Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

YouTube nelegálně sbírá data o dětech, tvrdí skupina advokátů

  15:51aktualizováno  15:51
Skupina advokátů tvrdí, že YouTube nelegálně shromažďuje údaje o mladistvých divácích. Advokáti požadují, aby YouTube změnil způsob zpracování obsahu pro děti a společnost zaplatila pokutu v řádu desítek miliard dolarů za to, že údajně profitovala na mladých divácích.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dvacet advokátních skupin podalo v pondělí u Americké federální obchodní komise (FTC) stížnost, ve které požadují vyšetření dceřiné společnosti Google kvůli porušení zákona o ochraně soukromí dětí online (COPRA). Tento zákon limituje to, jakým způsobem může společnost nakládat s daty o dětech mladších třinácti let. Podle zákona je společnost před sběrem dat o dětech povinna informovat rodiče dětí a získat jejich souhlas, uvedla americká zpravodajská stanice CNN.

„Společnost Google si díky sběru a používání osobních údajů od dětí na YouTube přišla ke značným ziskům. Nelegální sběr dat probíhá již řadu let a zahrnuje desítky milionů amerických dětí,“ uvádí ve stížnosti Centrum pro digitální demokracii a Kampaň pro dětství bez reklamy.

Stížnost odhaduje, že YouTube neprávem shromáždil údaje o 23 milionech dětí a žádá FTC, aby firma zaplatila pokutu 41 484 dolarů za každé porušení. 

Smluvní podmínky YouTube přitom tvrdí, že v případě dětí nejde o osoby mladší třinácti let. Pokud se totiž chce někdo přihlásit k účtu Google, který se používá pro přihlášení do služby YouTube, musí potvrdit, že je starší třinácti let. Advokáti ale argumentují, že videa lze sledovat i bez účtu a přihlášení. Rodiče také mohou nechat děti používat své účty nebo děti mohou lhát a při vytváření účtu tvrdit, že jsou starší. Podle výzkumu společnosti Trendera má účet na YouTube 45 procent dětí ve věku osm až dvanáct let. 

Kanály zaměřené na děti mohou mít obrovské předplatitelské základny a přinášet provozovatelům velké příjmy. Například kanál LittleBabyBum, který zveřejňuje animované dětské rýmovačky, má čtrnáct milionů předplatitelů a jeho videa si zobrazilo více než šestnáct miliard uživatelů YouTube. Kanál Ryan ToysReview, který testuje hračky pro šestileté děti, získal za reklamu během jednoho roku jedenáct milionů dolarů.

Google stížnost zváží

I když Google inzerentům při zadávání reklamních kampaní neumožňuje vybírat si věkové skupiny mladší osmnácti let, stížnost tvrdí, že stále existuje několik způsobů, jak reklamy cílit na děti. Příkladem je výběr správných klíčových slov souvisejících s dětmi.

YouTube má samostatnou mobilní aplikaci pro děti, YouTube Kids, kterou spustil v roce 2015. Společnost tvrdí, že aplikace vyhovuje všem pravidlům COPPA a neshromažďuje data pro cílení reklamy.

„Ochrana dětí a rodin pro nás vždy byla nejvyšší prioritou. Důkladně si přečteme stížnost a zhodnotíme, zda je třeba něco zlepšit. Protože služba YouTube není určena dětem, výrazně jsme investovali do vytvoření aplikace YouTube Kids, abychom nabídli alternativu určenou speciálně pro dětí,“ sdělil CNN tiskový mluvčí společnosti.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Kimova země nevzkvétá. Loni zažila největší ekonomický propad za 20 let

Kim Čong-un na sjezdu Korejské strany pracujících (9. května 2016)

Hrubý domácí produkt Severní Koreje se loni snížil o 3,5 procenta, což je nejhlubší propad za 20 let. Ekonomiku...

Na chudém čínském venkově vyroste futuristický systém Hyperloop

Vizualizace dráhy hyperloop.

Americká technologická firma Hyperloop Transportation Technologies vybuduje v čínské provincii Kuej-čou svůj...

Cla na všechno z Číny. Trump chce zatížit cly veškerý čínský dovoz do USA

Ilustrační snímek

Americký prezident Donald Trump je připraven zatížit cly veškerý čínský dovoz do Spojených států. „Jsem ochoten jít až...

Najdete na iDNES.cz