Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výrobci někdy slibují nemožné

  10:00aktualizováno  10:00
Ačkoli obrázky a slova na krabičce od zubní pasty slibují oslnivě bílý úsměv, ne vždy můžete očekávat, že bělící zubní pasta k takovým zubům postačí. Stejně jako i u jiných výrobků, také výrobci zubních past se snaží přilákat co nejvíce zákazníků a na sliby o bílých zubech jich mnoho slyší. Jaká je však realita?
Aquafresh Ice Whitening
75 ml/57 Kč

Cena za 1 ml: 0,75 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Šetrně odstraňuje skvrny od kávy, čaje nebo červeného vína. Zabraňuje tvorbě usazenin, které vytvářejí nové skvrny, pomáhá navrátit a udržovat přirozenou bělost zubů.

Aquafresh Whitening Multi-Action
75 ml/75 Kč
Cena za 1 ml: 1 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Šetrně rozloží skvrny a navrací zubům jejich přirozenou bělost. Zabraňuje usazování látek, které se snadno zabarvují.

Biodent Whitening
75 ml/38 Kč
Cena za 1 ml: 0,50 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Bělicí zubní pasta, pro bílé a zdravé zuby. Není vhodná pro děti do 7 let.

Clinomyn ­ zubní pasta pro kuřáky
Bělení chrupu provádí zubní lékař, je tedy pod jeho kontrolou. Zuby se zesvětlí, získají původní barvu, kterou měly v době prořezávání. Oxidačními činidly, peroxidy, se rozpustí zevní pigmenty usazené ve sklovině a rozštěpí se na částečky, které již nejsou lidským okem postřehnutelné. Zuby jsou jasnější. Bělení může probíhat:
Doma
Je to nejčastěji používaný způsob (až devadesát procent pacientů). Účinná oxidační látka (gel) se nanese do speciálních plastových nosičů, které se podle otisků pacientova chrupu vyrobí v zubní laboratoři, a ty si pacient nasadí na zuby.

* bezpečná metoda, bez rizika
* používá se na noc či na den
* kúra trvá dva až tři týdny
* stojí 3000 až 5000 korun pro obě čelisti
V ordinaci
Bělení provádí zubní lékař oxidačním činidlem o vyšší koncentraci. Chrup musí být připraven (bez zubního kamene, staré plomby se nevybělí). Účinek závisí na dokonalé ústní hygieně.

* musí se chránit dásně, rty
* časově náročnější
* je nutné počítat s vyšší cenou
* při správné péči o zuby vydrží dva až tři roky
* lze aplikovat pouze v případě naprosto zdravých dásní

75 ml/54 Kč
Cena za 1 ml: 0,70 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Šetrně odstraníte skvrny, aniž byste poškodili sklovinu. Potlačuje opětovnou tvorbu skvrn. Zanechává pocit, že jsou zuby hladké, zářivé a čisté.

Colgate Whitening
75 ml/43 Kč
Cena za 1 ml: 0,60 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,1 procenta
Co říká výrobce: Zanechává vaše zuby zářivě bílé. Při čištění leští sklovinu, odstraňuje skvrny.

Dontodent Brillant Weiss
100 ml/40 Kč
Cena za 1 ml: 0,40 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Vrací zubům jejich přirozenou bělost. Speciální aktivní komplex je vhodný k odstranění neatraktivního zubního povlaku způsobeného nikotinem, požíváním kávy, čaje a jiných potravin.

Dr. Mattes Whitening
100 g/30 Kč
Cena za 1 ml: 0,46 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,1 procenta
Co říká výrobce: Zubní pasta s výrazným bělicím účinkem pro komplexní ochranu zubů. Speciální složení aktivně pomáhá odstraňovat problémy se žloutnutím zubů, vznikem skvrn a zubních kazů.

Lacalut White
75 ml/103 Kč
Cena za 1 ml: 1,40 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,1 procenta
Co říká výrobce: Zubní pasta s bělicím účinkem. Speciální zubní krém byl vyvinut k důkladnému očištění, bělení a k ochraně zubů před vznikem zubních kazů.

Metrosen Extra
125 ml/ 31 Kč
Cena za 1 ml: 0,25 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Zubní pasta s bělicím účinkem, zamezuje vzniku zubního kamene.

Odol Bicarbonate

Řada lidí, kteří touží po sněhobílých zubech, podléhá reklamám a nabídkovým letákům a v obchodech sahá po bělicí pastě. "Světlejší zuby se však dají získat jedině v zubní ordinaci," říká zubní lékařka Děvana Houšová, vedoucí klinické základny Výzkumného ústavu stomatologického v Praze.

Existuje nějaký skutečně účinný způsob, jak dosáhnout oslnivě bílého úsměvu?

Vybělit zuby dokážou pouze silná oxidační činidla, která odbarvují pigmenty v organické části zubní skloviny. Takovým činidlem je velmi koncentrovaný peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu. Ten však může naordinovat pouze zubní lékař.

Je bělení peroxidy vhodné pro každého?

Profesionální bělení musí být vždy pod dohledem zubního lékaře. Ten rozhoduje, zda je pro konkrétní chrup vůbec vhodné. Pokud je například jakkoli poškozená sklovina, musí se s ním pacient rozloučit. Někdy však vůbec není zapotřebí si nechat zuby bělit. Mnohdy stačí, když si budete správně a dostatečně kvalitně čistit zuby nebo si je necháte odborně vyčistit v zubní ordinaci.

Nepoškodí se chrup?

Pokud na bělení dohlíží zubní lékař, nemělo by k tomu dojít.

Co říkáte domácím technikám bělení, například potírání chrupu peroxidem vodíku?

Obecně lze říci, že se dlouhodobé a nekontrolované používání peroxidu vodíku nedoporučuje.

Liší se běžné pasty od gelových?

Gelové pasty obsahují jemnější druhy abrazivních, tedy brusných složek. Kromě toho jich je v gelech méně. To znamená, že čisticí efekt těchto past bývá menší. Jsou však vhodné pro osoby s takzvanými citlivými zubními krčky. Výrobci často do gelových past přidávají ještě aktivní látky, například fluoridy. Gely bývají označované jako "sensitive" a při pravidelném používání mohou citlivost zubů způsobenou vlivem obnažených krčků snížit.

Zubní lékařka Děvana Houšová


75 ml/23 Kč
Cena za 1 ml: 0,30 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Pro přirozenou bělost zubů. Obsahuje jedlou sodu, která napomáhá obnovit přirozenou bělost zubní skloviny a snižuje kyselost v ústní dutině.

Promise
150 g/31 Kč
Cena za 1 ml: 0,30 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Unikátní zubní pasta s hřebíčkovým olejem a bělicím účinkem. Speciální jemnozrnný prášek má bělicí účinky, odstraňuje zubní povlaky.

Rembrandt Plus Superior Whitening
85 g/340 Kč
Cena za 1 ml: 6,80 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,1 procenta
Co říká výrobce: Obsahuje bezpečnou koncentraci peroxidu 0,1 %, které při pravidelném použití účinně zesvětluje zubní sklovinu. Bioaktivní kalciumperoxid dlouhodobě působí na zabarvení v hlubokých vrstvách skloviny.

Rossmann Toothpaste Natural White
75 ml/32 Kč
Cena za 1 ml: 0,40 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Obsahuje aktivní složky, které napomáhají předcházet zbarvování vašich zubů, odstraňuje přirozeným způsobem plak.

Signal Plus Super Whitening
75 ml/45 Kč
Cena za 1 ml: 0,60 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,1 procenta
Co říká výrobce: Obsahuje Perlit, který je používaný zubními specialisty jako přírodní forma bělení zubů. Váš úsměv bude den po dni bělejší a zářivější.

Thymolin Whitening
75 ml/34 Kč
Cena za 1 ml: 0,45 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Zubní pasta s bělicím účinkem. Obsahuje speciální látky obnovující přirozenou bělost; neobsahuje žádná hrubá abraziva ani peroxidy.

Vademecum Whitening
75 ml/36 Kč
Cena za 1 ml: 0,50 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Whitening Complex. Přírodní složky ­ heřmánek, šalvěj ­ pomáhají udržet vaše zuby a dásně zdravé. Díky každodennímu čištění budou vaše zuby opět přirozeně bílé.

White Whitening
175 g/42 Kč
Cena za 1 ml: 0,34 Kč
Obsah peroxidu vodíku: méně než 0,05 procenta
Co říká výrobce: Pro bílé zuby a svěží dech. Zubní pasta s bělicím účinkem. Hojivě působí na citlivé zuby.

o testu

Sedmnáct vzorků bělicích zubních past prošlo laboratorním vyšetřením v Národním referenčním centru pro kosmetiku Státního zdravotního ústavu v Praze, při němž byla stanovena přítomnost peroxidu vodíku. Všechny předložené vzorky splňují zákonem určený obsah (maximálně 0,1 procenta). Peroxid vodíku nebyl ani v jednom případě použit jako aktivní účinná bělicí přísada v množství nad limit povolený vyhláškou.
Pramen: Státní zdravotní ústav v Praze, obaly výrobků
Autor:


Témata: Test iDNES.cz, Zuby


Hlavní zprávy

Další z rubriky

kiwi
Hitparáda cenových extrémů potravin: nejvíc podražilo kiwi a máslo

Co mají společného melouny, pomeranče a kiwi? Kromě exotiky je to i vysoká cena, kterou si za ně zákazníci připlácejí v obchodech. Kilo kiwi zdražilo na sto...  celý článek

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.
Nezlevňují. Ceny pohonných hmot v Česku se drží na hladině z minulého týdne

Ceny pohonných hmot v ČR od minulého týdne mírně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil pouze o haléř na průměrných 30,23 Kč za litr. Jeho cena se...  celý článek

Všemi smysly. Nové kino 4DX v obchodním centru Chodov přináší do kinosálu déšť,...
Nový král mezi chrámy konzumu. Centrum Chodov láká na kino, kde sněží

V Praze se ve středu otevírá „nové“ - a do počtu prodejen největší - obchodní centrum v Česku. Zmodernizované Centrum Chodov se rozrostlo o třetinu na 300...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.