Merkelová připustila, že OSN je pomalá a neohrabaná instituce.

Merkelová připustila, že OSN je pomalá a neohrabaná instituce. | foto: ČTK

Vytvořme Hospodářskou radu OSN, navrhla Merkelová v Davosu

  • 18
Světové špičky politiky a byznysu už třetí den rokovaly ve švýcarském Davosu o řešení finanční krize. Německá kancléřka Angela Merkelová navrhla vytvoření Hospodářské rady OSN podle vzoru Rady bezpečnosti. Britský premiér Gordon Brown zase vyzval podnikatele a politiky, aby na řešení krize spolupracovali.

Globální finanční krize podle Merkelové ukázala potřebu zlepšit mezinárodní ekonomickou koordinaci. K tomu by prý mohl významně přispět nový světový orgán.

"Může to dokonce vést k Hospodářské radě OSN, podobně jako byla po druhé světové válce vytvořena Rada bezpečnosti," uvedla Merkelová na zasedání fóra.

"Po této krizi musíme vyvodit nezbytné institucionální důsledky a kooperovat na mezinárodní úrovni. Neznám žádnou jinou organizaci (než OSN), která by měla tento stupeň mezinárodní legitimity," řekla. Připustila sice, že OSN je "pomalá a neohrabaná instituce, je však jediná svého druhu".

Britský premiér Gordon Brown varoval před přehnaným protekcionismem, tedy ochranářskými opatřeními uvalenými na dovozy ve snaze ochránit domácí trh a pracovní místa. Politické představitele a zástupce podnikatelských kruhů vyzval, aby na řešení globální ekonomické a finanční krize vzájemně spolupracovali.

Zlato se může zdražit

Brown dále prohlásil, že svět by se měl mít na pozoru před "finančním merkantilismem", kdy banky pod tíhou ztrát stahují peníze ze zahraničních trhů a opouštějí globální finanční scénu. Tento trend je podle Browna patrný od počátku finanční krize, tedy od roku 2007 - od té doby se příliv zahraničních úvěrů na rozvojové trhy propadl z jednoho bilionu dolarů na 150 miliard dolarů.

Současný stav světové ekonomiky a obava o její vývoj může vyhnat na nová maxima ceny zlata. Na konferenci to prohlásil šéf těžební společnosti Barrick Gold Peter Munk.

Cena zlata se nyní pohybuje těsně nad 900 dolary za troyskou unci (31,10 gramu). Loni v březnu se vyšplhala na rekordních 1 030 dolarů, ale později klesla až pod 800 dolarů, kde byla ještě nedávno. Teď má snahu opět zpevňovat. V eurech se cena zlata dnes vyšplhala na nový rekord, který činí 718,70 EUR/oz.

"Bylo by hloupé se domnívat, že ceny komodit se mohou pohybovat pouze jedním směrem," řekl dále jednaosmdesátiletý Munk, který firmu zakládal.

Barrick Gold sídlí v Kanadě a je největším producentem zlata na světě. Munk také poznamenal, že je možné, i když ne zrovna pravděpodobné, že centrální banky se přeorientují z dolaru na zlato, které bude sloužit jako hlavní rezervní aktivum. K takovému kroku by se prý mohla odhodlat i Čína a v tom případě se cena zlata může i ztrojnásobit, domnívá se Munk.

,