Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Developeři nechtějí být dál „sprostým slovem“. Založili proto asociaci

  • 16
Třináctka v Česku působících developerských skupin oznámila ve středu vznik Asociace developerů. Jejím primárním cílem má být komunikace s veřejností a kultivace oboru. Sami developeři ale mimo záznam přiznávají, že důvodem vzniku asociace je prosazování vlastních zájmů při přípravě klíčových předpisů.

„V poslední době se z označení developer stalo hanlivé slovo. Cílem asociace je, aby to tak nebylo,“ vysvětlil vznik spolku generální manažer Karlin Group a zároveň předseda představenstva nové Asociace developerů Jan Ludvík.

Na tomto cíli se s ním shodli i další novopečení členové představenstva jako Marie Passburg (Skanska), Martin Vachek (Daramis) nebo Omar Koleilat (Crestyl). Zlepšit špatnou image developerů chce asociace tím, že bude lépe komunikovat. Za duchovního otce označuje představenstvo v Česku žijícího Belgičana Serge Borensteina - spoluzakladatele a spolumajitele Karlin Group.

Za duchovního otce asociace je považován spolumajitel Karlin Group Serge Borenstein.

„Budeme klást důraz na to, aby se developeři chovali ke svým klientům a veřejnému prostoru zodpovědně. Chceme propagovat dobré příklady a na jejich základě informovat veřejnost a vzdělávat vlastní členy,“ říká Ludvík.

Proto asociace také sepsala svůj kodex, ve kterém se zavazuje chovat se férově ke konkurentům, zákazníkům, zástupcům samospráv i obyvatelům lokalit kde působí.

Lobbing za stavební předpisy?

To ale většinou nejsou důvody, proč se konkurenční a často nepříliš přátelské firmy semknou do společného sdružení. Podobné asociace či profesní komory totiž mívají zpravidla za úkol prezentovat stanoviska směrem k jiným aktérům na trhu. Jinými slovy lobbovat za své zájmy.

Že by něco takového momentálně plánovali developeři se přímo nabízí. Po loňských komunálních volbách se na mnoha místech dostala do vedení radnic sdružení, která svůj program postavila na boji proti developerům. Asi nejvýraznější postavou tohoto ražení je nedávno odvolaný pražský radní Matěj Stropnický (Strana zelených).

Navíc v Praze všichni developeři bez výjimky čekají na klíčový dokument - Pražské stavební předpisy. Jejich podoba totiž významně ovlivňuje možnosti plánování staveb a s tím spojený byznys developerů. A i když to nikdo nechce říci nahlas, podle zdrojů z řad jednotlivých developerů je právě toto hlavním důvodem vzniku asociace.

I když mezi třináctkou zakládajících členů jsou i velcí domácí hráči jako Central Group nebo Passerinvest, velkou část tvoří nadnárodní firmy podnikající v Česku. Právě na základě jejich snahy o ochranu svých českých investic se skupina začala formovat a jako jakási „asociace. Později se k nim přidali i velcí čeští hráči.

Podle oslovených developerů je spojuje právě snaha jednotně vystupovat směrem k politikům při prosazování svých zájmů u klíčových právních předpisů. Individuální lobbing, včetně zpracovávání studií, je totiž finančně náročnější i méně efektivní.

Ludvík a další členové představenstva to ale na středeční ustavující konferenci odmítli s tím, že na jakýkoli legislativní lobbing je asociace, která ještě ani nenašla svého ředitele, příliš mladá. A dále zdůrazňovali komunikační, etickou nebo vzdělávací funkci.

Členská základna se má rozrůst

Současné vedení nové asociace ale zároveň plánuje rozšířit členskou základnu. V současnosti totiž v asociaci chybí někteří velcí developeři. Někteří se členství aktivně brání, jiní ho zvažují. „Asociace vznikla teprve nedávno a o jejích aktivitách proto zatím příliš informací nemáme. Nicméně jakékoliv aktivity, které reálně ukážou přínosy developmentu a developerů, vítáme,“ říká například šéf dosud nečlenského Ekospolu Evžen Korec.

Na první pohled je také „potíž“ v tom, že jedna podobná asociace již na českém trhu působí. Jde o Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Ta nesdružuje jen developery, ale i poradenské firmy, banky nebo pronajímatele. A i ARTN se již podobnými aktivitami, ke kterým se zavázala nová asociace, zabývá.

„Bude proto nutné nejprve sladit plány, ať se něčím zbytečně nezabýváme dvakrát,“ říká k potenciální budoucí spolupráci předseda pracovní skupiny stavební právo a zároveň manažer Sekyra Group Leoš Anderle.


Témata: Serge Borenstein