Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Potvrzeno: dluhy Vítkovic vůči Raiffeisenbank koupil Martin Ulčák

  15:49aktualizováno  15:49
Zatím se o tom jen spekulovalo, v úterý to však potvrdila valná hromada Vítkovic: vítkovickou pohledávku převyšující 800 milionů korun koupila minulý týden od Raiffeisenbank společnost E-Invest pražského podnikatele Martina Ulčáka.

Podnikatel Martin Ulčák | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Ulčák léta spolupracuje s vlastníkem Vítkovic Janem Světlíkem. Tím, že pohledávku koupil, vytrhl vítkovickému šéfovi trn z paty: pohledávka, kterou lze použít k nátlaku na Vítkovice, se nedostala do rukou Světlíkových nepřátel.

Informaci o převzetí pohledávky E-Investem potvrdil na pondělní valné hromadě Vítkovic předseda schůze, ostravský advokát Marek Gocman.

Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a...

Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a sběratel českého výtvarného umění. (Snímek z listopadu 2012)

E-Invest by se podle informací z valné hromady měl stát novým členem bankovního syndikátu, s nímž Vítkovice již rok vyjednávají o takzvaném klubovém financování - novém balíku úvěrů a garancí, který má podle aktuální dohody s bankami dosáhnout výše 6,8 miliardy korun. V klubu by tak nahradil odcházející Raiffeisenbank.

Ulčák má ve vítkovické dceřiné firmě Vítkovice Power Engineering, která prochází insolvenčním řízením, vlastní peníze. Podle neveřejné dokumentace, předložené ostravskému insolvenčnímu soudu, dluží Ulčákově E-Investu vítkovické energetické strojírenství 48,5 milionu korun.

Vazby už z minulosti

Ulčákovo finanční angažmá ve Vítkovicích bylo původně ještě vyšší. Jak zaznělo na valné hromadě, zaplatily mu Vítkovice už loni stomilionový dluh.

Oba muže pojí i další obchodní vazby. Ulčák Světlíkovým Vítkovicím v roce 2008 prodal svou firmu Spojené slévárny za zhruba čtvrt miliardy korun. Transakci zpochybnil minoritní akcionář Vítkovic, skupina KKCG Karla Komárka, podle níž slévárny zdaleka neměly čtvrtmiliardovou hodnotu a jejich koupě Vítkovice poškodila.

Komárek obchod už před lety napadl u soudu. Rozsudek Světlíkovi a jeho tehdejšímu společníkovi Pavlu Filipčíkovi loni nařídil, aby Komárkovu firmu odškodnili 225 miliony korun z vlastní kapsy. Světlík se ale odvolal a soudy kolem operace dál pokračují.

Ulčáka lze každopádně považovat za Světlíkova spojence. Dokud spojenectví vydrží, z prodané pohledávky po Raiffeisenbank Světlíkovi zatím nehrozí žádné nebezpečí, naopak spíš užitek.

Adularya do konce roku 2016

Na pondělní valné hromadě Vítkovic vedení firmy informovalo také o průběhu klíčové zakázky na stavbu elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku za 11 miliard korun. Elektrárna měla být už loni hotová, zatím ale jede pouze ve zkušební provozu její první blok a druhý se teprve staví.

Uhelnou elektrárnu Yunus Emre pro tureckou společnost Adularya postavila česká...

Uhelnou elektrárnu Yunus Emre pro tureckou společnost Adularya postavila česká firma Vítkovice Machinery Group.

Šéf Vítkovic Power Engineering Jiří Skuhra přiznal, že zakázka může skončit ztrátou. „Jednáme s tureckou stranou o objemu víceprací. Zatím nedokážu říct, zda se zastavíme na 90 nebo 80 nebo 70 procentech vzniklých nákladů. Teď není v našich silách výsledek vyhodnotit. Teprve až se upřesní vícenáklady, budeme moci říct, zda zakázka skončí ziskem, nebo ztrátou,“ řekl Skuhra. Zdůraznil, že Turci zatím neuplatnili vůči Vítkovicím žádnou smluvní pokutu.

Hlavní problém má elektrárna s kvalitou uhlí, které spaluje ve svých kotlích. „Uhlí, které se teď dodává, je horší, než bylo zpočátku,“ vysvětlil Skuhra. Méně kvalitní uhlí tvoří víc popílku, od toho se odvíjejí technické problémy, s nimiž původní projekt nepočítal. Skuhra uvedl, že elektrárna by měla být hotova do konce letošního roku.

Přes současné potíže s dokončením elektrárny Vítkovice stále považují tureckou energetiku za perspektivní trh. „Jednáme o možném rozšíření původního projektu o další dva bloky,“ řekl Skuhra.

Vedení Vítkovic také potvrdilo, že firma se musela zbavit části svých uměleckých sbírek, aby zvýšila objem hotovosti na účtech. Podle informací z valné hromady Vítkovice prodaly obrazy za 90 milionů korun, část jich odkoupil do své soukromé sbírky sám Jan Světlík.

Autoři: ,Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Bitva s billboardáři se blíží. Tisíce nelegálních poutačů stále stojí

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Arbitráž s provozovateli venkovní reklamy je na spadnutí. Ministerstvo financí vybralo advokátní kancelář Weil, Gotshal...

Ministr velí do zbraně: Evropa by měla prudce snížit počty divočáků

(Ilustrační snímek)

Evropa by kvůli africkému moru prasat měla prudce snížit stavy divočáků, myslí si český ministr zemědělství Jiří Milek....

Lidl hledá další místa pro své prodejny, objeví se i v centrech měst

(Ilustrační snímek)

Německý diskontní řetězec Lidl loni soustředil síly hlavně na modernizaci prodejen. Letos navíc pro ně hledá nové...

Najdete na iDNES.cz