Likvidace desetníků a dvacetníků v jablonecké mincovně (listopad 2003) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Z desetníků se stanou okenní rámy

Desetníky a dvacetníky se vracejí do "mateřské náruče". Jablonecká mincovna, která je v uplynulých deseti letech vyráběla, je teď po skončení jejich platnosti zlikviduje. Speciální linka je přemění v kvalitní hliníkový šrot. Surovina potom poslouží třeba k výrobě okenních rámů.

Mince stahované z oběhu už do Bižuterie České mincovny začínají svážet nákladní auta. Lis vypůjčený z Německa zpracuje za hodinu až tři tuny drobných.

"Od začátku měsíce se zlikvidovalo necelých padesát milionů kusů desetníků a dvacetníků," řekl člen bankovní rady České národní banky Jan Frait.

. SPECIÁL O KONCI DESETNÍKŮ

Je to jen zlomek z až 712 milionů kusů desetníků a 523 milionů dvacetníků, které byly v oběhu.

Do Jablonce se jich podle odhadů vrátí ke zničení asi jen čtvrtina. Zbytek si lidé nechají doma, vyhodí je nebo je už poztráceli.

Likvidace bude výdělečná
Zatímco na ražbě desetníků a dvacetníků Česká národní banka prodělávala, protože například výrobní cena jednoho desetníku se pohybovala na sumě okolo pětadvaceti haléřů, na likvidaci drobných mincí vydělá.

Po jejich zničení totiž získá kvalitní hliníkový šrot, který prodá firmě Sunex.

"Hliník použijeme jako surovinu pro výrobu slitiny," vysvětlil jednatel společnosti Jiří Vrabec. Poté se tedy mohou mince proměnit třeba v okenní rámy.

"Zničení mincí i s náklady na dopravu nás bude stát necelých pět milionů a za prodej získaného materiálu bychom měli dostat milionů sedm," vypočítal bankéř Frait.

"Na jejich samotné likvidaci tedy díky hliníku něco vyděláme, ale z celkového pohledu to rozhodně neplatí," konstatoval.

Za výrobu desetníků a dvacetníků ČNB totiž v posledních deseti letech zaplatila asi sto sedmdesát milionů korun a dalších sto padesát milionů stála například přeprava, třídění a počítání těchto drobných peněz.

Bezpečnost jako u tisícovek
Likvidaci zrušených mincí provázejí v jablonecké mincovně stejně přísná bezpečnostní opatření, jaká platí při ražbě.

"Mincovna je v podstatě trezor napojený na speciální kamerový systém a centrální pult ochrany. Díky tomu jsme vyhráli výběrové řízení na ničení mincí, do něhož se kromě nás přihlásilo dalších devět firem," řekl obchodní náměstek Bižuterie České Mincovny Jan Vízek.