Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Čínská ekonomika roste nejpomaleji od krize. Čekala se ale i horší čísla

  • 10
Růst čínské ekonomiky opět zpomalil, zároveň se ale udržel na vyšší úrovni, než očekávali analytici. Překvapivě rostla rychleji spotřeba ve službách než průmysl spojený s vývozem. To může ukazovat na postupující přeměnu druhé největší ekonomiky, ale i na státní zásahy či přímo manipulaci s čísly.

Ve třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky světa v meziročním srovnání zvýšil o 6,9 procenta po růstu o sedm procent v předešlém kvartálu, což představuje nejpomalejší tempo od světové finanční krize. Ukázaly to pondělní údaje čínského statistického úřadu.

Nejlidnatější země světa se při čtvrtletních výsledcích své ekonomiky nepotýká se stejnou otázkou jako jednotlivé státy Evropské unie nebo celá eurozóna. Neřeší, jestli HDP roste či klesá, ale jak se vyvíjí růst. I jeho zpomalení potom může například na akciových trzích způsobit paniku, jak se tomu stalo letos v létě (více čtěte zde). V pondělí však trhy reagovaly poklidně - index šanghajské burzy poklesl o 0,14 procenta.

Nejpomalejší růst od krize

Čínská ekonomika v období od července do září vykázala nejpomalejší růst od prvního čtvrtletí 2009, kdy vzrostla o 6,2 procenta. Výsledek ale mírně překonal odhady. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters očekávali zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 6,8 procenta.

V mezičtvrtletním srovnání stoupla čínská ekonomika v období od července do září o 1,8 procenta, tedy stejným tempem jako v předešlém kvartálu. Trh očekával růst o 1,7 procenta.

Čínská ekonomika zpomaluje růst už déle a za celý loňský rok stoupla o 7,3 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Straničtí vůdci se snaží nasměrovat ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, který by byl místo jednostranného zaměření na vývoz a investice založen více na domácí spotřebě a na sektoru služeb.

Právě struktura růstu je v tento moment asi nejzajímavějším zjištěním. Růst maloobchodních tržeb zrychlil z červencových 10,5 procenta na zářijových 10,9 procenta. Průmyslová výroba sice v září stoupla v meziročním srovnání o 5,7 procenta, na odhady to však nestačilo. Investice do nemovitostí a dalších dlouhodobých aktiv se za prvních devět měsíců roku zvýšily o 10,3 procenta, což je o 0,5 procentního bodu pomaleji, než se čekalo.

Spotřeba roste rychleji než průmyslová výroba

„Projevuje se tu takzvaná dvourychlostní ekonomika. Zpomalení růstu průmyslu ale bude v krátkodobém výhledu pro čínskou ekonomiku větší problém,“ řekl pro Bloomberg Ču Chaj-pin, hlavní na Čínu se zaměřující ekonom v hongkongské pobočce JPMorgan Chase.

Aktuální údaje podle analytiků vytvářejí tlak na čínské činitele, aby přišli s dalšími podpůrnými opatřeními. Čínské úřady se po srpnové nečekané devalvaci čínské měny týdny pokoušejí přesvědčit světové trhy, že domácí ekonomika je pod kontrolou (více o letních problémech na čínských trzích čtěte zde).

Mezi odborníky přetrvávají pochybnosti ohledně spolehlivosti čínských dat. Někteří pozorovatelé se domnívají, že čínský růst je ve skutečnosti mnohem pomalejší, než jak ukazují oficiální data. „Nemáme úplnou důvěru v tato čísla a jsme překvapeni zrychlováním růstu ve službách, v období, kdy kolaboval akciový trh,“ napsali například ekonomové Bloombergu Tom Orlik a Fielding Chen.

,