Z návrhu smlouvy vyplývá nová důležitá role pro Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Ilustrační foto.

Z návrhu smlouvy vyplývá nová důležitá role pro Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Vzrostla šance, že Česko podepíše nový pakt v EU

  • 267
Šéfové států Evropské unie už dostali do ruky konkrétní znění nové smlouvy na "stabilizační unii". Česka a dalších zemí bez eura by se kontrola rozpočtů u Soudního dvora týkala až po přijetí společné měny. Tím se splnila jedna z podmínek, kterou měl premiér Petr Nečas.

Smlouva, které se odbornou hantýrkou říká "fiscal compact", což by se dalo přeložit jako fiskální celistvá unie, nebo z němčiny "Stabilitätunion" čili stabilizační unie, se dosud rýsovala jako mezivládní dohoda mezi zeměmi eurozóny.

Pokud by ji podepsal celý zbytek Unie, stala by se součástí primárního práva EU a mohla by bez potíží využívat evropských institucí ke svému fungování.

Úřad Evropské rady vytiskl i texty bruselským zpravodajům. Na první pohled se zdá, že by se mohl váhavcům zamlouvat. Plní totiž podmínku, na níž se ve čtvrtek shodli mimo jiné premiér Nečas s maďarským kolegou Viktorem Orbánem. A to, že nové podmínky vymáhání pořádků v rozpočtech a soudní dohled nad nimi by se nás týkaly až po přijetí eura.

A to bude pravděpodobně až po referendu. "My preferujeme, aby se... smlouva aplikovala na nečlenské státy eurozóny až v okamžiku vstupu do eurozóny," prohlásil.

Taková podmínka tam je. "Vůči státům mimo eurozónu bude v případě jejich podpisu účinek závazku odložen na dobu po jejich vstupu," potvrdil MF DNES vládní tajemník pro EU Vojtěch Belling.

Nespekulujme, říká Nečas

Připomněl však, že ve smlouvě půjde o přenos některých pravomocí ze státu na Brusel. "Navíc některé části smlouvy nadále vyvolávají právní nejasnosti, které je třeba vyřešit. Celou věc bude na národní úrovni třeba posoudit politicky, po diskusi v parlamentu," dodal Belling.

"Dokud není znám celý text smlouvy v paragrafovaném znění, nemá význam spekulovat," zdůraznil Petr Nečas.

Z návrhu smlouvy vyplývá nová důležitá role pro Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Soud bude trestat pokutou země, které poruší pravidla hospodárného rozpočtu. Tedy překročí limit primárního (strukturálního) deficitu rozpočtu nad 0,5 procenta HDP nebo rozpočtového deficitu (včetně splátek dluhu) ve výši tří procent nebo celkového dluhu nad 60 procent HDP. Za porušení limitů by tak následoval takřka automaticky trest, který už by se nedal politicky umluvit jako v minulosti. Podle smlouvy by se také aspoň dvakrát do roka měli sejít zvlášť premiéři eurozóny, píše agentura Reuters.

Při jednáních o smlouvě budou přítomni i Britové, ačkoliv ji minulý týden premiér David Cameron striktně odmítl. Podle Downing Street, premiérského úřadu, se úředníci ministerstva financí a zahraničí "budou plně podílet" na jednáních o technických detailech. Z návrhu plyne i to, že každou větší změnu smlouvy by muselo schválit všech 27 členů EU.