Výsledky společnosti Intel dopadly nad očekávání dobře, vyvolaly tak vlnu euforie. Ilustrační foto

Výsledky společnosti Intel dopadly nad očekávání dobře, vyvolaly tak vlnu euforie. Ilustrační foto

Výsledky Intelu živí vlnu optimismu, možná předčasně

  • 7
Největší výrobce počítačových čipů, firma Intel, ve středu ohlásila lepší výsledky, než čekali analytici, a na burzách tak vyvolala vlnu euforie. Tu ještě včera zvýšila banka JPMorgan Chase & Co, jíž stoupl zisk sedminásobně. Očekává se, že v dalších dnech zveřejní lepší než očekávané výsledky i další americké banky. Optimisté tak tvrdí, že jde o důkaz, že Spojené státy jsou definitivně venku z krize.

Zatímco za zlepšení situace amerických bank může mimo jiné i americká vláda a její záchranné balíčky, u Intelu je možné říci, že se o jeho lepší výsledky zasloužila především čínská vláda.

Ta totiž do záchrany své ekonomiky napumpovala přes 600 miliard amerických dolarů (přes 10 bilionů korun) proto, aby poptávka ze strany spotřebitelů nezamrzla tak jako například v USA. Díky tomu vzrostla ve druhém čtvrtletí končícím v červnu čínská ekonomika o bezmála osm procent, což je téměř o dvě procenta více než v prvních třech měsících roku.

A minimálně Intel z toho profitoval, když včera ohlásil zvýšení čistého zisku na 1,9 miliardy dolarů (33 miliard korun). Tržby sice spadly o necelých osm procent na 9,4 miliardy, ale výsledek je lepší, než čekali analytici.

Poptávka po osobních počítačích, z nichž zhruba 80 procent používá čipy Intel, totiž v nejlidnatější zemi světa meziročně vzrostla ve druhém čtvrtletí o jedenáct procent. Údaje prodejů za třetí čtvrtletí zatím nejsou k dispozici, ale podle analytické agentury Gartner má růst v regionu pokračovat až do konce roku. Tržby z Asie pak tvoří více než polovinu všech tržeb Intelu.

Odbyt táhnou notebooky

Také díky tomu firma zvýšila odhady prodejů v posledním kvartálu. Těm by mimo jiné mělo pomoci také uvedení nové verze operačního systému Windows 7, které proběhne 22. října. Firma předpokládá, že v prodejně nejsilnějším období přesáhnou její tržby deset miliard dolarů.

Finanční ředitel Intelu Stacy Smith řekl, že sektor vyspělých technologií nejvíce přispívá k oživení ekonomiky. Výsledky firmy dávají naději, že zlepšení zaznamenají i podniky v příbuzných oborech.

Prodej mikročipů ve světě v srpnu zaznamenal už šestý měsíční nárůst v řadě a v září se proti srpnu podle analytiků zvýší asi o šest procent. Odbyt táhnou nahoru především notebooky.

Po oznámení výsledků Intelu také vzrostla hodnota akcií jeho největšího rivala v oblasti mikročipů Advanced Micro Devices i výrobců počítačů Dell a Hewlett-Packard.