Washington staví na nohy finanční injekce

Zatímco ostatní části Spojených států upadají do hospodářského útlumu, oblast federálního hlavního města Washingtonu vykazuje první známky oživení. Paradoxem je, že se tak děje díky teroristickým útokům, jejichž cílem bylo newyorské Světové obchodní středisko a washingtonský Pentagon.

"Ve federálním distriktu už spatřujeme známky toho, že oživení začalo," prohlásil washingtonský starosta Anthony Williams. Hlavní město dostalo totiž hlavní díl - dvě z dvaceti miliard dolarů - finančních dotací, se kterými počítá protiteroristický zákon. Tyto peníze půjdou na obnovu Pentagonu, posílení bezpečnosti životně důležitých vládních úřadů a dalších institucí.

Vládní dotace vyhnala nahoru platy tisíců dělníků a úředníků a čerstvé peníze proudí vládním agenturám, což pohání kupředu místní ekonomiku. Ekonomové to považují za klasickou vládní intervenci na pomoc vybranému regionu.

"Ve Washingtonu neexistuje hospodářský útlum," konstatoval Stephen Fuller, ekonom z Univerzity George Masona. "Budeme svědky rychlejšího růstu než před útoky, ale růst nebude rovnoměrný po celém regionu," dodal.

Teroristické údery zapříčinily sice propuštění 17 tisíc pracovníků ze sektoru pohostinství a služeb, ale to je stále méně než očekávaná ztráta 24 tisíc pracovních míst. Také ztráty z prodejní daně byly jen 33 procent ve srovnání s předpokládanými 50 procenty.

Přes ztráty pracovních míst klesla v regionu v říjnu nezaměstnanost, protože Washington získal 46 tisíc nových pracovních příležitostí. Naproti tomu tvrdě zasažený New York ztratil 59 tisíc míst, Detroit 38 tisíc, Chicago 28 tisíc a San José a Atlanta po 27 tisíc.

Na prvním místě si polepšili pracovníci bezpečnostních složek a pracovníci společností, které poskytovaly nouzovou pomoc ve Washingtonu a přilehlých oblastech Virginie.