Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyvlastnit se nedáme, říkají zemědělci

  1:00aktualizováno  1:00
Zákon umožňující vyvlastnění pozemků, na kterých leží strategické průmyslové zóny, v pátek prošel ve Sněmovně do poslední fáze hlasování. Zemědělci z Nošovic, kterých by se dotkl kvůli stavbě automobilky Hyundai jako první, z něj strach nemají.

Zemědělec Jiří Vícha považuje vyvlastňovací zákon o krok zpět do 50. let. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Majitelům půdy hrozí kvůli Hyundai vyvlastnění

"Vyvlastnit se nedám. Budu se bránit soudní cestou a to do doby, než se domůžu svého práva," odhodlaně odmítá přeměnu polí, zděděných po předcích, na průmyslovou zónu Josef Havlas z Nošovic.

"Pracuji v zemědělství od dětství. Pole, která v Nošovicích vlastním patří naší rodině po mnoho generací," říká muž, jehož neláká ani možnost zisku několika milionů korun, které by za svá pole získal. Vztah k půdě podle něj na venkově stále ještě existuje a je silnější než peníze. 

Výkup polí Josefa Havlase sice není první na řadě, ale jeho pozemky zaujímají strategickou polohu napříč připravovanou zónou. Pokud je stát nezíská, budou dělit průmyslový park na dvě půlky.

Nápad předsedy vlády Jiřího Paroubka a poslanců ČSSD na vyvlastnění těch, kteří s prodejem nesouhlasí, nepotěšil ani předsedu nošovického Zemědělského družstva vlastníků Jiřího Vícha.

"Pan premiér vytváří tlak na to, abychom prodali. Ale zákon nemůže v tak krátké době, jak požaduje firma Hyundai, projít," říká. Podle něj by bylo vyvlastňování kvůli průmyslové zóně krokem do padesátých let.

Vztahy nošovických družstevníků s krajskými úředníky, kteří jsou  za výkup pozemků a následnou přípravu průmyslové zóny pro výstavbu továrny jihokorejské automobilky Hyundai zodpovědní, jsou na bodu mrazu. Nošovičtí čekají, co jim navrhne kraj, krajští úředníci tvrdí, že s družstevníky nemá cenu vyjednávat.

Za vším stojí dopis družstevníků, který představenstvo družstva zaslalo náměstkovi hejtmana Moravskoslezského kraje Pavlu Drobilovi. "Dopis, který jsme od představenstva nošovického družstva vlastníků dostali, neobsahoval jediné vstřícné číslo, jejich požadavky zůstaly při starém," komentoval Pavel Drobil obsah dopisu. 

Družstevníci chtějí náhradu za pozemky, které obhospodařují v zóně, ve výši 148 milionů korun. Náhradní pole, která nabízí kraj, jsou totiž podle nich méně kvalitní.  Zároveň chtějí patnáctiletou záruku nájmu náhradních polí, kde chtějí pěstovat i své vyhlášené zelí, za které podle Víchy nyní utrží zhruba deset milionů korun ročně.

"Chceme se dohodnout," říká Jiří Vícha.

Krajští úředníci zatím na dopis nereagovali. Dříve zemědělcům nabídli odškodné ve výši šedesáti milionů a kratší záruky. "Zónu chce kraj, ne my," říká Jiří Vícha. "Proto čekáme, zda nám kraj nabídne kompromis."

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...Najdete na iDNES.cz