Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Developeři nechtějí být dál „sprostým slovem“. Založili proto asociaci

  16:00aktualizováno  16:00
Třináctka v Česku působících developerských skupin oznámila ve středu vznik Asociace developerů. Jejím primárním cílem má být komunikace s veřejností a kultivace oboru. Sami developeři ale mimo záznam přiznávají, že důvodem vzniku asociace je prosazování vlastních zájmů při přípravě klíčových předpisů.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

„V poslední době se z označení developer stalo hanlivé slovo. Cílem asociace je, aby to tak nebylo,“ vysvětlil vznik spolku generální manažer Karlin Group a zároveň předseda představenstva nové Asociace developerů Jan Ludvík.

Na tomto cíli se s ním shodli i další novopečení členové představenstva jako Marie Passburg (Skanska), Martin Vachek (Daramis) nebo Omar Koleilat (Crestyl). Zlepšit špatnou image developerů chce asociace tím, že bude lépe komunikovat. Za duchovního otce označuje představenstvo v Česku žijícího Belgičana Serge Borensteina - spoluzakladatele a spolumajitele Karlin Group.

Za duchovního otce Asociace developerů je považován spolumajitel Karlin Group...

Za duchovního otce asociace je považován spolumajitel Karlin Group Serge Borenstein.

„Budeme klást důraz na to, aby se developeři chovali ke svým klientům a veřejnému prostoru zodpovědně. Chceme propagovat dobré příklady a na jejich základě informovat veřejnost a vzdělávat vlastní členy,“ říká Ludvík.

Proto asociace také sepsala svůj kodex, ve kterém se zavazuje chovat se férově ke konkurentům, zákazníkům, zástupcům samospráv i obyvatelům lokalit kde působí.

Lobbing za stavební předpisy?

To ale většinou nejsou důvody, proč se konkurenční a často nepříliš přátelské firmy semknou do společného sdružení. Podobné asociace či profesní komory totiž mívají zpravidla za úkol prezentovat stanoviska směrem k jiným aktérům na trhu. Jinými slovy lobbovat za své zájmy.

Že by něco takového momentálně plánovali developeři se přímo nabízí. Po loňských komunálních volbách se na mnoha místech dostala do vedení radnic sdružení, která svůj program postavila na boji proti developerům. Asi nejvýraznější postavou tohoto ražení je nedávno odvolaný pražský radní Matěj Stropnický (Strana zelených).

Navíc v Praze všichni developeři bez výjimky čekají na klíčový dokument - Pražské stavební předpisy. Jejich podoba totiž významně ovlivňuje možnosti plánování staveb a s tím spojený byznys developerů. A i když to nikdo nechce říci nahlas, podle zdrojů z řad jednotlivých developerů je právě toto hlavním důvodem vzniku asociace.

I když mezi třináctkou zakládajících členů jsou i velcí domácí hráči jako Central Group nebo Passerinvest, velkou část tvoří nadnárodní firmy podnikající v Česku. Právě na základě jejich snahy o ochranu svých českých investic se skupina začala formovat a jako jakási „asociace. Později se k nim přidali i velcí čeští hráči.

Podle oslovených developerů je spojuje právě snaha jednotně vystupovat směrem k politikům při prosazování svých zájmů u klíčových právních předpisů. Individuální lobbing, včetně zpracovávání studií, je totiž finančně náročnější i méně efektivní.

Ludvík a další členové představenstva to ale na středeční ustavující konferenci odmítli s tím, že na jakýkoli legislativní lobbing je asociace, která ještě ani nenašla svého ředitele, příliš mladá. A dále zdůrazňovali komunikační, etickou nebo vzdělávací funkci.

Členská základna se má rozrůst

Současné vedení nové asociace ale zároveň plánuje rozšířit členskou základnu. V současnosti totiž v asociaci chybí někteří velcí developeři. Někteří se členství aktivně brání, jiní ho zvažují. „Asociace vznikla teprve nedávno a o jejích aktivitách proto zatím příliš informací nemáme. Nicméně jakékoliv aktivity, které reálně ukážou přínosy developmentu a developerů, vítáme,“ říká například šéf dosud nečlenského Ekospolu Evžen Korec.

Na první pohled je také „potíž“ v tom, že jedna podobná asociace již na českém trhu působí. Jde o Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Ta nesdružuje jen developery, ale i poradenské firmy, banky nebo pronajímatele. A i ARTN se již podobnými aktivitami, ke kterým se zavázala nová asociace, zabývá.

„Bude proto nutné nejprve sladit plány, ať se něčím zbytečně nezabýváme dvakrát,“ říká k potenciální budoucí spolupráci předseda pracovní skupiny stavební právo a zároveň manažer Sekyra Group Leoš Anderle.

Autor:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Stavební spořitelny přetahují bankám klienty, nabízejí levnější úvěry

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Poptávka po úvěrech na bydlení nejen kvůli růstu cen nemovitostí stagnuje. Hypoteční banky mohou navíc přijít o část...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Knižní obr Albatros koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad

ilustrační snímek

Skupina Albatros Media, která je největší českou nakladatelskou skupinou, koupila nejstarší české nakladatelství...

Najdete na iDNES.cz