Vzpomínka na veksláky: za pár minut vydělali co jiní za měsíc

  8:53aktualizováno  8:53
Vraťme se do časů normalizace, je běžný listopadový den roku 1983. Prezidentem je Gustáv Husák, ve výlohách visí agitační nástěnky k Velké říjnové socialistické revoluci a průměrný československý občan si měsíčně vydělá asi dva tisíce korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stejnou částku si spousta lidí dokáže vydělat za pár minut. Říká se jim veksláci. Šmelí načerno s dolary a západoněmeckými markami, nabízejí lidem na ulici bony, speciální poukázky do sítě luxusních prodejen Tuzex.

Riskují, že je můžou každým dnem zavřít, ale stojí to za to. Mají tolik peněz, že už nevědí, co s nimi.

Chleba se škvarky za dvacet franků

Cizinci mají zájem o šunku a becherovku, to frčí. Největší artikl je však kaviár, se kterým kšeftují ruské holky z Mimoně a Milovic, které chodí po Praze v šátcích a kopřivových kabátech. Kaviár zabalený do novinového papíru prodávají po třech stovkách. Veksláci ho obratem střelí za tři tisíce, takže jejich čistý ryz činí přesně 2 700 korun.

A protože je podzim, zavítalo do Lucerny tradiční mistrovství Evropy kadeřníků, kam přijel i věhlasný švýcarský frizér Erminio Concari a jeho banda. Vyhlazení frajeři, hermelínové kožichy, prostě liga, bombarďáci! Když táhnou ulicemi, poznáte, že jde Západ.

A když přitáhnou nad ránem utahaní z flámu a hotelová kuchyně je dávno zamčená, podnikavý recepční má připravené chleby namazané sádlem a škvarky a metrosexuálové to hltají a platí za kus velkorysých deset i dvacet franků.

To, co si v 80. letech dělník u soustruhu v ČKD vydělá za měsíc, vyšmelí vekslák za půl hodiny. Měsíčně si přijde na osmdesát, sto i sto padesát tisíc korun. Když vekslujete, nestoupnete si do fronty na banány a nekoupíte si kilo, ale jdete za zelinářem a koupíte si od něj celou bednu.

Zatímco celý národ jezdí v trabantech a embéčkách a nemůže se dočkat, až z mladoboleslavské automobilky vyjede vládními nařízeními slibovaný favorit, veksláci střídají ojeté fiaty uno, fordy mustang, sierra a escort a zánovní mercedesy a chryslery.

Když na to přijde, nepohrdnou ani škodovkou. V tuzexu ji koupíte za čtyřicet tisíc, má exportní výbavu včetně všelijakých koberečků. "Akorát to topí na hovno," ošívají se. A tak ji za půl roku střelí nějakému strejdovi na venkově, který na ni čeká v pořadníku v mototechně. A klidně pět tisíc dráž.

On a Off

Veksláci mají všechno super. I to, co si normální člověk z ulice ani nedokáže představit. Když přijdou policejní příslušníci na domovní prohlídku, chtějí od všeho vidět účtenky.

Následující historka se skutečně stala: "A co tohle? Máte k tomu účtenku?" ukáže vyšetřovatel na malou černou krabičku ležící vedle televizoru.

"To patří k té televizi. Říká se tomu dálkové ovládání," namítá vekslák.

"A máte k tomu účet? Nemáte. Zapisuj!" přikáže vyšetřovatel kolegovi: "Pro důvodné podezření, že věc pochází z trestné činnosti, zabavujeme jeden kus kalkulačky značky Sony."

Tragikomedie pokračuje.

"A co tohle? Od toho máte účtenku?" ukáže vyšetřovatel na opráskaný kazeťák, ze kterého děti už dávno strhly originální nálepku Sanyo.

"Nemůžu ji najít."

Vyšetřovatel kazeťák drapne do rukou, chvíli ho zkoumá, načež přikáže: "Dále zabavujeme jeden kus stereopřehrávače značky OFF – ON."

VEKSLÁCKÝ SLOVNÍČEK

VALUTY - Cizí měna. Veksláci s cizinci valuty za koruny měnili proto, že výměnný kurz ve státní bance byl extrémně nevýhodný. Podle zákona měl občan, který se dostal k valutám, povinnost nabídnout cizí měnu bance, a to do 15 dnů. Důvod byl prostý – valuty vládám socialistických států zoufale chyběly.

TUZEX - Síť prodejen s luxusním zbožím, které sloužily k odčerpání valut od obyvatelstva a cizinců. Platit se v nich mohlo také speciálními poukázkami (tzv. bony).

BONY - Poukázky, jimiž se platilo v tuzexu. Oficiálně jste je mohli získat jen při povinné výměně za valuty. Přístup k bonům měli hlavně lidé pracující v zahraničí. Ti byli po návratu do vlasti nuceni směnit valuty za bony. Oficiálně měl 1 bon hodnotu 1 koruny, na černém trhu se prodával od 4,80 do 6 korun v závislosti na sezoně.

§ 117 - Trestný čin spekulace; provinil se proti němu ten, kdo si opatřil nebo přechovával předměty potřeby ve větším rozsahu nebo předmět větší hodnoty v úmyslu je se ziskem prodat nebo směnit anebo získat jinou výhodu, sazba 6 měsíců až 3 roky.

§ 146 - Trestný čin ohrožení devizového hospodářství, sazba 6 měsíců až 3 roky.

Litujete, že už není Tuzex?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

NE 1034
ANO 193
Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Péče o hada moc nestojí, šelma dokáže rozpočet zruinovat

Trojčatům sněžných levhartů v jihlavské zoologické zahradě už jsou dva měsíce,...

Péče o domácí mazlíčky může vyjít pořádně draho. Zatímco třeba had vysaje z peněženky svého majitele jen tisíce korun...

Padělaných bankovek je méně než loni, oznámila Česká národní banka

Česká národní banka předvedla zabavené padělky českých bankovek. (11. ledna...

Česká národní banka zadržela za první čtvrtletí letošního roku 1521 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v...Najdete na iDNES.cz