškeré dotace a investiční pobídky, které čerpala od státu při expanzi na tuzemský trh. Celkem je to 246 milionů korun. "Jsme rovněž připraveni spolupracovat s příslušnými úřady a institucemi v regionu a poskytnout podporu našim zaměstnancům při vyhledávání nového zaměstnání," dodal.

Pobídky, které firma čerpala

Na vytvoření nových pracovních míst firma získala 160 milionů korun.
Na školení a rekvalifikace: 23 milionů (celkem společnost sama na školení vydala 65,7 milionu).

Zvýhodněná cena pozemku v zóně: 2,3 milionu eur (asi 63 mil. Kč).

Tržní cena byla 11 eur za m2, Hitachi získala pozemky za 5 eur za m2. Celkem 40 hektarů.
Sleva na dani z příjmu – tu ovšem firma vůbec nečerpala.

Zdroj: CzechInvest

V průmyslové zóně Triangle působí také výrobce LCD panelů, japonská firma IPS Alpha. Ta s Hitachi dříve spolupracovala, podle mluvčí Gabriely Benešové ale její odchod IPS neohrozí. IPS Alpha už během února a března propustila 407 zaměstnanců.

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová vnímá odchod firmy jako velké zklamání. "V rámci svých možností se pokusíme vyřešit situaci v průmyslové zóně a současně situaci lidí, kteří přijdou o práci," uvedla.

"Smyslem Trianglu měla být podpora zaměstnanosti v regionu, proto do něj kraj investoval nemalé finanční prostředky. Současné zastavení výroby v Hitachi však způsobí pravý opak," dodala Vaňhová.

Odchod firmy nese nelibě i starosta Žatce Erich Knoblouch. "I když se stát vůči investorům zachoval velmi komfortně, například daňovými úlevami, ukazuje se, že takto vytvořená pracovní místa jsou v nebezpečí. Není to v tom, že by krachovaly firmy. Ale ani takto velké společnosti nejsou schopny bez podobných kroků přestát krizi," uvedl.

Hitachi nemá podle výkonného ředitele Conlona v úmyslu přesouvat výrobní linky z Česka na jiný trh. Firma se zavázala i ke spolupráci při vyhledání nového investora pro svůj pozemek i budovy v zóně Triangle.

Firma zahájila v zóně výrobu v říjnu 2007. Původně chtěla investovat kolem 2,5 miliardy korun a při výrobě televizorů zaměstnat až dva tisíce lidí. Do Česka ji přilákaly hlavně štědré investiční pobídky a levná pracovní síla.

Jako první odešel Flextronics

Prvním velkým investorem, který se z Česka stáhl, byl výrobce elektroniky Flextronics. Firma koncem roku 2002 odešla po dvou letech z brněnské průmyslové zóny. O práci tehdy přišla přibližně tisícovka lidí, v Brně však zůstalo vývojové centrum firmy. V problémech se v roce 2006 kvůli poklesu zájmu o klasické obrazovky ocitl i závod v Hranicích na Moravě, který vybudovala firma LG.Philips Displays.

Továrnu předloni koupila společnost CTP Invest, která tam obnovila výrobu a postupně přešla na výrobu LCD panelů.

Během současné krize, která se v Česku výrazně dotkla zejména dodavatelů pro automobilový průmysl, zatím zavřeli své závody jen menší výrobci. Na začátku října například ukončila výrobu v Jiřicích u Humpolce irská firma Connaught Electronics. Elektronické součástky pro ni vyrábělo 70 lidí.

Přibližně stejný počet lidí přišel o práci poté, co loni oznámil konec své pobočky ve Znojmě i německý výrobce plastových dílů pro automobily Weisser&Griesshaber.

Už žádné pobídky montovnám

Parlament nyní projednává novelu zákona o investičních pobídkách z dílny ministra průmyslu a obchodu Martina Římana. Nová norma by už neumožnila poskytování dotací pro výrobní investory, zaměřuje se hlavně na firmy z oblasti, výzkumu, vývoje a služeb.

"Pokud chceme být v budoucnu schopni čelit dalším hospodářským krizím, musíme se zaměřit na rozvoj vzdělanostní ekonomiky a na provozy, které generují vysokou přidanou hodnotu," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

S investičními pobídkami přišla vláda Miloše Zemana. Systém byl ale zaměřen hlavně na podporu zpracovatelského průmyslu a provozy s nízkou přidanou hodnotou. Do země tak přišly hlavně montovny nabízející nekvalifikované dělnické pozice, o které Češi příliš nestojí. V montovnách převažují zahraniční dělníci z Polska, Slovenska, Ukrajiny nebo Vietnamu.

Mluvčí CzechInvestu Jiří Sochor ale upozorňuje, že vyřazení výrobních investorů ze systému pobídek v budoucnu může přinést problémy. Právě tyto firmy podle něj v Česku zaměstnávají nejvíc lidí.

"Zrušení podpory pro výrobu nás postaví v konkurenci okolních států do nevýhodné pozice, protože nějakou formu pobídek nabízejí všichni naši sousedé. Zachování podpory pro technologicky náročnou výrobu by České republice mohlo pomoci lépe současnou krizi překonat a zachovat zaměstnanost především v regionech mimo Prahu a další velká města," míní Sochor.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Zaplať, nebo ukončíme spolupráci. Japonský Amazon je podezřelý z vydírání

Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i...

Japonský Amazon je podezřelý z porušování antimonopolních předpisů. Úřady prošetřují obvinění, že firma vydírala...

Kofola kupuje českého výrobce bylinných čajů Leros

Kofola (Ilustrační foto)

Nápojářská skupina Kofola kupuje českého výrobce bylinných čajů Leros. Převezme všechny jeho výrobní kapacity i...

Štěpení ČEZ? Rozhodne se během jara, říká šéf firmy Beneš

Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ

Stát stojí spolu s energetickou společností ČEZ před klíčovým rozhodnutím: jak a za co postavit nové jaderné bloky....

Najdete na iDNES.cz