Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ekonomika loni výrazně ubrala, lidé ani experti však optimismus neztrácejí

  • 74
Česká ekonomika loni rostla meziročně o 2,3 procenta a ve 4. čtvrtletí roku 2016 o 1,9 procenta. Potvrdily to zpřesněné údaje o hrubém domácím produktu, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Oproti roku 2015, kdy HDP stoupl o 4,6 procenta, loni roční růst značně zpomalil. Češi včetně ekonomů jsou přesto optimističtí.

V aktuálních údajích se nezměnil ani mezičtvrtletní růst ekonomiky, který činil v posledním čtvrtletí loňského roku 0,4 procenta. Odhad HDP byl sice podle statistiků zpřesněn kvůli novým údajům za sektor vládních institucí, ale na tempo růstu ekonomiky to nemělo výrazný dopad.

Tuzemské hospodářství poslední tři roky vytrvale posiluje. Loňský celoroční růst je ale z těchto tří let nejnižší. Podle ekonomů však loňský nižší růst neznamená obrat v příznivém vývoji ekonomiky. Podobně se v aktuálním průzkumu agentury STEM vyjádřila i česká veřejnost. „Při výhledu na budoucí rok z perspektivy české ekonomiky převažuje optimismus,“ zní hlavní zjištění.

O průzkumu

Citovaný výzkum neziskového ústavu STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel ČR starších 18 let ve dnech 27. února až 6. března 2017. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo 1 042 respondentů.

Agentura zkoumala obavy z budoucího vývoje, v březnu je mělo „jen“ 59 procent dotázaných. To se může zdát dost, nicméně v dlouhodobé časové řadě se tím potvrzuje trend oslabování obav od roku 2014. Aktuální hodnota tak patří podle STEM k těm nejnižším dosud zjištěným, podobné hodnoty byly v polovině 90. let. Obavy z ekonomického vývoje jsou stále vyšší mezi lidmi staršími, méně vzdělanými a zaměstnanými v dělnických profesích.

„Pětina lidí (21 %) čeká přímo zlepšení, tři pětiny (59 %) očekávají neměnnou situaci. Pouze pětina občanů (19 %) předpokládá zhoršení ekonomické situace v zemi,“ uvádí agentura v aktuální tiskové zprávě v části, která se věnovala výhledům respondentů na vývoj ekonomiky v budoucích 12 měsících.

Současnou ekonomickou situaci v České republice hodnotí pozitivně i odborníci. Česká ekonomika je podle názoru analytiků tažena zejména příznivou spotřebou domácností, které profitují z vývoje na trhu práce, kde míra nezaměstnanosti poklesla k nejnižším hodnotám za posledních 20 let.

Hospodářství podle analytiků schází hlavně peníze z veřejných investic. „V pohledu na tvorbu kapitálu podle účelu je vidět, že propad nastal zejména v kategorii ostatní budovy, za kterou se skrývají zejména infrastrukturní stavby,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Podle Petra Dufka z ČSOB veřejný sektor trpí spíše nedostatkem projektů než peněz.

Reálné příjmy domácností na obyvatele loni podle zpřesněných údajů ČSÚ stouply oproti předchozímu roku o 3,1 procenta. Spotřeba domácností také rostla, ale pomalejším tempem - o 2,7 procenta. Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele dosáhl 23 436 korun, zatímco měsíční spotřeba na obyvatele činila 21 295 korun.

V závěru roku naopak mírně klesly zisky nefinančních podniků. Míra zisku ve čtvrtém čtvrtletí 2016 činila 49,7 procenta, což bylo o 1,5 procentního bodu méně než před rokem. Za poklesem stojí podle statistiků hlavně navýšení nákladů na mzdy o 5,8 procenta. Míra investic firem se ale zvýšila.

,