Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wal-Mart míří do střední Evropy

  1:00aktualizováno  1:00
Největší obchodní řetězec na světě, americká společnost Wal-Mart, se chystá otevřít svoje hypermarkety ve střední a východní Evropě. Wal-Mart svým příchodem dále zostří boj o zákazníka a tlak na ceny probíhající ve všech evropských zemích včetně Česka.

"Máme seznam zemí, na kterém pracujeme. Pro nás není důležité, která bude první. Postupně chceme všechny," řekl v rozhovoru pro deník Financial Times výkonný ředitel Wal-Martu Lee Scott.

Scott mezi zeměmi, kam chce americký obchodní gigant expandovat v prvé řadě, jmenoval konkrétněPolsko, Maďarsko a Rusko.

Už dlouho se spekuluje také o tom, že Wal-Mart přijde i do Česka. Je to jedna z mála velkých společností ovládajících hypermarkety a diskontní obchody, která na místním trhu není.

Wal-Mart chce expanzí ve střední Evropě posílit své pozice mimo Spojené státy, kde má hlavní slovo. O první místo také soupeří s Teskem i ve Velké Británii.
Příchod do tohoto regionu se má odehrát převzetím nějakého konkurenta.

"To dává větší smysl než začít budovat nové obchody," říká Scott.

V každé zemi se nabízí několik kandidátů, které může Wal-Mart koupit. Záleží vždy na strategii centrály, protože všichni nemohou na jednom trhu patřit mezi jedničky.
Maďarským tiskem před týdnem proběhla informace, že Wal-Mart zvažuje na tomto trhu koupi francouzského řetězce Auchan. V Maďarsku už mají Američané registrovanou pobočku.

V Česku tak daleko nejsou, ale i zde už má Wal-Mart několik let registrovanou ochrannou známku, před dvěma lety si vykoupením od spekulantů zajistil i internetovou adresu wal-mart.cz.

Právě americký Wal-Mart je mezi velkými obchodníky v Česku považován za jednoho z možných kandidátů na případnou koupi Carrefouru. Nejvyšší šéf francouzské společnosti dal letos jasně najevo, že firma se chce soustředit na trhy, kde se řadí do první trojky. V Česku je Carrefour až na konci první desítky.

V sousedním Polsku naopak Francouzi své postavení posílili, když Carrefour odkoupil od společnosti Ahold tamní velké hypermarkety. České vedení Carrefouru jakékoliv úvahy o odchodu odmítá.

Na expanzi má americký Wal-Mart peněz dost. Při tržbách dosahujících více než sedm bilionů korun má ročně k dispozici kolem 380 miliard korun volných peněz.

Kromě střední Evropy si Američané brousí zuby i na Indii. "Je to vzrušující země, kde přibývá lidí ve střední třídě," říká Scott. Podobně se Indie zamlouvá i Carrefouru. Šéfové obou těchto společností už proto vyjednávají s tamní vládou, aby je do země vpustila.

Jeden ze zákazníků si odváží nákup z hypermarketu Wal-Mart v Lebanonu v americkém státě Tennessee. Největší firma na světě zatím působí jen v deseti zemích a proto se rozhlíží po dalších oblastech k expanzi.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz