Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyšší DPH přidá peníze většině obcí

  • 1
Více peněz dostanou. A více také státu odvedou. Tak dopadne zvýšení daně z přidané hodnoty na zchudlé obce a města. Většina z nich může počítat s vyššími příjmy. Zejména malé obce však může vyšší daň naopak obrat o další peníze.

Z DPH vybrané státem dostává každá obec podíl závisející na její velikosti. Z každé tisícikoruny odvedené na dani převede stát obcím 214 korun. Například v Suché Lozi na Uherskobrodsku její starosta předpokládá, že díky jednoprocentnímu zvýšení sazby přiteče do obecní pokladny příští rok asi dvě stě tisíc korun navíc, než kdyby zůstala sazba daně na letošní úrovni.

Jenže peníze zase utratí a ty, které investuje například do nových staveb nebo rekonstrukcí, zase zdaní – pochopitelně zvýšenou sazbou.

"Z těch dvou set tisíc takto vrátíme zpátky asi padesát tisíc korun," připustil starosta Suché Loze Petr Gazdík. Podle důvodové zprávy schváleného balíku zákonů by měly obce na vyšší dani celkem získat 5,4 miliardy korun z necelých osmnácti, které by stát mohl vybrat navíc.

"Vyděláme. Ale ne moc"

S podobným poměrem zisku a ztráty jako v Suché Lozi počítají i v mnohem větších městech. Pokud by se naplnily předpoklady ministerstva financí, například Brno by si z balíku 5,4 miliardy ukouslo necelých 200 milionů. Na kapitálových výdajích, tedy investicích, utratí asi 3,5 miliardy ročně, z nichž většinu zdaní.

"Z celého objemu investic se asi u devadesáti procent nedá odečíst DPH," uvedl Jiří Trnečka z rozpočtového odboru brněnského magistrátu. To znamená, že ze zisku na dani by město státu zpět odvedlo odhadem několik desítek milionů korun.

Další peníze je pak bude stát zdanění provozních výdajů, tedy těch určených na chod samosprávy, dotace nebo třeba platy zaměstnanců. "V provozních výdajích je balík služeb, u kterých se náklady také navýší," podotkl Trnečka.

"Nicméně celková bilance bude pozitivní, na vyšší dani vyděláme, i když nijak moc silně," odhadl. Za letošek město přitom počítá s propadem příjmů asi o 750 milionů z přibližně desetimiliardového rozpočtu.

Chudé obce mohou tratit na dotacích

Se ziskem, byť malým, nemohou počítat všude. Někteří starostové totiž upozorňují, že zvlášť malé obce, které nyní čerpají velké dotace například z Evropské unie, mohou na vyšší dani z přidané hodnoty dokonce prodělat.

Pokud se totiž malá vesnička s rozpočtem v řádu jednotek milionů pustí do velké stavby, jako může být třeba rekonstrukce školy za desítky milionů, vyšší příjem do rozpočtu na vyšší dani za stavbu přeplatí.

To může nakonec ovlivnit celé čerpání dotace. Ta je totiž většinou podmíněna spoluúčastí obce. I když jde o malou část, kvůli ztenčeným příjmům na ni jednoduše někteří mít nebudou. "Já teď řeším otázku, jestli dotace ze strukturálních fondů vrátit, nebo kvůli spolufinancování Suchou Loz zadlužit," popsal Petr Gazdík.

Starostové už delší dobu po státu chtějí, aby se změnil zákon o rozpočtovém určení daní, který jim přisuzuje přesný podíl na daních vybraných státem. Janotův balíček, který jim kromě víc peněz na DPH přisoudil příjem z vyšší daně z nemovitostí, se jim příliš nelíbí.

"V současné situaci je nešťastné dávat obcím peníze za cenu vyššího zdanění jejich občanů. Lepší by bylo ulevit jim třeba zmenšením byrokracie," řekl předseda Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech.