Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z firem přicházejí dobré zprávy, řada z nich zatím jede na plný plyn

  2:00aktualizováno  14:12
Z tuzemských firem přicházejí s ohledem na hrozící recesi překvapivě dobré zprávy. Zatímco politici naplno řeší evropskou dluhovou krizi a ekonomové se předhánějí v černých scénářích, jak dopadne na české hospodářství, zůstává stále dost podniků, které nestačí vyrábět.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vyplývá to alespoň z velké ankety MF DNES mezi šéfy českých firem.

Jednačtyřicet lídrů z více než sedmdesátky oslovených firem odpovědělo, že zatím žádné náznaky návratu recese ve svém byznysu či na objednávkách nepozoruje. "Recesi na našich výkonech nevnímáme, naopak jsme v červnu letošního roku investovali 110 milionů korun do zvýšení kapacity výroby," říká Jan Brázda, šéf výrobního závodu na izolace Knauf Insulation.

Odpovědi šéfů firem čtěte zde

Nejlépe se vede firmám ze strojírenské branže a těm, které exportují. To odpovídá závěrům ekonomů, podle nichž Česko táhne dopředu hlavně automobilový průmysl. Naopak stavebnictví a maloobchod, které odrážejí "domácí" náladu Čechů k utrácení, jsou na tom hůře. A zhruba sedm procent z respondentů dokonce od krizových let 2008 a 2009 ještě nezaznamenalo ani oživení.

Složitý rok čeká například Plzeňský Prazdroj. Spotřeba piva v Česku letos klesla o osm procent kvůli zvýšení spotřební daně a podle pivovaru může v případě ekonomických problémů dále slábnout. "Dá se předpokládat, že disponibilní zdroje občanů budou i nadále klesat, což může ovlivnit i jejich spotřebitelské chování. V této chvíli je ale těžké odhadnout konkrétní vliv," sdělil manažer firemní značky Vladimír Jurina.

Příští rok je nejistý, firmy jsou přesto optimistické

Nižší zájem zákazníků už pociťuje například společnost Siemens, která má v Česku celkem osm závodů. Podle mluvčího firmy Pavla Kaidla se počet objednávek zmenšil ve většině z nich. "Oživení na světových i českých trzích pomalu končí, v některých segmentech cítíme náznaky přicházející stagnace," sdělil iDNES.cz Kaidl s tím, že firma ve svých scénářích počítá i s možností propadu výroby.

Přesto jsou celkově představitelé českého byznysu spíše optimističtí. A to i přesto, že příští rok vidí jako hodně nejistý. "Čekáme ještě větší opatrnost lidí při nákupech, k čemuž přispěje vyšší sazba DPH," říká majitel sítě prodejen čaje a kávy Oxalis Petr Zelík. Zároveň ale věří, že dobrou firemní strategií udrží růst i v příštím roce.

To, jak bude česká ekonomika v příštím roce vypadat, mají v rukách evropští politici. Minulý pátek představili další recept na zastavení dluhové krize, která hrozí přerůst v rozpad eurozóny, což by tvrdě zasáhlo i ČR. Dohodli se, že budou přísně dodržovat rozpočtovou kázeň a poskytnou 200 miliard eur do Mezinárodního měnového fondu na pomoc postiženým zemím. Česko má týden na rozmyšlenou, zda do fondu také přispěje. Jde zhruba o 3,5 miliardy eur, ČSSD již pomoc podpořila.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Najdete na iDNES.cz