Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšší DPH přidá peníze většině obcí

  9:00aktualizováno  9:00
Více peněz dostanou. A více také státu odvedou. Tak dopadne zvýšení daně z přidané hodnoty na zchudlé obce a města. Většina z nich může počítat s vyššími příjmy. Zejména malé obce však může vyšší daň naopak obrat o další peníze.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Z DPH vybrané státem dostává každá obec podíl závisející na její velikosti. Z každé tisícikoruny odvedené na dani převede stát obcím 214 korun. Například v Suché Lozi na Uherskobrodsku její starosta předpokládá, že díky jednoprocentnímu zvýšení sazby přiteče do obecní pokladny příští rok asi dvě stě tisíc korun navíc, než kdyby zůstala sazba daně na letošní úrovni.

Jenže peníze zase utratí a ty, které investuje například do nových staveb nebo rekonstrukcí, zase zdaní – pochopitelně zvýšenou sazbou.

"Z těch dvou set tisíc takto vrátíme zpátky asi padesát tisíc korun," připustil starosta Suché Loze Petr Gazdík. Podle důvodové zprávy schváleného balíku zákonů by měly obce na vyšší dani celkem získat 5,4 miliardy korun z necelých osmnácti, které by stát mohl vybrat navíc.

"Vyděláme. Ale ne moc"

S podobným poměrem zisku a ztráty jako v Suché Lozi počítají i v mnohem větších městech. Pokud by se naplnily předpoklady ministerstva financí, například Brno by si z balíku 5,4 miliardy ukouslo necelých 200 milionů. Na kapitálových výdajích, tedy investicích, utratí asi 3,5 miliardy ročně, z nichž většinu zdaní.

"Z celého objemu investic se asi u devadesáti procent nedá odečíst DPH," uvedl Jiří Trnečka z rozpočtového odboru brněnského magistrátu. To znamená, že ze zisku na dani by město státu zpět odvedlo odhadem několik desítek milionů korun.

Další peníze je pak bude stát zdanění provozních výdajů, tedy těch určených na chod samosprávy, dotace nebo třeba platy zaměstnanců. "V provozních výdajích je balík služeb, u kterých se náklady také navýší," podotkl Trnečka.

"Nicméně celková bilance bude pozitivní, na vyšší dani vyděláme, i když nijak moc silně," odhadl. Za letošek město přitom počítá s propadem příjmů asi o 750 milionů z přibližně desetimiliardového rozpočtu.

Chudé obce mohou tratit na dotacích

Se ziskem, byť malým, nemohou počítat všude. Někteří starostové totiž upozorňují, že zvlášť malé obce, které nyní čerpají velké dotace například z Evropské unie, mohou na vyšší dani z přidané hodnoty dokonce prodělat.

Pokud se totiž malá vesnička s rozpočtem v řádu jednotek milionů pustí do velké stavby, jako může být třeba rekonstrukce školy za desítky milionů, vyšší příjem do rozpočtu na vyšší dani za stavbu přeplatí.

To může nakonec ovlivnit celé čerpání dotace. Ta je totiž většinou podmíněna spoluúčastí obce. I když jde o malou část, kvůli ztenčeným příjmům na ni jednoduše někteří mít nebudou. "Já teď řeším otázku, jestli dotace ze strukturálních fondů vrátit, nebo kvůli spolufinancování Suchou Loz zadlužit," popsal Petr Gazdík.

Starostové už delší dobu po státu chtějí, aby se změnil zákon o rozpočtovém určení daní, který jim přisuzuje přesný podíl na daních vybraných státem. Janotův balíček, který jim kromě víc peněz na DPH přisoudil příjem z vyšší daně z nemovitostí, se jim příliš nelíbí.

"V současné situaci je nešťastné dávat obcím peníze za cenu vyššího zdanění jejich občanů. Lepší by bylo ulevit jim třeba zmenšením byrokracie," řekl předseda Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Najdete na iDNES.cz