Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z olomouckých lázní vzniknou byty

  10:31aktualizováno  10:31
Z Olomouce již brzy zmizí další dlouhou dobu neopravovaný objekt, na který radnice neměla peníze. V budově bývalých městských lázní v Olomouci nyní začaly stavební práce a ještě letos by zde mohly být první ze čtyř desítek nových bytů.

Byty v bývalých olomouckých městských lázních staví společnost Delta Army z Horky nad Moravou, která budovu koupila loni za osm milionů korun.

Městské lázně u Slovanského gymnázia sloužily v Olomouci více než čtyřicet let. Proti jejich zrušení se postavilo několik desítek lidí, kteří dokonce sepsali petici, ale nic to nepomohlo. Objekt chátral, potřeboval opravy a nákladnou změnu vytápění.

Radní však tvrdili, že na to město nemá peníze. Do výběrového řízení, které organizoval vlastník, Technické služby města Olomouce, se původně přihlásilo asi patnáct zájemců. Nakonec zůstali čtyři žhaví kandidáti, až představenstvo technických služeb vybralo Delta Army.

Ačkoliv jen tržní cena pozemků, na kterých městské lázně stojí, v této části Olomouce převyšuje kupní cenu osm milionů korun, vedení technických služeb je přesvědčeno, že udělalo dobrý obchod.

"Budova je ve špatném stavu a nedá se využít na nic jiného než na lázně, na které byla původně postavena. Investor musí přebudovat úplně vše. Museli jsme to brát v úvahu," vysvětlil ředitel technických služeb Vladimír Lisý.

Rovněž šéf společnosti Delta Army Přemysl Nastoupil soudí, že cena odpovídá. "Stav je katastrofální a náklady na opravy velké. Čtyřicet milionů stačit nebude," tvrdí.

Také zástupci dalších firem, které měly o objekt zájem, ale neuspěly, mají stejný názor. Potvrdili, že nabídli zhruba stejnou sumu. "Něco jiného je volný pozemek a něco jiného parcela, na které stojí zdevastovaný objekt," řekl jeden z nich.

SLEDUJTE VÝVOJ CEN NA
CENYBYTU.IDNES.CZ
Do bývalých lázní nyní nastoupili dělníci a začali uklízet. "Zatím čistíme vnitřní části, na což máme příslušné povolení. Rádi bychom s byty přišli ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Počítáme s kvalitnějším bydlením s domovníkem. V přízemí zůstane asi pět nebytových prostor například pro malou saunu nebo další služby," objasnil šéf Delta Army Nastoupil.

Firma podle něj počítá s tím, že byty nakonec nabídne k prodeji do osobního vlastnictví. Kdyby se s rekonstrukcí vešla do čtyřiceti milionů korun a jeden byt prodala za milion a půl, tak i s kupní cenou má zisk přes deset milionů korun.

Ostatní zájemci v budově městských lázní počítali rovněž s byty nebo studentskými kolejemi či fitcentrem.

Budova bývalých lázní v Olomouci potřebovala pořádnou finanční injekci, a proto ji raději město prodalo. Vznikne zde na čtyřicet nových bytů.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Najdete na iDNES.cz