Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z olomouckých lázní vzniknou byty

  10:31aktualizováno  10:31
Z Olomouce již brzy zmizí další dlouhou dobu neopravovaný objekt, na který radnice neměla peníze. V budově bývalých městských lázní v Olomouci nyní začaly stavební práce a ještě letos by zde mohly být první ze čtyř desítek nových bytů.

Byty v bývalých olomouckých městských lázních staví společnost Delta Army z Horky nad Moravou, která budovu koupila loni za osm milionů korun.

Městské lázně u Slovanského gymnázia sloužily v Olomouci více než čtyřicet let. Proti jejich zrušení se postavilo několik desítek lidí, kteří dokonce sepsali petici, ale nic to nepomohlo. Objekt chátral, potřeboval opravy a nákladnou změnu vytápění.

Radní však tvrdili, že na to město nemá peníze. Do výběrového řízení, které organizoval vlastník, Technické služby města Olomouce, se původně přihlásilo asi patnáct zájemců. Nakonec zůstali čtyři žhaví kandidáti, až představenstvo technických služeb vybralo Delta Army.

Ačkoliv jen tržní cena pozemků, na kterých městské lázně stojí, v této části Olomouce převyšuje kupní cenu osm milionů korun, vedení technických služeb je přesvědčeno, že udělalo dobrý obchod.

"Budova je ve špatném stavu a nedá se využít na nic jiného než na lázně, na které byla původně postavena. Investor musí přebudovat úplně vše. Museli jsme to brát v úvahu," vysvětlil ředitel technických služeb Vladimír Lisý.

Rovněž šéf společnosti Delta Army Přemysl Nastoupil soudí, že cena odpovídá. "Stav je katastrofální a náklady na opravy velké. Čtyřicet milionů stačit nebude," tvrdí.

Také zástupci dalších firem, které měly o objekt zájem, ale neuspěly, mají stejný názor. Potvrdili, že nabídli zhruba stejnou sumu. "Něco jiného je volný pozemek a něco jiného parcela, na které stojí zdevastovaný objekt," řekl jeden z nich.

SLEDUJTE VÝVOJ CEN NA
CENYBYTU.IDNES.CZ
Do bývalých lázní nyní nastoupili dělníci a začali uklízet. "Zatím čistíme vnitřní části, na což máme příslušné povolení. Rádi bychom s byty přišli ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Počítáme s kvalitnějším bydlením s domovníkem. V přízemí zůstane asi pět nebytových prostor například pro malou saunu nebo další služby," objasnil šéf Delta Army Nastoupil.

Firma podle něj počítá s tím, že byty nakonec nabídne k prodeji do osobního vlastnictví. Kdyby se s rekonstrukcí vešla do čtyřiceti milionů korun a jeden byt prodala za milion a půl, tak i s kupní cenou má zisk přes deset milionů korun.

Ostatní zájemci v budově městských lázní počítali rovněž s byty nebo studentskými kolejemi či fitcentrem.

Budova bývalých lázní v Olomouci potřebovala pořádnou finanční injekci, a proto ji raději město prodalo. Vznikne zde na čtyřicet nových bytů.Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

ČNB: Trh práce je v Česku přehřátý a růst mezd vytváří inflační tlaky

Ilustrační snímek

Trh práce je v Česku přehřátý a vytváří inflační tlaky kvůli vysokému růstu mezd. Domácí ekonomika na rozdíl od...

Za stokorunu více než 200 tisíc. Sázky na MS dosáhly rekordních 3 miliard

KDO JI ZÍSKÁ? Vyhrají finále mistrovství světa fotbalisté Francie, nebo...

Sázky na fotbalové MS dosáhly v Česku zhruba tří miliard korun, dosud rekordní Euro 2016 tak překonaly o více než...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Najdete na iDNES.cz