Výrobce videoher spoléhá na Mafii

P r a h a - Největší český výrobce počítačových her a videoher Illusion Softworks se připravuje na rychlou expanzi. Firma již začíná chystat verze programů pro nejnovější videoherní zařízení, konzoli Sony PlayStation2, na řadu brzy přijde i konkurenční XBox od Microsoftu. Výsledkem mají být rekordní prodeje her, několikrát převyšující dosavadní maxima. Největší úspěch zatím Illusion Softworks zaznamenala s válečnou strategickou hrou Hidden & Dangerous, které se celosvětově prodalo 400 tisíc kusů.

Druhé pokračování Hidden & Dangerous a akční hra z Ameriky třicátých let s názvem Mafia zřejmě pomyslnou laťku posunou ještě výše oba tituly jsou nyní v západní Evropě mezi desítkou nejočekávanějších her tohoto roku.

"Alespoň s jedním z těchto titulů bychom si rádi sáhli na milion prodaných kopií na počítače i konzole dohromady," říká Petr Polách z investiční banky Cash Reform, která je největším podílníkem v Illusion Softworks.

Podle ředitele firmy Petra Vochozky lze za úspěch považovat sto tisíc prodaných kusů od jedné hry, přičemž rentability se dosahuje už při prodeji padesáti tisíc kopií. Těžiště prodejů přitom leží v zahraničí. Hidden &Dangerous slavil největší úspěch v Británii a Německu, čeští hráči si koupili zhruba 1500 kusů.

V současnosti vedení firmy počítá s tím, že by se připravované novinky objevily ve verzi pro osobní počítače, PlayStation 2 a XBox. "Všechna jednání ale ještě nejsou u konce. Je totiž možné, že Sony či Microsoft budou podmiňovat vývoj hry tím, že bude určena výhradně pro jejich zařízení," míní Polách. Pokud je totiž některý úspěšný herní titul k dostání pouze pro jeden druh konzole, získává její výrobce marketingový trumf v konkurenčním souboji.

Na výrobě her se v současnosti v Illusion Softworks podílí necelá stovka lidí v pražské, brněnské, zlínské a bratislavské pobočce. Letos by se měl počet pracovníků ještě zdvojnásobit. "Nebudou to všechno stálí zaměstnanci, půjde spíše o externí týmy, které budou pracovat exkluzivně pro firmu," uvedl Polách.

Při rozšiřování programátorských týmů naráží firma na nedostatek kvalitních pracovníků na tuzemském trhu. Ty nejlepší se proto snaží udržet a motivovat podíly na zisku z prodeje her. Každý z pětice tvůrců Hidden & Dangerous si tak přišel na prémiích v průměru na dva miliony korun.

Vedle Cash Reform, které patří 48 procent ve společnosti s ručením omezením Illusion Softworks, je největším podílníkem Petr Vochozka se 42 procenty.

Německý fond rizikového kapitálu bmp pak drží zbývající desetiprocentní díl. "Cílem je přivést společnost v dohledné době na burzu. V úvahu přichází Londýn, Frankfurt či americký Nasdaq.

Rozhodující bude, kde se nám podaří nalézt partnera pro další spolupráci," tvrdí Polách.

,