Z exotických hospodářských zvířat jasně vyhrávají pštrosi

  9:14aktualizováno  9:14
- Představa, že by na vesnickém dvorku pobíhali namísto slepic pštrosi, byla ještě před pár lety absurdní. Pokud však dnes zvědavec navštíví třeba obec Sedmpány na Benešovsku, narazí na deset obrovitých opeřenců. Hospodáři totiž zkoušejí leccos. Tradiční domácí zemědělství na tom není nejlépe, a proto musí experimentovat. Mezi hospodářská zvířata se po dlouhých tahanicích letos konečně zařadili jeleni i daňci - legislativa ministerstva zemědělství je do té doby nechtěla za hospodářská uznat. Kromě nich se začali objevovat vyložení exoti - pštrosi, klokani či hadi.

"Na trhu je dnes k dostání téměř cokoliv. Hlavní je ovšem zajistit zvířatům odpovídající podmínky pro chov," říká mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Mezi klasickými hospodářskými zvířaty chovanými takzvaně pro maso - býčky či vepři - se kromě jelenovitých ovšem zatím prosadil pouze pštros.

100 gramů masa obsahuje:

Druh masa Kalorie Protein (g) Tuk (g) Cholesterol (mg)
Kuřecí 165 32 4 85
Krůtí 159 29 4 69
Hovězí 282 27 18 91
Vepřové 323 28 22 99
Jehněčí 241 26 15 92
Pštrosí 114 26 2 68

Pramen: archiv

"Například klokaní maso se chovat v našich podmínkách nevyplatí. Za kilogram dovezeného masa se platí od šedesáti do sto dvaceti korun. Jde o maso i po převozu levné, protože je v Austrálii lovené a nekrmené," uvádí Marek Šmíd, zástupce společnosti Zedníček, která klokaní a pštrosí maso zpracovává a dodává do obchodů.

V tuzemsku se právě proto klokani už chovají jen pro potěšení. "Jako domácí mazlíčci jsou klokani velmi vhodná zvířátka, nenáročná na chov. K nějaké vilce je klokánek velmi pěkné oživení," vysvětluje Dana Fraňková ze společnosti ASC, která klokany dováží.

Letos jich firma prodala okolo dvaceti kusů a párek nejmenšího druhu klokánků, jenž doroste do maximálně šedesáti centimetrů, přijde asi na třicet tisíc korun.

Nejoblíbenějším tuzemským exotem se stal zmíněný pštros. Za letošní rok jich přibylo více než dvojnásobně a celkem čítají okolo tří a půl tisíce kusů.

Ve srovnání s šestisettisícovým stavem krav a deseti tisíci jeleny a daňky jde sice o zanedbatelné množství, ale jejich chovatelé si nestěžují.

"Letošní rok by měl být první, kdy budeme zhruba na nákladech, ale pokud se nic vážného nestane, měli bychom příští rok začít vydělávat," říká Zdenka Mazancová, která má svou rodinnou pštrosí farmu čítající okolo stovky dlouhokrkých zvířat v Čenkově u Odolena Vody.

"Dosud totiž většina lidí svá pštrosí stáda množila a vychovávala, aby mohli začít normálně prodávat," dodává její dcera Jana Šmejkalová.

"Největším naším problémem je dnes to, že vlastně není vytvořený trh. Lidé nejsou na pštrosí maso zvyklí, přitom je zdravější než kuřecí," říká Pavel Janák, který vlastní farmu u Českého Brodu. Jak k tomuto chovu přišel?

Jednou v hospodě se mu kamarád chlubil, že doma choval snad všechno kromě pštrosa. A protože objevil inzerát na jeden pár dlouhonohých opeřenců, pořídil mu je k Vánocům - tak vznikla jeho farma dnes přibližně s osmdesáti pštrosy.

Kromě nich se ještě dal na masné plemeno afrických koz burských. Těch chová na čtyřicet.

Přestože se podle odborníků dá z pštrosa zpracovat skoro vše, v tuzemsku zatím jde na odbyt především maso. "Částečně prodáme peří pro oděvní a elektrotechnický průmysl, má totiž antistatické vlastnosti, sem tam nějakou kůži," říká Mazancová.

Ve světě je přitom pštrosí kůže považována za jednu z nejluxusnějších, je totiž odolná proti vodě, pevná, a přitom jemná. Jedenapůl- až dvoukilová vejce jsou chuťově srovnatelná s drůbežími a skořápky mohou posloužit při výrobě ozdob nebo uměleckých předmětů.

Pštrosi jsou podle chovatelů poměrně nenároční, snad jediný problém je s lidmi. Jsou známy případy, kdy se proti plánu chovat pštrosy postavila z neznalosti celá vesnice. Teprve když lidé zjistili, že pštrosi zdaleka nepáchnou jako například vepři nebo krávy a nejsou nebezpeční, mohli se po loukách začít prohánět.

"Agresivní jsou jenom výjimečně pouze samci, kteří se předtím nějak nepohodli anebo mají zájem o své družky. U nás jsme zatím žádný úraz neměli," říká Šmejkalová.

Pštros je nenáročné zvíře a navzdory vzezření není nebezpečný

Autor:
Témata: Zemědělství

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Vánoce na internetu končí 16. prosince, pozdější objednávky včas nedorazí

Vánoce - ilustrační fotografie

Vánoce v e-shopech letos skončí dříve. Kdo chce mít jistotu, že zboží dostane včas domů, měl by si ho objednat...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell se blíží. Zapojte se a pomozte

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Přesně týden zbývá do charitativní aukce designových láhví Pilsner Urquell na iDNES.cz. Ve čtvrtek 13. prosince můžete...

Pivovary Lobkowicz se vyhrabaly ze ztráty, loni vydělaly přes 80 milionů

Ilustrační snímek

Pivovary Lobkowicz Group se minulý rok dostaly z předloňské 106milionové ztráty do zisku 81,3 milionu korun. Tržby za...

Najdete na iDNES.cz