Výrobci čipů prožili špatný rok

  • 1
Co nejrychleji zapomenout na rok 2001 zřejmě zatouží většina výrobců počítačových čipů. Důvod? Kvůli rapidnímu poklesu tržeb byl snad nejhorším v celé historii moderního technologického odvětví. Vyplývá to ze statistik, které shromáždila americká výzkumná firma Gartner Dataquest.

V žebříčku deseti největších producentů čipů se nenajde jediný, kterého by nezasáhl propad odbytu v řádu desítek procent. Tržby z celosvětového prodeje klesly o celou třetinu z 227 na 152 miliard dolarů.

Tím ale špatné zprávy od Dataquestu nekončí. Analytici společnosti totiž předpovídají, že doba vynucené restrukturalizace ještě není u konce. "Odvětví je destabilizované. Během roku 2002 čekáme další konsolidaci," prohlásila analytička Mary Olssonová.

O propadu počítačového trhu si přečtěte ZDE

Podíl amerického Intelu, který je světovým výrobcem čipů číslo jedna, se i v krizovém roce zvýšil o 2,2 na 15,5 procenta. Největší výrobce dosáhl většího podílu než tři konkurenti na nižších příčkách. Jeho tržby ale klesly o 22 procent.

Menší pokles výnosů zaznamenal jen největší evropský producent polovodičů STMicrooelectronics, jehož tržby se snížily o 19 procent na 6,4 miliardy dolarů a firma se tak dostala ve světovém měřítku z šestého místa na třetí.

Druhé místo žebříčku si drží japonská Toshiba s tržbami 7,1 miliardy dolarů. Další jsou  jihokorejská Samsung Electronics, americká Texas Instruments, japonská NEC a americká Motorola.

,