Disneyho zábavní resort v Šanghaji.

Disneyho zábavní resort v Šanghaji. | foto: Profimedia.cz

Walt Disney chystá čínské filmy. Bojuje o místo na největším filmovém trhu

  • 3
Hollywoodský gigant Walt Disney výrazně posiluje své postavení v Číně. Společnost vybudovala v Šanghaji obří zábavní komplex, který otevře už tento týden. A chystá se v zemi produkovat minimálně jeden film ročně. Zvýšená aktivita není náhodná, analytici očekávají, že za dva roky bude v tržbách čínský filmový trh největší na světě.

„Do roka budeme pod značkou Walt Disney produkovat v Číně minimálně jeden film,“ řekl pro agenturu Bloomberg výkonný ředitel společnosti Robert Iger.

O chystaném rozvoji se rozpovídal v Šanghaji v novém čtyři tisíce kilometrů čtverečních velkém zábavním rezortu společnosti, který otevře 16. června. „Už jsme hrozně daleko, hledáme nápady a také talenty, které by pak filmy točily,“ naznačil.

Firma uzavřela partnerství se státní Šanghajskou mediální skupinou. Společně se zaměří především na čínský trh, nicméně tvorba bude mířit i mimo zemi. Smlouva byla podepsána už v roce 2014.

Nemáme konkurenci ani v Číně, míní Disney

Čínský trh má obrovský potenciál. Střední třída tam roste, a tak mediální gigant věří, že se mu spolupráce vyplatí. Tamní zábavní a mediální průmysl má hodnotu 180 miliard dolarů. Obrovský rekreační a zábavní rezort je vůbec největší zahraniční investicí společnosti, píše Bloomberg. Stál firmu 131 miliard korun. Vstupenky do čínského parku Walta Disneyho se vyprodaly během hodiny.

Probuzená síla Hvězdných válek přivedla Disney k rekordnímu zisku

Smlouvou na produkci filmů chtějí konkurovat skupině Dalian Wanda. Ta buduje v současnosti největší filmové studio na světě v provincii Šan-Tung na východě země. Navíc uskutečnila akvizici v hodnotě 3,5 miliardy dolarů s hollywoodským studiem Legendary Entertainment.

Wanda konkuruje Disneymu také v oblasti rekreačních rezortů. Už otevřela první z plánovaných patnácti zábavních parků. „Disney ale přináší něco tak unikátního, že se k tomu nikdo zatím ani nepřiblížil,“ odpověděl Iger na otázky ohledně konkurence.

Rostoucí poptávka, ale také regulace a překážky

Co se týče tržeb, Disney míří k ročnímu rekordu. Mezi pěti nejvýdělečnějšími filmy, které byly do Číny importovány, jsou čtyři právě od Disneyho. Mezi nimi je také slavná Kniha džunglí či Zootropolis: Město zvířat. „Pravděpodobně se Disney stane prvním hollywoodským filmovým studiem, které vydělalo za jediný rok v Číně miliardu na filmech,“ předpovídá analytik Jonathan Papish.

V Číně je ovšem filmový trh regulovaný. Richard Huang ze společnosti Nomura Securities vysvětluje, že zahraniční společnosti mohou zaujímat jen čtvrtinu z filmové nabídky, včetně promítaných filmů nebo prodaných DVD. Do země může být importováno ročně jen 34 zahraničních filmů a jako by to nestačilo, zahraniční filmy se nesmí promítat během prázdnin.

Pokud se jedná o čínský film, místní studio musí vždy vlastnit většinový podíl v distribuovaném filmu. Situace tak pro zahraniční studia není ideální, společnými investicemi s místními studii mohou regulace obejít. Například Iron Man 3 byl vytvořen v koprodukci s Pekingským studiem DMG Entertainment.

Odhaduje se, že už v roce 2017 bude největším filmovým trhem na světě právě ten čínský. Není tedy divu, že se investice hrnou. Iger pojede tento týden otevírat zábavní rezort do Šanghaje. Neočekává ale, že by park vydělával hned v prvním roce. Iger z vedení Walta Disneyho odchází v roce 2018, a tak je projekt chápán jako součást jeho odkazu. To, zda bude investice v Číně úspěšná, ukáže čas.