Vysavače jsou výkonnější a ovladatelnější než před několika lety

Vysavače jsou výkonnější a ovladatelnější než před několika lety | foto: Profimedia.cz

Vysavače: rozhoduje sací výkon

  • 32
Vysavač, nejrozšířenější úklidový přístroj v českých domácnostech, prochází v posledních letech proměnou. Z hlučného, těžkého a slabě nasávajícího cvalíka se stává pohledný, štíhlý, výkonný, snadno ovladatelný krasavec v pastelových barvách. A je také mnohem čistotnější, než býval.

Podle čeho nový vysavač při nákupu vybrat? Rozhodující je, jaké podlahy, případně další vybavení domácnosti s ním budete uklízet.

"Dnes se už vyrábějí speciální hubice pro postele a pohovky, které čistí polštáře, matrace a odstraňují roztoče i alergeny. Existují hubice na parkety, nábytek, obklady či zrcadla, které mají lešticí kotouče z mikrovlákna, a řada dalších," popisuje Zuzana Strnadová z internetového obchodního domu mall.cz. Některým víceúčelovým vysavačům nevadí ani vysávání vody či šamponu.

Nejdůležitější je sací výkon
Jaké parametry jsou u vysavačů nejdůležitější? Kromě příslušenství to jsou hlavně sací výkon a filtrace nasátého vzduchu. U čísel se nenechte zmást: sací výkon vysavače mnohdy nebývá v reklamních letácích vůbec uveden; prodejci inzerují jen výkon motoru neboli takzvaný příkon spotřebiče.


foto PŘÍKLADY MODERNÍCH VYSAVAČŮ
GRAFIKA ZDE


"To je vlastně spotřeba elektrického proudu. Ale důležitější je údaj o sací síle: ta závisí na příkonu a odporu filtrů a u výkonných vysavačů se pohybuje od 350 do 475 wattů," říká specialista prodejní sítě Euronics Martin Strýček.

Podle Zuzany Strnadové neuvádějí mnohé firmy údaj o výkonu proto, že neexistuje předpis, kde jej měřit (na hubici, trubici, na konci hadice, na vysavači). "Výrobci pak uvádějí různé a nesrovnatelné hodnoty," tvrdí.

Čím víc filtrů, tím lépe
Jedním z výrazných rozdílů mezi starými a novými vysavači je způsob, jakým zacházejí se vzduchem, který přístrojem prochází. Starší stroje jej proženou pouze přes papírový (nebo plátěný vyjímatelný) sáček na prach a nepřefiltrovaný jej vyfouknou zpět do místnosti.

"Moderní vysavače mají filtraci přes několik vrstev se stále menšími póry filtru - výrobci jim říkají mikrofiltry. Nejúčinnější jsou takzvané filtry HEPA," říká Ariana Lajčíková ze Státního zdravotního ústavu. Jsou vyrobeny ze skleněných mikrovláken a zachycují i nejmenší prachové částice, takže vysavač funguje s mírnou nadsázkou jako čistička vzduchu. Filtr se dá navíc vyprat pouhým omytím vodou. Některé přístroje nečistoty filtrují i přes vodu.

Lékaři však upozorňují, že ani několikanásobná filtrace nepomůže lidem s alergií na prach. "Nejlepší pro alergiky jsou centrální vysavače, odvádějící všechen prach pryč z obytných místností," říká doktorka Lajčíková.

Se sáčkem, nebo bez?
Na českém trhu se objevuje i poměrně dost takzvaných bezsáčkových vysavačů. Jaké mají výhody? "Vysypávání vysátých nečistot je hygieničtější, plastová nádoba bývá vyrobena tak, aby se člověk prachu vůbec nedotkl. Ušetří se také za sáčky, zejména u menších vysavačů, kde se pytlíky často mění," říká Martin Strýček.

Zuzana Strnadová dodává, že u lépe propracovaných vysavačů se díky takzvanému cyklonovému vysávání, nesnižuje výkon.

Příjemné drobnosti
Výrobci se v obrovské konkurenci srovnatelných parametrů snaží stále více zaujmout neotřelým vzhledem přístroje, zářivými pastelovými barvami a "vychytávkami", které vysávání zpříjemňují. Některé přístroje mají třeba gumové nárazníky po celém obvodu, stále pohodlnější velká držadla a podobně.

"Mě osobně z novinek nejvíce zaujala vysávací hubice Hoover, která se dá jako harmonika roztáhnout až na několik metrů," říká Martin Strýček.

,