Dnes se u nás platí nižší daň ze široké škály zdravotnických prostředků od pomůcek pro zdravotně postižené jako jsou například vozíky.

Dnes se u nás platí nižší daň ze široké škály zdravotnických prostředků od pomůcek pro zdravotně postižené jako jsou například vozíky. | foto: Profimedia.cz

Vyšší DPH může zvýšit ceny některých zdravotních pomůcek

  • 45
Část zdravotnických pomůcek by zřejmě již od příštího roku mohla podražit. Zejména výrobky, které neslouží pro "výlučnou osobní potřebu zdravotně postižených", by mohly být přeřazeny z nižší 10procentní do základní 20procentní sazby DPH.

Z většiny zdravotních pomůcek, jako jsou například bandáže, lékárničky či matrace, se platí snížená sazba deset procent. Podle názoru Evropské komise však není možné používat nižší sazbu daně na tolik výrobků, kolik jich do této kolonky zařadilo Česko.

V rámci Unie je z konkurenčních důvodů přesně vymezený okruh zboží a služeb se sníženou sazbou daně.

"Komise kontaktovala české úřady ve věci DPH ze zdravotních pomůcek. V tento okamžik nejde o řízení o porušení směrnice, ale o předběžnou výměnu informací, abychom mohli posoudit soulad s unijními pravidly," potvrdila informaci MF DNES Emer Traynorová, mluvčí evropského komisaře pro věci daňové a celní unie.

O změnách DPH čtěte v sobotním vydání MF DNES.

Ministerstvo financí připravuje návrh, které vybrané druhy zdravotního zboží přeřadí do vyšší, dvacetiprocentní sazby.

"Situací se zabýváme. V tuto chvíli však nedisponujeme finálním návrhem, ke kterému bychom mohli uvést detaily," sdělil mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Zatím není jasné, kterého zboží se bude vyšší sazba daně týkat.

Dnes se u nás platí nižší daň ze široké škály zdravotnických prostředků od pomůcek pro zdravotně postižené, jako jsou vozíky, bílé hole či budíky pro neslyšící, po měřiče tlaku, ortézy, kompresní punčochy, zdravotní ponožky bez gumiček, nebo dokonce mikromasážní prádlo působící proti celulitidě. Oproti tomu zdravotní boty či ortopedické vložky se už dnes běžně prodávají s vyšší daní.

Výnos stovek milionů korun

Podle Jakoba komise upozornila, že nižší sazbu lze striktně používat jen u těch prostředků, které jsou "obvykle určeny k léčení zdravotního postižení nebo ke zmírnění jeho důsledků a jsou určeny pro výlučnou osobní potřebu zdravotně postižených". Kandidátem na vyřazení by byly třeba zmíněné ponožky a "masírující" prádlo.

"Ministerstvo zdravotnictví průběžně zaznamenává snahu některých výrobců a dovozců kategorizovat jejich výrobek jako zdravotní, právě s ohledem na možnost uplatnění nižší sazby a tím získání konkurenční výhody nižší koncové ceny," říká mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Podle něj nynější zákony neumožňují efektivně proti tomuto "nešvaru" preventivně zasahovat, protože žádná registrace zdravotnických prostředků neexistuje. Pokuty však mohou dávat následně celníci či finanční úřady. Ministerstvo financí, pod které spadají, se k tomu nevyjádřilo.

Podle informací MF DNES nejde přitom o nový problém a na financích vědí o nesouladu již dlouho. Teprve nyní se začali jeho řešením zabývat. Martin Diviš, daňový expert PricewaterhouseCoopers, upřesňuje, že komise zahájila "přípravnou fázi" procedury pro porušení evropského práva loni.

"Podle našich informací plánuje ministerstvo změnu legislativy s platností k 1. lednu 2012," říká. Ministerstvo financí se k tomu nevyjádřilo.

Vyšší sazba by měla vynést řádově stovky milionů a ty se budou do rozpočtu hodit. Ministr financí Miroslav Kalousek bude mít k návrhu na vyšší daň snadnou obhajobu. Kdyby seznam pomůcek s nižší daní neproškrtal, hrozí nový spor a pokuta. Do dalšího stadia, kdy komise hrozí Evropským soudním dvorem, se loni v listopadu se stejným problémem dostalo Španělsko.