Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoké pece odvolaly jednání o cenách železa

  11:35aktualizováno  11:35
Spor o dodávky surového železa ze soukromých Vysokých pecí Ostrava pro státní hutní podnik Vítkovice Steel trvá: šéfové obou firem se ani včera nedohodli na dalších podmínkách vzájemných obchodů.

Příčinou neshod přitom není ani cena surového železa, ani spory o délku trvání smlouvy. Firmy se nemohou dohodnout na podmínce Mittal Steelu aby matka společnosti Vítkovice Steel - firma  Osinek zapomněla na své pohledávky vůči Vysokým pecím Ostrava (VPO).

"Vedení Vítkovice Steel už ve čtvrtek předalo Vysokým pecím Ostrava  podepsanou kompromisní smlouvu, v níž souhasí s cenou navrženou VPO. Neumí však vyřešit historii, respektive podmínku Mittal Steel týkající se pohledávek naší mateřské společnosti Osinek," uvedla mluvčí huti Vítkovice Steel Lenka Hatlapatková. "Touto podmínkou VPO prakticky zablokovala vyjednávací prostor,"dodala Hatlapatková.

Stále tak trvá hrozba, že už v neděli 1. květnapřestanou Vysoké pece dodávat Vítkovicím Steelu klíčovou surovinu - surové železo.

Ohrožena je tak práce pro zhruba tisíc lidí v obou firmách, které by musely zastavit část výroby.

Vysoké pece zrušily jednání
Obě firmy si včera sice vyměnily další návrhy obchodní smlouvy na dodávky železa, nakonec o nich ale v rozporu s původními plány vůbec nejednaly. "Společnost Vysoké pece pro nás zcela nečekaně dnešní jednání odvolala," uvedla pouze Lenka Hatlapatková.

Nervozita neroste nejen na provozech Vysokých pecí či Vítkovic Steelu, ale i v dalších ostravských podnicích, které jsou na činnost hutí navázány. K řešení situace včera obě strany vyzval například šéf soukromého holdingu Vítkovice Jan Světlík.

Vítkovice, které se dnes věnují hlavně strojírenství a výrobě ocelových konstrukcí, donedávna tvořily s hutní firmou Vítkovice Steel jeden celek a jejich činnosti jsou natolik provázány, že odstávka státní ocelárny postihne i provozy zprivatizovaných Vítkovic.

"Naše společnosti zajišťuje pro ohroženou státní huť nákup energií a celou škálu různých služeb," vysvětluje mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Vítkovický holding, ačkoliv nemá se samotným sporem ocelářů nic společného, musel v pátek ustavit krizový štáb a začal vyčíslovat ztráty, které by mu zastavení dodávek železa pro Vítkovice Steel přineslo. Podle vítkovického šéfa Jana Světlíka by odstávka sousední státní ocelárny znamenala v jeho vlastní firmě nucenou dovolenou pro pět set lidí a až dvoumiliardovou finanční ztrátu.

Jak to vidí Jan Světlík
Ukončení dodávek železa z Vysokých pecí Ostrava pro Vítkovice Steel postihne kromě obou těchto společností i naši firmu, holding Vítkovice. První odhady dnes  říkají, že by se zastavení dodávek u nás dotklo obslužných společností, ve kterých pracuje 1500 lidí. Asi třetina z nich bude pravděpodobně muset na nucenou dovolenou.

Snížení příjmů společně s dalšími mimořádnými výdaji znamená, že jen Vítkovice přijdou zhruba o téměř dvě miliardy korun. Současný stav, kdy se neví jestli Vysoké pece 1. května zastaví dodávky, je při tom přímým důsledkem předchozích privatizačních kroků státu.

Doplatíme na ně i my, privátní vlastník, který si řádně koupil a zaplatil svůj majetek stovkami milionů korun. A teď jsme bez možnosti úniku postaveni před problém, který řešíme za stát a který nás tvrdě poškodí.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

Najdete na iDNES.cz