Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínka na veksláky: za pár minut vydělali co jiní za měsíc

  8:53aktualizováno  8:53
Vraťme se do časů normalizace, je běžný listopadový den roku 1983. Prezidentem je Gustáv Husák, ve výlohách visí agitační nástěnky k Velké říjnové socialistické revoluci a průměrný československý občan si měsíčně vydělá asi dva tisíce korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stejnou částku si spousta lidí dokáže vydělat za pár minut. Říká se jim veksláci. Šmelí načerno s dolary a západoněmeckými markami, nabízejí lidem na ulici bony, speciální poukázky do sítě luxusních prodejen Tuzex.

Riskují, že je můžou každým dnem zavřít, ale stojí to za to. Mají tolik peněz, že už nevědí, co s nimi.

Chleba se škvarky za dvacet franků

Cizinci mají zájem o šunku a becherovku, to frčí. Největší artikl je však kaviár, se kterým kšeftují ruské holky z Mimoně a Milovic, které chodí po Praze v šátcích a kopřivových kabátech. Kaviár zabalený do novinového papíru prodávají po třech stovkách. Veksláci ho obratem střelí za tři tisíce, takže jejich čistý ryz činí přesně 2 700 korun.

A protože je podzim, zavítalo do Lucerny tradiční mistrovství Evropy kadeřníků, kam přijel i věhlasný švýcarský frizér Erminio Concari a jeho banda. Vyhlazení frajeři, hermelínové kožichy, prostě liga, bombarďáci! Když táhnou ulicemi, poznáte, že jde Západ.

A když přitáhnou nad ránem utahaní z flámu a hotelová kuchyně je dávno zamčená, podnikavý recepční má připravené chleby namazané sádlem a škvarky a metrosexuálové to hltají a platí za kus velkorysých deset i dvacet franků.

To, co si v 80. letech dělník u soustruhu v ČKD vydělá za měsíc, vyšmelí vekslák za půl hodiny. Měsíčně si přijde na osmdesát, sto i sto padesát tisíc korun. Když vekslujete, nestoupnete si do fronty na banány a nekoupíte si kilo, ale jdete za zelinářem a koupíte si od něj celou bednu.

Zatímco celý národ jezdí v trabantech a embéčkách a nemůže se dočkat, až z mladoboleslavské automobilky vyjede vládními nařízeními slibovaný favorit, veksláci střídají ojeté fiaty uno, fordy mustang, sierra a escort a zánovní mercedesy a chryslery.

Když na to přijde, nepohrdnou ani škodovkou. V tuzexu ji koupíte za čtyřicet tisíc, má exportní výbavu včetně všelijakých koberečků. "Akorát to topí na hovno," ošívají se. A tak ji za půl roku střelí nějakému strejdovi na venkově, který na ni čeká v pořadníku v mototechně. A klidně pět tisíc dráž.

On a Off

Veksláci mají všechno super. I to, co si normální člověk z ulice ani nedokáže představit. Když přijdou policejní příslušníci na domovní prohlídku, chtějí od všeho vidět účtenky.

Následující historka se skutečně stala: "A co tohle? Máte k tomu účtenku?" ukáže vyšetřovatel na malou černou krabičku ležící vedle televizoru.

"To patří k té televizi. Říká se tomu dálkové ovládání," namítá vekslák.

"A máte k tomu účet? Nemáte. Zapisuj!" přikáže vyšetřovatel kolegovi: "Pro důvodné podezření, že věc pochází z trestné činnosti, zabavujeme jeden kus kalkulačky značky Sony."

Tragikomedie pokračuje.

"A co tohle? Od toho máte účtenku?" ukáže vyšetřovatel na opráskaný kazeťák, ze kterého děti už dávno strhly originální nálepku Sanyo.

"Nemůžu ji najít."

Vyšetřovatel kazeťák drapne do rukou, chvíli ho zkoumá, načež přikáže: "Dále zabavujeme jeden kus stereopřehrávače značky OFF – ON."

VEKSLÁCKÝ SLOVNÍČEK

VALUTY - Cizí měna. Veksláci s cizinci valuty za koruny měnili proto, že výměnný kurz ve státní bance byl extrémně nevýhodný. Podle zákona měl občan, který se dostal k valutám, povinnost nabídnout cizí měnu bance, a to do 15 dnů. Důvod byl prostý – valuty vládám socialistických států zoufale chyběly.

TUZEX - Síť prodejen s luxusním zbožím, které sloužily k odčerpání valut od obyvatelstva a cizinců. Platit se v nich mohlo také speciálními poukázkami (tzv. bony).

BONY - Poukázky, jimiž se platilo v tuzexu. Oficiálně jste je mohli získat jen při povinné výměně za valuty. Přístup k bonům měli hlavně lidé pracující v zahraničí. Ti byli po návratu do vlasti nuceni směnit valuty za bony. Oficiálně měl 1 bon hodnotu 1 koruny, na černém trhu se prodával od 4,80 do 6 korun v závislosti na sezoně.

§ 117 - Trestný čin spekulace; provinil se proti němu ten, kdo si opatřil nebo přechovával předměty potřeby ve větším rozsahu nebo předmět větší hodnoty v úmyslu je se ziskem prodat nebo směnit anebo získat jinou výhodu, sazba 6 měsíců až 3 roky.

§ 146 - Trestný čin ohrožení devizového hospodářství, sazba 6 měsíců až 3 roky.

Litujete, že už není Tuzex?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

NE 1034
ANO 193
Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Zemědělci mapují škody kvůli suchu. Zdraží pečivo, mák, ale i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Najdete na iDNES.cz