Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysokoškolákům prudce zdraží koleje

  1:00aktualizováno  1:00
Po letních prázdninách čeká na vysokoškoláky nemilé překvapení. Ceny za ubytování na kolejích se zvýší až na trojnásobek a ve většině případů překročí hranici dvou tisíc korun za lůžko měsíčně. Může za to nově schválený způsob rozdělování dotací.

Shodlo se na něm ministerstvo školství s univerzitami a Studentskou komorou Rady vysokých škol.

Dosud stát dotoval devíti sty korun měsíčně jednotlivá lůžka na kolejích, nově bude stát posílat peníze přímo studentům, kteří bydlí mimo místo školy, studují svůj první studijní program a zároveň nepřekročili standardní dobu studia.

Ministerstvo školství na dotace studentům vyčlenilo 640 milionů korun, které si mezi sebou rozdělí jednotlivé školy. V případě největší Univerzity Karlovy bude každý student, který splní podmínky, dostávat 300 až 350 korun. U ostatních škol to bude až dvakrát tolik.

Na pokrytí výrazného zdražení kolejného to však stačit nebude. Zatímco v Ostravě se cena lůžka zvedne přibližně o pět set, u kolejí v Praze vzrostou ceny až o dva tisíce. Například cena kolejí v Hostivaři vzroste téměř trojnásobně, na čtyři tisíce korun měsíčně.

"Takový nárůst bude citelným zásahem do rozpočtu snad každého studenta. Část tohoto zvýšení pokryji z letní práce v zahraničí," uvádí student Fakulty sociálních věd UK Martin Stoila.

Podle mluvčí studentské komory Karolíny Kučerové dojde díky novému systému k zrovnoprávnění všech studentů veřejných vysokých škol. Peníze, které dosud stát posílal kolejím, nyní poputují i ke studentům bez kolejenky. Evidenci povedou jednotlivé školy, samy mohou i mírně ovlivnit, kolik vyplatí na dotacích.

Nicméně řada studentů nedostane vůbec nic. Například studenti, kteří začali studovat jeden obor na regionální univerzitě a po roce byli úspěšní při přijímacích zkouškách na zcela jiném oboru a přešli do Prahy.

Josef Beneš z odboru vysokých škol ministerstva školství říká, že přebíháním mezi jednotlivými obory přichází stát o prostředky. S těmito pravidly tedy souhlasí. "Student by si měl vážně vybrat, kam chce jít studovat," říká.

Nejvíc budou tratit studenti UK
Nejvíc budou tratit studenti UK, protože až patnáct tisíc z nich již dříve studovalo jiný obor, a na podporu tak nedosáhne. Univerzita Karlova, kterou navštěvuje zhruba šestina všech vysokoškoláků v zemi, na reformě prodělá pětapadesát až sedmdesát milionů korun.

Pro studenty ze sociálně slabších rodin proto Univerzita Karlova připravuje systém stipendií, který jim pomůže zmírnit skokový nárůst ceny. Na podporu by měl mít nárok každý student z rodin s příjmem nižším než 1,1násobek životního minima.

Pro tříčlennou rodinu to činí zhruba 11 385 korun. Jedna varianta hovoří až o 1,8násobku životního minima (přibližně 19 tisíc korun). Definitivní rozhodnutí padne, až bude znám počet těch, kterým by tato pomoc byla určena.

Boj proti nízkému státnímu příspěvku a prudkému zdražení zástupci UK ještě nevzdali.

"S nastavenými kritérii nesouhlasíme. Naši školu znevýhodňují," říká místopředseda Akademického senátu Jakub Jareš.

"Budeme o tom dál jednat. Naším cílem je tlačit na vedení kolejí, aby snížilo náklady, což by vedlo k poklesu cen," poznamenal Jareš. V opačném případě nevyloučil možnost nátlakových akcí.

Zástupci Studentské komory, která změnu systému prosadila, se neobávají ani možného zneužívání dávek při fiktivním přesouvání trvalého bydliště mimo sídlo škol. "Podvody nelze vyloučit nikdy. Nemyslím, že by nějak vzrostly," uzavírá mluvčí komory Karolína Kučerová.

Ilustrační foto.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...

Ochlazení odstartovalo topnou sezonu, během týdne by se mělo topit všude

Detail dobových litinových radiátorů

V Česku v těchto dnech začíná topná sezona, letos neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...Najdete na iDNES.cz