Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínka na veksláky: za pár minut vydělali co jiní za měsíc

  8:53aktualizováno  8:53
Vraťme se do časů normalizace, je běžný listopadový den roku 1983. Prezidentem je Gustáv Husák, ve výlohách visí agitační nástěnky k Velké říjnové socialistické revoluci a průměrný československý občan si měsíčně vydělá asi dva tisíce korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Stejnou částku si spousta lidí dokáže vydělat za pár minut. Říká se jim veksláci. Šmelí načerno s dolary a západoněmeckými markami, nabízejí lidem na ulici bony, speciální poukázky do sítě luxusních prodejen Tuzex.

Riskují, že je můžou každým dnem zavřít, ale stojí to za to. Mají tolik peněz, že už nevědí, co s nimi.

Chleba se škvarky za dvacet franků

Cizinci mají zájem o šunku a becherovku, to frčí. Největší artikl je však kaviár, se kterým kšeftují ruské holky z Mimoně a Milovic, které chodí po Praze v šátcích a kopřivových kabátech. Kaviár zabalený do novinového papíru prodávají po třech stovkách. Veksláci ho obratem střelí za tři tisíce, takže jejich čistý ryz činí přesně 2 700 korun.

A protože je podzim, zavítalo do Lucerny tradiční mistrovství Evropy kadeřníků, kam přijel i věhlasný švýcarský frizér Erminio Concari a jeho banda. Vyhlazení frajeři, hermelínové kožichy, prostě liga, bombarďáci! Když táhnou ulicemi, poznáte, že jde Západ.

A když přitáhnou nad ránem utahaní z flámu a hotelová kuchyně je dávno zamčená, podnikavý recepční má připravené chleby namazané sádlem a škvarky a metrosexuálové to hltají a platí za kus velkorysých deset i dvacet franků.

To, co si v 80. letech dělník u soustruhu v ČKD vydělá za měsíc, vyšmelí vekslák za půl hodiny. Měsíčně si přijde na osmdesát, sto i sto padesát tisíc korun. Když vekslujete, nestoupnete si do fronty na banány a nekoupíte si kilo, ale jdete za zelinářem a koupíte si od něj celou bednu.

Zatímco celý národ jezdí v trabantech a embéčkách a nemůže se dočkat, až z mladoboleslavské automobilky vyjede vládními nařízeními slibovaný favorit, veksláci střídají ojeté fiaty uno, fordy mustang, sierra a escort a zánovní mercedesy a chryslery.

Když na to přijde, nepohrdnou ani škodovkou. V tuzexu ji koupíte za čtyřicet tisíc, má exportní výbavu včetně všelijakých koberečků. "Akorát to topí na hovno," ošívají se. A tak ji za půl roku střelí nějakému strejdovi na venkově, který na ni čeká v pořadníku v mototechně. A klidně pět tisíc dráž.

On a Off

Veksláci mají všechno super. I to, co si normální člověk z ulice ani nedokáže představit. Když přijdou policejní příslušníci na domovní prohlídku, chtějí od všeho vidět účtenky.

Následující historka se skutečně stala: "A co tohle? Máte k tomu účtenku?" ukáže vyšetřovatel na malou černou krabičku ležící vedle televizoru.

"To patří k té televizi. Říká se tomu dálkové ovládání," namítá vekslák.

"A máte k tomu účet? Nemáte. Zapisuj!" přikáže vyšetřovatel kolegovi: "Pro důvodné podezření, že věc pochází z trestné činnosti, zabavujeme jeden kus kalkulačky značky Sony."

Tragikomedie pokračuje.

"A co tohle? Od toho máte účtenku?" ukáže vyšetřovatel na opráskaný kazeťák, ze kterého děti už dávno strhly originální nálepku Sanyo.

"Nemůžu ji najít."

Vyšetřovatel kazeťák drapne do rukou, chvíli ho zkoumá, načež přikáže: "Dále zabavujeme jeden kus stereopřehrávače značky OFF – ON."

VEKSLÁCKÝ SLOVNÍČEK

VALUTY - Cizí měna. Veksláci s cizinci valuty za koruny měnili proto, že výměnný kurz ve státní bance byl extrémně nevýhodný. Podle zákona měl občan, který se dostal k valutám, povinnost nabídnout cizí měnu bance, a to do 15 dnů. Důvod byl prostý – valuty vládám socialistických států zoufale chyběly.

TUZEX - Síť prodejen s luxusním zbožím, které sloužily k odčerpání valut od obyvatelstva a cizinců. Platit se v nich mohlo také speciálními poukázkami (tzv. bony).

BONY - Poukázky, jimiž se platilo v tuzexu. Oficiálně jste je mohli získat jen při povinné výměně za valuty. Přístup k bonům měli hlavně lidé pracující v zahraničí. Ti byli po návratu do vlasti nuceni směnit valuty za bony. Oficiálně měl 1 bon hodnotu 1 koruny, na černém trhu se prodával od 4,80 do 6 korun v závislosti na sezoně.

§ 117 - Trestný čin spekulace; provinil se proti němu ten, kdo si opatřil nebo přechovával předměty potřeby ve větším rozsahu nebo předmět větší hodnoty v úmyslu je se ziskem prodat nebo směnit anebo získat jinou výhodu, sazba 6 měsíců až 3 roky.

§ 146 - Trestný čin ohrožení devizového hospodářství, sazba 6 měsíců až 3 roky.

Litujete, že už není Tuzex?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

NE 1034
ANO 193
Autor:Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Tvrdík lže, místo peněz dává předběžná opatření, vzkázal Tkáč z J&T

Generální ředitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč

Spolumajitel J&T banky Patrik Tkáč veřejně uvedl, že někdejší člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík „klame.“...

Místo peněz rum? Američané si utahují z Česka kvůli splátce komunistického dluhu

Kubánský rum Ron.

Američtí filmaři si vystřelili z České republiky ohledně vyjednávání ministerstva financí o možném splácení kubánského...

Další z rubriky

Alza má stále výpadek systému, zákazníci nemohou vyzvedávat objednávky

Výdejna českého e-shopu Alza.cz

Služby českého e-shopu Alza.cz fungují i v úterý v omezeném režimu, stále není možné vyzvedávat už zadané objednávky....

Pojišťovny v Česku zaplatí silné zemětřesení, důlní otřesy nepokryjí

Ilustrační foto

Zemětřesení na Chebsku z minulého týdne není první podobnou událostí v Česku. Klienti nahlásili několik škod na majetku...

Hladové firmy platí až padesát tisíc za dohození nového kolegy

Manažerský styl nemusí být utrpení. Občas se hodí každé z nás.

Firmy dělají ze zaměstnanců náboráře, platí až padesát tisíc za hlavu. Stačí, aby se nový kolega ve společnosti udržel...

Najdete na iDNES.cz