Euro.

Euro. | foto: Evropská komise

Eurozóna je po pěti letech v deflaci, hlavně kvůli poklesu cen energií

  • 131
Spotřebitelské ceny v zemích platících eurem v prosinci meziročně poklesly o 0,2 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil Eurostat. Eurozóna se tak poprvé od roku 2009 dostala do deflace. Na vývoji má podle Eurostatu největší podíl pokles cen energií.

„Tento negativní vývoj meziroční inflace v eurozóně je dána především poklesem cen energií (- 6,3 procenta oproti poklesu  2,6 procenta v listopadu), zatímco ceny potravin, alkoholu a tabáku zůstávají zhruba na stejné úrovni,“ uvádí ve své strohé středeční zprávě evropský statistický úřad Eurostat.

Stabilní zůstaly v posledním měsíci loňského roku i ceny neenergetického průmyslového zboží. U služeb Eurostat předpokládá, že definitivní údaje za prosinec ukážou růst cen o 1,2 procenta, což je v porovnání s předchozím měsícem stabilní hodnota. O měsíc dříve, tedy v listopadu, byla celková meziroční inflace v eurozóně podle Eurostatu na úrovni 0,3 procenta.

Podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka může mít deflace v eurozóně delšího trvání a postupně se rozšířit i do ČR. „Ještě se nestačily zcela projevit propady ropy posledních měsíců. Zároveň díky příznivým klimatickým podmínkám v loňském roce klesají a budou klesat ceny potravin,“ říká Marek.

Pokud ceny nerostou, lidé odkládají nákupy

Pokud by začaly ceny stagnovat i v Česku by byla to nepříjemná zpráva především pro Českou národní banku, která se devizovou intervencí z předloňského listopadu snaží deflaci zabránit. Hrozí totiž, že lidé i firmy přestanou i při nízkých cenách nakupovat a čekají na ještě větší propad cen. To negativně ovlivní celou ekonomiku.

„U nás se už projevovaly určité negativní efekty deflace. Lidé odkládali nákupy automobilů a jiného zboží dlouhodobé spotřeby a podobně se chovaly i firmy. Hrozí, že by se tento způsob chování mohl vrátit, což by nás mohlo výrazně zpomalit v růstu HDP nebo dokonce vrátit do recese,“ varuje Marek.

V loňském roce eurem platilo 18 zemí, od 1. ledna společnou měnu používají také v Litvě. V deflaci byla eurozóna naposledy v roce 2009, v červnu toho roku byla inflace na úrovni -0,7 procenta.

,