Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výrobci přisladí školní mléko, chtějí k popíjení přilákat více dětí

  1:08aktualizováno  1:08
Školní mléko, které je jedním z nástrojů Evropské unie, jak bojovat s přebytky této komodity na kontinentu, může být od listopadu o něco sladší. Unie si od této změny slibuje, že školákům více zachutná a odbyt se ještě zvedne.

Výrobci dosladili mléčné výrobky fruktózou nebo čokoládou. Ilustrační foto. | foto: Adolf HorsinkaMF DNES

Evropská komise toto rozhodnutí učinila v rámci boje za "stabilizaci trhu s mlékem". Oslazení konkrétně vypadá tak, že se sníží povinný minimální podíl mléka v prodávaných výrobcích ze současných 80 na 75 procent.

Euroúředníci si však dali pozor, aby nebyli nařčeni, že školákům místo mléka podsouvají více klasického bílého cukru. Slazení cukrem se totiž podle nových pravidel zvýšit nesmí. Limit jeho obsahu do sedmi procent zůstává nezměněn.

Ovšem podíl čokolády, ovocných příchutí včetně fruktózy, potravinářských barviv a dalších přísad může reálně vzrůst z pětiny na čtvrtinu.

Co je školní mléko

Projekt EU na podporu prodeje mléka a vytváření zdravých stravovacích návyků dětí. V řadě zemí funguje už desítky let, účastní se jej dvacet členských států EU. V Česku jej státní rozpočet dotuje 60 miliony korun, dalších 20 milionů dává Unie. Do programu je zapojeno na 2 000 základních škol. Od letoška do něj mohou vstoupit i mateřské a střední školy a EU vážně diskutuje o rozšíření na vysoké školy. Od září 2009 má podle pravidel každý školák nárok na jeden dotovaný výrobek, ostatní si mohou koupit za plnou cenu.

Výrobky pro školáky tak ve výsledku stejně budou o něco sladší. "Větší ochucení by skutečně mělo zvýšit odbyt. Je to jeden z mála možných nástrojů," uvedl výrobní ředitel mlékárny TPK Hodonín Oldřich Obermaier.

Hlavní dodavatelé mléčných výrobků do škol zatím s uplatněním nové možnosti váhají.

Lídrem školního mléka je českobudějovická Madeta, která program organizuje spolu s Bohušovickou mlékárnou přes firmu Laktea. "Asi kvůli tomu nebudeme měnit zavedený výrobní program," říká mluvčí firmy Barbora Daňková.

Ochucené mléčné sladkosti nemají mezi rodiči výhradně kladnou odezvu. Jak Madeta, tak Bohušovická mlékárna se však snaží kritičtější pohled na ochucené dobroty obrousit.

Mlíčka a krémy pro školáky proto začínají přislazovat ovocnými cukry a přírodními barvivy, což na obalech těchto dobrůtek propagují. Madetě prý jde o to, aby si děti vypěstovaly dobré stravovací návyky, ale i povědomí o značce.

Školní mléko v minulém školním roce zcela zbavila státní podpory vláda Mirka Topolánka. Zájem o mlíčka, která bez podpory podražila, se pak smrskl o šedesát procent. Ceny výrobků totiž vzrostly až na trojnásobek, protože na nich firmy nechtěly prodělávat.

Ministerstvo zemědělství vedené Jakubem Šebestou (nominovaným ČSSD) však v září dotace znovu spustilo a program se vrátil do starých kolejí. - čtěte Vláda bude opět dotovat školní mléko

 Dotované výrobky ve školách  
   "školní" cena  tržní cena
 neochucené mléko 250 ml  3 Kč  8 až 12 Kč
 ochucené mléko 250 ml  4 Kč  10 až 12 Kč
 školní jogurt 150 g  3 Kč  9 až 16 Kč
 smetanový krém 80 g  3,50 Kč  9 až 14 Kč

Jak EU, tak samotní zemědělci dělají pro vyšší odbyt mléka všechno možné. Jeho výkupní cena je totiž kvůli přebytkům pod hranicí návratnosti. Evropská komise už vyprázdnila dotační kasu a rozhodla, že další dotace si mohou přisypávat jen jednotlivé vlády. Někteří zemědělci za dotace demonstrují a vylévají mléko na pole nebo do kanálů.

Jiní hledají cesty, jak je prodat jinak. Po republice se rozmnožují automaty na prodej čerstvého mléka přímo od dojnic. Někteří farmáři s ním chtějí prorazit v obchodních řetězcích.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

SZPI kontrolovala sýry dovezené z ciziny. Neprošel každý čtvrtý

Také nabídka mléčných výrobků je poměrně pestrá – seženete tu jogurty, sýry...

Na základě nevyhovujících výsledků minulých kontrol uskutečnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) další...

Najdete na iDNES.cz