Vývoz po dvou letech překonal dovoz

  • 15
Obchodování Česka s cizinou skončilo poprvé po dvou letech přebytkem. Vývoz převýšil dovoz o 1,8 miliardy korun. ČR prodala více strojů a aut. Ekonomické odborníky zářijový výsledek zaskočil. většina z nich očekávala schodek v rozpětí 4,5 až osmi miliard korun, někteří dokonce počítali s deficitem dvouciferným.

Za překvapivým výsledkem stojí především prudký pokles dovozu zboží do České republiky, zatímco vývoz zpomalil jen mírně. V září loňského roku dosáhla bilance pasiva ve výši 3,2 miliardy korun.

Ekonomové se pozastavují především nad příčinami nečekaného přebytku. "V září jsou výsledky vždy lepší než v jiných měsících. Může to být tím, že zaměstnanci se vrací z dovolených a hormadně se expeduje zboží připravené během prázdninových měsíců. Pozitivní vliv mělo letos i zlevnění ropy," vysvětluej ředitelka informačního servisu ČSÚ Jana Bondyová.

Ekonomové však varují, že za obchodním přebytkem nestojí velké úspěchy exportérů, protože tempo růstu vývozu stouplo jen o 7,7 procent.

Hlasujte v anketě!

"To může indikovat nadcházející útlum zahraniční poptávky, na nějž se podniky připravují snižováním objednávek surovin a polotovarů," domnívá se Pavel Sobíšek z HBV Bank. 

"Jakkoliv jsou zveřejněné údaje opticky přiznivé a zvyšují šanci na meziroční růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí nad tři procenta, jsou také neklamným znakem nadcházejícího útlumu ekonomické aktivity," uvažuje Sobíšek.

"Překvapující výsledky zahraničního obchodu tlumí obavy z negativního vlivu hospodářského vývoje v Evropské unii, přesto nelze hýřit optimismem, neboť největší nápor nás teprve čeká," krotí euforii David Marek z Patria Finance.

Největší zásluhu na přebytku mají vývozci strojů a dopravních prostředků, kteří prodali v zahraničí o čtrnáct procent více zboží než loni v září. Výrazný růst zaznamenal také export telekomunikačních zařízení, výpočetní techniky a průmyslových strojů.

Celkově se zatím letos více daří exportérům. Schodek zahraničního obchodu dosáhl od ledna do září 81,7 miliardy korun. To je o 8,4 miliardy více než za tři čtvrtletí loňského roku.

"Statistika podporuje myšlenky o snižování úrokových sazeb," domnívá se analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. Domácí poptávka podle něj neroste tak silně, aby se Česká národní banka obávala nárůstu inflace.

"Ve stagnujících západních ekonomikách centrální banky úrokové sazby výrazně snižují. Proč by tedy bankovní rada neměla své kolegy následovat?" ptá se Nejdl. Přesto se domnívá, že ČNB si počká ještě na další čísla, které potvrdí negativní dopad světové recese na české hospodářství.

"Z pohledu měnové politiky je poslední údaj samozřejmě příznivou informací, ale výsledek by neměl být přeceňován. Nejpravděpodobnějším scénářem v krátkém období je podle mého názoru ponechání úrokových sazeb na jejich stávající úrovni," myslí si Marek.