Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyvolávací cena za Chemopharmu: 250 milionů

  9:35aktualizováno  9:35
Přední český výrobce náplastí, slavná ústecká Chemopharma, se bude dražit na přelomu září a října. Od včerejška je známa vyvolávací cena, je stanovena na 250 milionů. Samotnou hodnotu firmy ocenil správce na sto milionů, nový vlastník ale musí zaplatit dalších 150 milionů věřitelům.
Chemie, chemikálie, zkumavky - (c) profimedia.cz/corbis

Chemie, chemikálie - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Dražba proběhne do poloviny října, termín ještě není stanoven. Nový majitel, jenž získá budovy, zařízení i pozemky, nebude vázán žádnými podmínkami. Jedinou povinností, je zaplatit vydraženou částku. Co s podnikem pak udělá, je na něm, klidně tu může postavit letiště. Přišlo by mi ale nelogické, kdyby slavnou výrobu nezachoval," uvedl exekutorský správce Přemysl Jirák.

O známou značku podle něho projevilo zájem deset společností. "Většinou jsou to zahraniční firmy z branže a investiční společnosti," přiblížil Jirák.

Společnost je na prodej po finančních problémech, které ji postihly. Nevyrábělo se od začátku roku. Teplárna firmě kvůli neplacení dluhu odpojila dodávky na počátku března. Zhruba 320 lidí bylo od té doby doma, někteří z nich již podali výpověď. V oddělení léčiv firma výrobu po odstávce zahájila v dubnu, kdy do práce přišlo 100 lidí.

Na majetek Chemopharmy prohlásil exekutorský úřad na žádost zahraničního věřitele na konci března exekuci. V dubnu podali věřitelé na firmu u pražského soudu, kde má společnost sídlo, návrh na konkurz. Vedení podniku převzal exekutorský správce Jirák. Jen co usedl do ředitelského křesla, prohlašoval, že obnoví výrobu a ihned podnik prodá. "Podnik má hodnotu, jen když vyrábí," vysvětloval.

A podařilo se. Chemopharma opět rozjela výrobu, zaměstnanci již dostali dlužné mzdy, podnik má zakázky. "I proto očekáváme, že nový vlastník provozy nezastaví," uvedl odborový předák podniku Jaroslav Bílek. V chemičce teď pracuje asi 270 lidí. Minulý týden přijala dalších deset a další chce přijmout.

"Kuriózně teď nemůžeme sehnat lidi, potřebujeme kvalifikované zaměstnance do chemické výroby, asi vydáme inzeráty," posteskl si Jirák.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Najdete na iDNES.cz