Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z digitálu na papír stále levněji

  11:15aktualizováno  11:15
Pro ty, kteří stále ještě otálejí s koupí digitálního foťáku, protože nedají dopustit na klasické papírové fotografie, je tu dobrá zpráva. Minilaby v poslední době výrazně zlevnily zpracování snímků z digitální podoby do klasické "papírové", a konkurují tak svou cenou klasickému zpracování kinofilmů.

Cena za jednu fotku z kinofilmu je sice stále ještě nižší, ale když připočítáme částku za film a nemalý obnos za vyvolání negativu, dostaneme se na sumu přibližně stejnou, jakou vydáme za fotku z digitálu.

KOLIK STOJÍ FOTKA
Z DIGITÁLU - CENÍK


Papír je papír
Výhody a nevýhody klasického a digitálního fotografování jsou snad dostatečně jasné. I zastánce moderní techniky musí občas řešit problém, jak předvést snímky z dovolené babičce. A pak, posedět si v rodinném kruhu nad papírovými fotografiemi je přece mnohem příjemnější než se tlačit u monitoru počítače.

Papír je papír, a pokud fotografie nedostihne požár nebo povodeň, vydrží téměř věčnost. Zatímco disk počítače může "odejít", vypálené "cédéčko" se mechanicky poškodí, do počítače zavítá vir a z fotografií uložených v paměti nezbude zhola nic.

S daty přímo do minilabu nebo na internet
V celé republice je dnes několik stovek minilabů, které zpracovávají digitální snímky stejně jako ty klasické. "Majitelé digitálů, kteří nemají počítač, mohou přinést paměťovou kartu nebo celý aparát přímo do fotolabu," říká Radek Hamid z pražské firmy Graffis, která se zabývá prodejem fotoaparátů a zpracováním fotografií.

"Tady si snímky přetáhneme do počítače, vy si určíte velikost fotek, jestli chcete matné, nebo lesklé, amy vám je pak fotochemickou cestou do druhého dne vyvoláme."

Ti, kteří si s počítačem rozumějí, si mohou úpravu snímků provést sami pomocí grafických programů a pak už jen upravené obrázky dopravit do fotosběrny. Nejjednodušší cesta je přes internetové stránky příslušného minilabu, kde jsou podrobné pokyny.

Majitelé rychlého připojení mohou obrázky vybírat a posílat přímo, pro vlastníky modemu nabízejí studia stažení speciálních programů, které umožňují obrázky seřadit a pak platit připojení pouze za poslání souboru. Snímky je možné také posílat e-mailem. Hotové fotky si může zákazník vyzvednout osobně ve sběrně, nebo nechat poslat na dobírku.

Pozor na formát
Nevýhodou digitálního fotoaparátu je, že vytvoří obrázek v televizním formátu, tedy v poměru stran 3:4, kdežto fotografie papírová má poměr stran 2:3. Ve fotolabu vám nabídnou volbu mezi dvěma možnostmi: bez ořezu, nebo s ořezem. Při první volbě zůstane snímek zachován celý, ale po stranách fotografie budou bílé svislé okraje.

Při druhé musíte počítat s tím, že horní a dolní okraje obrázku z plochy zmizí. Na to je třeba myslet už při komponování snímku.

Zatím není pro každého
Nejpohodlnější způsob, jak získat papírovou fotografii, představují domácí tiskárny. Nepatří k však k nejlevnějším. Ceny kvalitních fototiskáren začínají zhruba na pěti tisících korunách, ceny fotopapíru a barevných náplní jsou také vysoké, takže jedna doma vytištěná fotka vyjde přibližně na dvojnásobek ceny v minilabu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Coca-Cola se stahuje se sladkými nápoji ze středních škol

Coca-Cola (ilustrační snímek)

Nápojařská firma Coca-Cola už nebude nabízet na středních školách v České republice sladké nápoje, tedy například...

ANALÝZA: Státníci se políbili, obavy z obchodní války mezi USA a EU trvají

Americký prezident Donald Trump se setkal s předsedou Evropské komise Junckerem...

Ani středeční schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se šéfem Evropské komise Jean-Claude Junckerem úplně...

Vegety jsou umělé. Mají až sedmdesát procent soli, zeleniny minimum

Ochucovadla obsahují v průměru 58 procent soli, ukázal test.

Žlutý prášek, kterým domácí kuchařky a někdy bohužel i profesionální kuchaři dochucují polévky, omáčky i masa, je...

Najdete na iDNES.cz