Na skenerech, které vidí i pod šaty, jejich výrobci vydělají. Jejich akcie letí raketově vzhůru. Ilustrační foto

Na skenerech, které vidí i pod šaty, jejich výrobci vydělají. Jejich akcie letí raketově vzhůru. Ilustrační foto | foto: AP

Výrobci letištních skenerů si mnou ruce. Vydělají na nich miliony dolarů

  • 13
Mladý Nigerijec Abdul Mutallab, který se minulý pátek snažil vyhodit do povětří letadlo na lince Amsterdam – Detroit, přidělal vrásky americké administrativě. Výrobcům bezpečnostních zařízení a letištních skenerů však vykouzlil úsměv na tváři. Na nových opatřeních na letištích už vydělali 22 milionů dolarů a bude ještě lépe.

V továrně společnosti Rapiscan, která patří pod křídla bezpečnostního giganta OSI Systems, si mnou ruce. Před čtyřmi lety srovnal podnik a s ním i celé město Ocean Springs se zemí hurikán Katrina – zdálo se, že se výroba už nikdy nerozběhne.

Nyní odtud do konce roku odjede 40 letištních skenerů, které člověku vidí i pod oblečení. Pod oděvem dokážou najít tekutiny či neodhalitelné výbušniny. Jde o součást kontraktu na 150 těchto přístrojů, které za 22 milionů dolarů (přes 400 milionů korun) Rapiscan dodá Americkému úřadu pro bezpečnost dopravy TSA.

Firma zatím neuzavřela dohodu se žádným zahraničním letištěm, ale brzo očekává změnu a stávajícím 44 zaměstnancům je připravena najmout nové kolegy. "Jako jediní umíme původní technologii a TSA je s našimi výrobky spokojen," chlubil se Tom Schoemann, šéf americké divize Rapiscanu pro skenování zboží a osob.

Ochránci práv protestují proti svlékání

A spokojený možná bude i Rapiscan, protože TSA ohlásil plán nákupu dalších 300 "svlékacích" skenerů příští rok. Na pořízení nové techniky získal úřad miliardu dolarů (přes 18 miliard korun) ze státního 787miliardového balíčku na podporu ekonomiky.

Zájem o bezpečnostní přístroje věští i investoři. Akcie OSI Systems v pondělí uzavřely na newyorské burze Nasdaq na hodnotě 24,47 dolaru za kus, poskočily o 11 procent a dostaly se na letošní maximum.

Rostoucí poptávku čeká i světová jednička ve výrobě letištních skenerů, londýnská společnost Smiths Group, a akcie vystřelily i u amerického konkurenta Rapiscanu L-3 Communications – uzavřely v pondělí na newyorské burze na 86,60 dolaru za jeden cenný papír. Je to nejvíc od října 2008.

Plánované rozšíření skenerů, které dovedou nahlédnout i pod oblečení, vyvolalo protesty ochránců soukromí. Rapiscan uklidňuje, že osoby procházející jeho přístroji mají rozmazané obličeje a nesetkají se s obsluhou tváří v tvář.