Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoké pece odvolaly jednání o cenách železa

  11:35aktualizováno  11:35
Spor o dodávky surového železa ze soukromých Vysokých pecí Ostrava pro státní hutní podnik Vítkovice Steel trvá: šéfové obou firem se ani včera nedohodli na dalších podmínkách vzájemných obchodů.

Příčinou neshod přitom není ani cena surového železa, ani spory o délku trvání smlouvy. Firmy se nemohou dohodnout na podmínce Mittal Steelu aby matka společnosti Vítkovice Steel - firma  Osinek zapomněla na své pohledávky vůči Vysokým pecím Ostrava (VPO).

"Vedení Vítkovice Steel už ve čtvrtek předalo Vysokým pecím Ostrava  podepsanou kompromisní smlouvu, v níž souhasí s cenou navrženou VPO. Neumí však vyřešit historii, respektive podmínku Mittal Steel týkající se pohledávek naší mateřské společnosti Osinek," uvedla mluvčí huti Vítkovice Steel Lenka Hatlapatková. "Touto podmínkou VPO prakticky zablokovala vyjednávací prostor,"dodala Hatlapatková.

Stále tak trvá hrozba, že už v neděli 1. květnapřestanou Vysoké pece dodávat Vítkovicím Steelu klíčovou surovinu - surové železo.

Ohrožena je tak práce pro zhruba tisíc lidí v obou firmách, které by musely zastavit část výroby.

Vysoké pece zrušily jednání
Obě firmy si včera sice vyměnily další návrhy obchodní smlouvy na dodávky železa, nakonec o nich ale v rozporu s původními plány vůbec nejednaly. "Společnost Vysoké pece pro nás zcela nečekaně dnešní jednání odvolala," uvedla pouze Lenka Hatlapatková.

Nervozita neroste nejen na provozech Vysokých pecí či Vítkovic Steelu, ale i v dalších ostravských podnicích, které jsou na činnost hutí navázány. K řešení situace včera obě strany vyzval například šéf soukromého holdingu Vítkovice Jan Světlík.

Vítkovice, které se dnes věnují hlavně strojírenství a výrobě ocelových konstrukcí, donedávna tvořily s hutní firmou Vítkovice Steel jeden celek a jejich činnosti jsou natolik provázány, že odstávka státní ocelárny postihne i provozy zprivatizovaných Vítkovic.

"Naše společnosti zajišťuje pro ohroženou státní huť nákup energií a celou škálu různých služeb," vysvětluje mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Vítkovický holding, ačkoliv nemá se samotným sporem ocelářů nic společného, musel v pátek ustavit krizový štáb a začal vyčíslovat ztráty, které by mu zastavení dodávek železa pro Vítkovice Steel přineslo. Podle vítkovického šéfa Jana Světlíka by odstávka sousední státní ocelárny znamenala v jeho vlastní firmě nucenou dovolenou pro pět set lidí a až dvoumiliardovou finanční ztrátu.

Jak to vidí Jan Světlík
Ukončení dodávek železa z Vysokých pecí Ostrava pro Vítkovice Steel postihne kromě obou těchto společností i naši firmu, holding Vítkovice. První odhady dnes  říkají, že by se zastavení dodávek u nás dotklo obslužných společností, ve kterých pracuje 1500 lidí. Asi třetina z nich bude pravděpodobně muset na nucenou dovolenou.

Snížení příjmů společně s dalšími mimořádnými výdaji znamená, že jen Vítkovice přijdou zhruba o téměř dvě miliardy korun. Současný stav, kdy se neví jestli Vysoké pece 1. května zastaví dodávky, je při tom přímým důsledkem předchozích privatizačních kroků státu.

Doplatíme na ně i my, privátní vlastník, který si řádně koupil a zaplatil svůj majetek stovkami milionů korun. A teď jsme bez možnosti úniku postaveni před problém, který řešíme za stát a který nás tvrdě poškodí.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Konec bloudění po supermarketu? Ahold testuje navigaci uvnitř obchodů

Najdi svůj produkt. Ahold testuje navigaci obchodem.

Nizozemská nadnárodní společnost Ahold Delhaize začala na tamním trhu testovat aplikaci, která zákazníky naviguje mezi...

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Učíme pít naše pivo Chorvaty i Němce, říká ředitel pivovaru Svijany

Ředitel pivovaru Svijany Roman Havlík

Export ze Svijan v posledních letech silně roste. Avšak plné ruce práce má pivovar také se sháněním nových lidí....

Najdete na iDNES.cz