Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyškov prodává byty již od sta tisíc korun

  15:22aktualizováno  15:22
Malý byt za sto tisíc korun, větší za méně než dvě stě tisíc. Podobnou nabídku teď budou mít před sebou lidé, kteří žijí v obecních bytech ve Vyškově. Radní chtějí rozhýbat privatizaci městského bytového fondu. Podle Michaela Hrbaty z komise pro bydlení by se Vyškov měl do čtyř let zbavit asi patnácti set obecních bytů, které tvoří asi polovinu bytového fondu.

„V první vlně by mělo jít hlavně o cihlové domy, kde se nájemníci domluví,“ upřesnil Hrbata.

Nájemníci obecních bytů mají šanci koupit si byt až čtyřikrát levněji, než kdyby zašli do realitní kanceláře. „Teď například prodáváme dům v ulici 9. května, jehož tržní cena se pohybuje kolem šesti milionů korun. Když jsme jeho cenu vypočítali podle nové metody, kterou schválili zastupitelé, dostali jsme se přibližně na jeden a půl milionu,“ spočítal starosta města Petr Hájek.

Vyškovští teď mohou k obecnímu bytu přijít levněji než dřív. Zatímco ještě vloni vycházela privatizační cena na tři tisíce korun za metr čtvereční, teď se pohybuje mezi dvěma a dvěma a půl tisícovkami. „Pro budoucí vlastníky bytů to vychází výhodně, ale při vyšší ceně se byty nepodařilo prodat,“ vysvětlil Hájek.

„Lidem, kteří si byty koupí, by měly zůstat nějaké peníze na opravu,“ zdůvodnil Michael Hrabata, proč město prodává za tak výhodnou cenu. Utržené peníze půjdou podle něj zpět do bytového fondu, město postaví byty pro sociálně potřebné, zrekonstruuje část stávajícího bytového fondu a malá část peněz se použije na stavbu holobytů.

Jak je to jinde?

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Ve Znojmě se obecní byty privatizují už čtyři roky a k prodeji zbývá asi pět set bytů, tedy čtvrtina původního fondu. Znojemští přišli s úspěšnou strategií: když nechce koupit nájemník, prodají byt někomu jinému. „Pokud byty nejsou v šíleném stavu a nevýhodných lokalitách, je o ně zájem. Nájemníci jsou sice nevrlí, ale když je ujistíme, že jestli nepodepíší jinou smlouvu, budou v nájmu za stávajících podmínek, většinou se uklidní,“ popsal Vítězslav Otruba z majetkového odboru Městského úřadu ve Znojmě. Ceny bytů se liší dům od domu, v průměru jsou poloviční ve srovnání s tržní cenou.

V Břeclavi se byty prodávají za odhadní cenu a pouze tehdy, když se domluví nájemníci z celého domu. „Většinou se to podaří u domů, které jsou v relativně špatném stavu a nepředpokládá se, že by město mělo sílu do nich v blízké budoucnosti investovat,“ uvedl starosta Břeclavi Dymo Piškula.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz