Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slovenský podnikatel roku předpovídá počasí pro armádu USA i aerolinky

  10:00
Monako (od zpravodaje iDNES.cz) - Softwarový geek, který pracuje s náladou lidí a ekonomickým rozhodováním firem. I tak se dá popsat slovenský EY podnikatel roku Michal Weis, jehož software předpovídá počasí. Jeho výpočty se řídí americká armáda i aerolinky Delta Air Lines.

Michal Weis získal titul slovenského EY Podnikatele roku. | foto: EY

Není v Česku a na Slovensku moc podnikatelů, kteří se mohou pochlubit tím, že pracují pro ozbrojené složky Spojených států. Michal Weis, spolumajitel firmy IBL Software Engineering, však může. Americké letectvo využívá meteorologický software, který v jeho firmě na Slovensku naprogramovali.

„Šli jsme tam spolu s britským ministerstvem obrany. Ukazovali jsme jim, co umíme. A jeden plukovník se zeptal na řešení jednoho konkrétního problému. Kolega to tam během deseti minut spočítal. Plukovníkovi spadla brada: ‚Za něco takového jsme utratili milion dolarů, trvalo to šest měsíců a nefungovalo to,‘“ vypráví muž, který letos získal slovenský titul EY Podnikatel roku.

Těsně po listopadovém převratu, ještě během vysokoškolských studií, se stal jedním z prvních zaměstnanců bratislavské antivirové společnosti Eset. Ve druhé polovině 90. let se však rozhodl jít vlastní cestou a spolu s německým společníkem založili firmu, která začala vyvíjet profesionální software pro meteorologii. K té ostatně neměl daleko, jeho matka pracovala pro Slovenský hydrometeorologický ústav.

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Po více než dvaceti letech má IBL Software Engineering zákazníky ve více než 80 zemích. Kromě amerického letectva jeho programy používá také britský Met Office, mnohá letiště a letecké společnosti, jako Delta Air Lines. V Česku s ním pracuje armáda i hydrometeorologický ústav. V meteorologické branži IBL dosáhla stejně silného postavení jako Eset v počítačové bezpečnosti.

„Počasí samo o sobě nikoho nezajímá. Nikoho nezajímá, jestli bude pět nebo sedm stupňů, protože takový rozdíl nepocítíme. Jde o rozhodnutí, které na základě toho učiníme,“ říká Weis. Pokud člověka zastihne déšť, to nejhorší, co se stane, budou promoklé šaty. Ale zemědělcům může jít o ztráty za desítky milionů eur, v letectví či obraně dokonce o ztráty na životech.

Na základě informací o počasí se dají dělat i ekonomická rozhodnutí. Když v obchodě vědí, že bude teplo, objednají více zmrzliny. Weis zmiňuje britskou studii, podle níž se každá investice do přesnější interpretace a předpovědi počasí vrátí na úsporách a vyšším ekonomickém výkonu padesátkrát. Celosvětově může jít o triliardy dolarů.

Získat meteorologická data v současné době podle něj nepředstavuje problém. „Modely, satelity, pozorovací systémy, srážkoměry produkují množství dat. Jsou to kvadriliardy čísel. Data dnes přibývají mnohem rychleji než výpočtové kapacity. A náš software umí z modelů, z té hromady dat, vytáhnout ty správné informace, které umožní meteorologovi porozumět, co se děje,“ vysvětluje Weis.

Padesát odstínů budoucnosti

„Počasí je nevypočitatelné, ale stejně ho počítáme na počítači. Dáme data dohromady, několik hodin běží simulace a nějaká verze budoucnosti. Ale my nevíme, jestli je to ta správná verze. Funguje tu efekt motýlích křídel, malá změna na začátku může vyvolat velkou změnu na konci,“ říká Weis.

Kdo na to má výpočetní kapacitu, může dál. „Vznikne například padesátka různých verzí budoucnosti. A každé z nich se přiřadí určitá pravděpodobnost,“ uvádí Weis. Ale na to lidé nejsou připraveni. „Když někomu řeknete, že bude na 70 procent pršet, co to znamená? Má si vzít 70 procent deštníku? To nejde. Ale u firem pravděpodobnost umožňuje řízení rizika, co je pro ně ještě akceptovatelné,“ dodává.

Nechat předpověď pouze na tom, co řekne počítač, podle něj nelze. „Vždy tam musí být meteorolog. Představte si, že by se někde spustila evakuace lidí jen proto, že počítač něco spočítal. To nejde. Rozhodnutí a zodpovědnost člověka tam je a ještě dlouho bude,“ prohlašuje podnikatel, který se považuje za softwarového geeka. Programovat uměl už v devíti letech.

Co se dá nejhůře předpovědět? „Především náhlé a lokální změny, třeba tornáda. To je něco velmi lokálního a vzniká to na základě místních jevů. Ale řada věcí se dá předpovědět na několik dní dopředu. Data jsou, jen se často nedostanou k lidem,“ tvrdí Weis.

IBL Software Engineering teď s anglickou vládou a jedním z velkých provozovatelů vzdálených úložišť vytváří platformu, která by tato data zpřístupnila pro miliardy lidí na světě. „Z těch velkých dat, která se už dneska nedají zpracovat, budeme schopni dodat lidem ty kousky, které potřebují,“ uvádí Weis. Hotovo má být v příštím roce.

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

To si děláte legraci. Mobilní operátor naúčtoval Američanovi tři miliony

19. dubna 2024  13:20

Nemilého překvapení se po návratu do Spojených států dočkat muž z Floridy, který se loni v létě...

Každý je vítěz. Hra pomáhá nakrmit chudé Bangladéšany a baví sociální sítě

19. dubna 2024

Obyvatele Bangladéše trápí vysoké ceny potravin, které si kvůli inflaci nemohou dovolit. Přesto...

Letiště v Česku odbavila o třetinu víc pasažérů. Většinu z nich z Ruzyně

19. dubna 2024  11:13

Letiště v Česku loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, meziročně zhruba o 29 procent více, ale...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024,  aktualizováno 

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...