Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výživná televizní reklama

  9:39aktualizováno  9:39
Jaké jsou dětské potraviny z televizní reklamy? Dětem sice dodají potřebnou energii, ale s ní taky notnou porci cukrů a tuků. O tom už se však reklama nezmiňuje. Ukázal to test MF DNES, který se zaměřil na potraviny, jež soutěží o přízeň dětí před jim určenými televizními pořady.

"V obchodě se s pláčem a křikem dožaduje toho, co zná z televize, třeba kočičky na pribináčku," říká učitelka Ellen Kalaidzisová z Prahy o svém dvouapůlletém synovi Nikolasovi, který prý začal reklamy vnímat už v jednom roce.

A tak v košíku končí potraviny, které by jinak nekoupila - sladkosti: cola Jupík, kindervajíčka, lentilky...

Nikolasova matka není jediná, kdo boj s televizní reklamou prohrává. Patří k těm 93 procentům lidí, kteří si myslí, že televizní reklama ovlivňuje dětský jídelníček.

Proč by dítě nemohlo dostat občas nějaký ten mls? Na tom přece není nic špatného. Shodují se na tom i odborníci. Jenže pamlsek by měl zůstat pamlskem, a ne se vydávat za zdravou svačinku plnou mléka nebo nápoj vymačkaný přímo z ovoce, jak se snaží dětem, ale i rodičům vštípit reklama. Hlavně ta, která předstírá, že je spojencem zdravé výživy a štíhlé linie.

Opak je pravdou. Do jídelníčku zdravé stravy by přeslazené limonády, sladké a tučné sušenky, mléčné dezerty nebo pokrmy z řetězců fastfood odborník určitě nezařadil. Ukázal to test MF DNES, který se zaměřil na potraviny soutěžící o přízeň před televizními pořady pro děti. Ty, které se v reklamách objevovaly nejčastěji, jsme nechali analyzovat.

Mléčná svačina má víc tuku než hamburger
Výsledky odborníky příliš nepřekvapily, laiky však možná ano. První překvapení přineslo zjištění, že tolik vychvalované a údajně "zdravé svačinky" obsahují víc energie než jídlo od McDonald's, o kterém si nikdo nedělá iluze, že by bylo zdravé.

"To je dáno vysokým obsahem tuků. Vždyť Kinder Pinguí má dvakrát tolik tuku než Happy Meal," komentuje výsledky rozborů Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické.

Hodně malá sklenice mléka
Překvapení druhé přineslo pátrání po mléce v těch výrobcích, které hrají tak říkajíc na mléčnou notu. Tváří se, že jsou sklenicí mléka v čokoládovém obalu. Sklenice je to ale hodně malá, menší než "panák".

"Dítě od čtyř do deseti let by mělo denně přijmout zhruba tisíc miligramů vápníku," vysvětluje Jana Dostálová. "V třicetigramové tyčince je vápníku jen 50 miligramů. A to je strašně málo. Odpovídá to sotva 40 mililitrům mléka. Příjem vápníku je tedy téměř zanedbatelný," tvrdí Jana Dostálová.

Kdyby dítě mělo do sebe dostat tolik vápníku jako ze sklenice mléka, muselo by sníst téměř pět porcí. Jenže to by přijalo zároveň 43 gramů tuku, z celkové denní dávky by si tak "ukrojilo" 60 procent tuku a 30 procent energie.

Reklama - špatný rádce
Znáte tu výchovnou lekci, již uděluje moderní maminka "zaostalé" babičce, která se snaží vnoučata nalákat na mléčné výrobky? Proč nutit dětem něco, co jim nechutná, když jim můžeme dát něco, co je stejně zdravé, a děti to navíc milují?

DÁLE ČTĚTE:
Nebezpečné marketingové triky pronikly do škol

Podobný scénář používají i reklamy na další pamlsky. Co na to odborníci? " Z hlediska vytváření výživových návyků budoucích dospělých tak vzniká dojem, že jídlo může být 'pohodlné, a přitom dodá potřebné živiny. Tento názor je však naprosto mylný, a dokonce nebezpečný," říká lékařka Václava Kunová z Fóra zdravé výživy. "Obézních dětí přibývá a na tomto trendu se kromě notoricky známého nedostatku pohybu podílí i špatná skladba výživy."

Na co "jezdí" vaše dítě?
U dětských nápojů je největším rizikem fakt, že na první pohled vypadají zdravě - ovocně. "Pokud dítě vypije jeden tento nápoj, nemělo by pak už jíst ani pít vůbec nic sladkého," říká Václava Kunová. "To je ale nereálné, protože rodiče, kteří tyto nápoje kupují, mají k cukru obecně liberálnější vztah."

Tvrdit, že výrobci potravin nebo reklamy lžou, by bylo přehnané. Hodnoty, které jsme zjistili v laboratořích, se až na výjimky shodovaly s údaji uvedenými na obalech. Dítě skutečně získá potřebnou energii, ale ta se zase rychle ztratí.

Za chvíli bude mít hlad a bude vyžadovat nový přísun energie. Dostane tedy další pořádnou porci cukrů a tuků - to je začarovaný kruh, který má jméno "vysoký glykemický index". "Všechny tyto potraviny mají vysokou energetickou denzitu, tedy hustotu, která snižuje schopnost nasytit. Klinickými studiemi je prokázáno, že potraviny s vysokým glykemickým indexem vedou ke konzumaci větších porcí v dalším jídle," upozorňuje Kunová.

Potraviny z  reklamy pod drobnohledem

Zdravé svačinky, které mají nahradit mléko

BeBe Brumík 
Cukrářský výrobek s čokoládovou náplní
Reklama: Měkká svačinka bohatá na mléko, zdroj vápníku, který je důležitý pro správný vývoj zubů a kostí vašeho dítěte.
Odborník: Na svačinu pro dítě má málo bílkovin, zato příliš cukru. Občas by bylo možno zařadit jako svačinu, pokud bychom přidali ještě sklenici neochuceného polotučného mléka nebo bílý jogurt.

Kinder Pinguí s mlékem
Cukrářský výrobek s mléčnou náplní a v polevě z hořké čokolády
Reklama: Nahradí mléčnou svačinu. Uchovává přednosti čerstvého našlehaného mléka.
Odborník: Mléčnou svačinu rozhodně nenahradí, vápník se ve "společenství" velkého množství tuku hůře vstřebává, cukr je zbytečné touto formou dodávat.

Zott Monte
Mléčný dezert s čokoládou a lískovými oříšky
Reklama: Jemný krém a zdravé mléko
Odborník: Vysoký podíl energie z tuku spolu s cukrem činí tuto potravinu v podstatě nevhodnou pro dětskou výživu. Nebezpečná je tím, že může připomínat jogurt, od něhož se ale nutričně velmi liší. Mnoho dětí (zvláště při nákupu výhodného balení) nezůstane jen u jednoho kelímku

Pribináček Smajlík vanilka
Chlazená tvarohová tyčinka s vanilkovou příchutí v mléčné čoko polevě
Reklama: Čerstvý mléčný výrobek bez konzervačních látek. Kokosová tvarohová tyčinka v křupavé čokoládě.
Odborník: Vysoký podíl energie z tuku a cukru. Jedinou výhodou je snad jen trochu vyšší sytivost díky tvarohu. I když vápníku je v něm hodně málo.

Ovocné nápoje s velkým obsahem cukru

JUPÍK Cola s višňovou šťávou a vitaminem C
Pasterovaný nesycený ochucený nealkoholický nápoj s příchutí coly a přídavkem višňové šťávy a vitaminu C.
Reklama: Jupík s ovocnou šťávou a vitaminy dá dítěti vitalitu a energii.
Odborník: Obsah ovocné štávy je velmi malý. Vzhledem k tomu, že některým dětem nestačí jeden sladký nápoj za den, je množství cukru opravdu obrovské. U tohoto nápoje je cukr navíc opravdu jen cukrem, je to řepný cukr (sacharóza), není zde cukr z ovoce

KUBÍK multivitamin
100% pasterizovaná mrkvovo-mnohoovocná šťáva s dření.
Reklama: Kubík zdravý, Kubík chutná.
Odborník: 26 gramů cukru v jedné porci je hodně, přestože část tvoří cukr z ovoce a mrkve. S jedinou malou krabičkou si dítě vyčerpá polovinu denní doporučené dávky cukru!!

FIGO multivitamin
Ovocný nesycený nápoj vyrobený z koncentrátů několika druhů ovoce, obohacený vitaminy.
Reklama: Na žízeň je nejlepší ovocné Figo.
Odborník: U nápojů tohoto typu je největším rizikem fakt, že na první pohled vypadají zdravě (ovocně). Pokud dítě vypije jeden tento nápoj, nemělo by pak už jíst ani pít vůbec nic sladkého. To je ale nereálné, protože pokud rodiče tyto nápoje kupují, mají k cukru obecně liberálnější vztah.
Hotová jídla z restaurací fast-food
Twister Premium z KFC
Odborník: Jedna porce odčerpá již 26 % denní dávky energie. Nebezpečí spočívá v tom, že tortilla na rozdíl od hamburgeru budí dojem, že je zdravější, protože je tenká a zdánlivě méně kalorická. Energetická hodnota celé porce je ale příliš vysoká - asi tolik jako půlka menšího kuřete i s kůží!!!
Happy meal McDonald's (hamburger + hranolky + cola)
Odborník:
Má vysoký podíl energie z tuků a cola je nevhodný nápoj pro děti, protože obsahuje kofein, příliš mnoho cukru a kyselinu fosforečnou, která negativně ovlivňuje využití vápníku.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu müsli, ovocných a ořechových tyčinek

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet „zdravých“ tyčinek. První část testu je věnována müsli tyčinkám a flapjackům. Druhá je...

ANALÝZA: Státníci se políbili, obavy z obchodní války mezi USA a EU trvají

Americký prezident Donald Trump se setkal s předsedou Evropské komise Junckerem...

Ani středeční schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se šéfem Evropské komise Jean-Claude Junckerem úplně...

TEST DNES: Úplné výsledky testu ledových čajů

Ilustrační snímek

MF DNES testovala ledové čaje z obchodu. Nakoupili jsme dvanáct vzorků slazených černých a zelených čajů, jež jsou...

Najdete na iDNES.cz