Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z digitálu na papír stále levněji

  11:15aktualizováno  11:15
Pro ty, kteří stále ještě otálejí s koupí digitálního foťáku, protože nedají dopustit na klasické papírové fotografie, je tu dobrá zpráva. Minilaby v poslední době výrazně zlevnily zpracování snímků z digitální podoby do klasické "papírové", a konkurují tak svou cenou klasickému zpracování kinofilmů.

Cena za jednu fotku z kinofilmu je sice stále ještě nižší, ale když připočítáme částku za film a nemalý obnos za vyvolání negativu, dostaneme se na sumu přibližně stejnou, jakou vydáme za fotku z digitálu.

KOLIK STOJÍ FOTKA
Z DIGITÁLU - CENÍK


Papír je papír
Výhody a nevýhody klasického a digitálního fotografování jsou snad dostatečně jasné. I zastánce moderní techniky musí občas řešit problém, jak předvést snímky z dovolené babičce. A pak, posedět si v rodinném kruhu nad papírovými fotografiemi je přece mnohem příjemnější než se tlačit u monitoru počítače.

Papír je papír, a pokud fotografie nedostihne požár nebo povodeň, vydrží téměř věčnost. Zatímco disk počítače může "odejít", vypálené "cédéčko" se mechanicky poškodí, do počítače zavítá vir a z fotografií uložených v paměti nezbude zhola nic.

S daty přímo do minilabu nebo na internet
V celé republice je dnes několik stovek minilabů, které zpracovávají digitální snímky stejně jako ty klasické. "Majitelé digitálů, kteří nemají počítač, mohou přinést paměťovou kartu nebo celý aparát přímo do fotolabu," říká Radek Hamid z pražské firmy Graffis, která se zabývá prodejem fotoaparátů a zpracováním fotografií.

"Tady si snímky přetáhneme do počítače, vy si určíte velikost fotek, jestli chcete matné, nebo lesklé, amy vám je pak fotochemickou cestou do druhého dne vyvoláme."

Ti, kteří si s počítačem rozumějí, si mohou úpravu snímků provést sami pomocí grafických programů a pak už jen upravené obrázky dopravit do fotosběrny. Nejjednodušší cesta je přes internetové stránky příslušného minilabu, kde jsou podrobné pokyny.

Majitelé rychlého připojení mohou obrázky vybírat a posílat přímo, pro vlastníky modemu nabízejí studia stažení speciálních programů, které umožňují obrázky seřadit a pak platit připojení pouze za poslání souboru. Snímky je možné také posílat e-mailem. Hotové fotky si může zákazník vyzvednout osobně ve sběrně, nebo nechat poslat na dobírku.

Pozor na formát
Nevýhodou digitálního fotoaparátu je, že vytvoří obrázek v televizním formátu, tedy v poměru stran 3:4, kdežto fotografie papírová má poměr stran 2:3. Ve fotolabu vám nabídnou volbu mezi dvěma možnostmi: bez ořezu, nebo s ořezem. Při první volbě zůstane snímek zachován celý, ale po stranách fotografie budou bílé svislé okraje.

Při druhé musíte počítat s tím, že horní a dolní okraje obrázku z plochy zmizí. Na to je třeba myslet už při komponování snímku.

Zatím není pro každého
Nejpohodlnější způsob, jak získat papírovou fotografii, představují domácí tiskárny. Nepatří k však k nejlevnějším. Ceny kvalitních fototiskáren začínají zhruba na pěti tisících korunách, ceny fotopapíru a barevných náplní jsou také vysoké, takže jedna doma vytištěná fotka vyjde přibližně na dvojnásobek ceny v minilabu.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Stravenky od Lidlu a Kauflandu budou i elektronické

Lidl začal vydávat vlastní stravenky, zatím je dostávají je zaměstnanci...

Lidl a Kaufland spouští ve spolupráci s ČSOB a Mastercard stravenkovou platební kartu. Jde o elektronickou verzi...

Jedinečná nabídka. Penny Market nabízel v akci falšované masové konzervy

Penny Market nabízel falšované masné konzervy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce narazila v Penny Marketu na mimořádně rozsáhlé falšování. Řetězec nabízel v...

Tuzemák tradiční rumovou chuť neztratí, Česko dostalo v Bruselu výjimku

Do Prahy se sjelo zhruba sto tisíc lidí, aby protestovali proti vládním...

Česko a Slovensko dostaly od Evropské komise výjimku a budou moci při výrobě alkoholického nápoje tuzemák dalších pět...

Najdete na iDNES.cz