Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Palasových Lesů létají třísky

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr zemědělství Jaroslav Palas včera odletěl na otevření mezinárodní výstavy zemědělských a potravinářských výrobků Grüne Woche do Berlína a v Praze za sebou nechal polom. Tak lze popsat situaci ve státním podniku Lesy České republiky.

Palas odvolal ve středu generálního ředitele Lesů Kamila Vyslyšela a včera přidal i šéfa dozorčí rady, lidoveckého poslance Jana Grůzu.

Aby nezavládl v podniku chaos na dobu bezvládí, převzal žezlo dočasně výrobní ředitel Vladimír Blahuta. Odvolaného ředitele přitom sám Palas jmenoval do funkce před rokem a půl.

Třísky z podniku s miliardovými tržbami začaly létat minulý týden, kdy firma ještě v čele s Vyslyšelem vypověděla všechny smlouvy na práce v lese, které uzavřelo ještě předchozí vedení firmy.

"Smlouvy jsou na základě expertiz podniku neplatné," vysvětluje to Vyslyšel. Podle něho Lesy ČR chtěly změnit obchodní vztahy tak, aby se práce v lesích zadávaly na základě výběrových řízení a aby podnik kontroloval větší část obchodu se dřevem.

Na vypovězení smluv podrážděně reagovaly lesnické firmy i šéf dozorčí rady. "Byl to chaotický postup, bez opory v našem právním řádu," tvrdí Grůza, který na nestandardní kroky vedení Lesů ministra upozornil.

"To mu asi vadilo víc než fakt, že jím jmenované vedení dělá chyby. Tak mě odvolal," říká s tím, že se mu uleví, protože nebude odpovědný za další kroky.

"Odvoláním generálního ředitele Lesů Kamila Vyslyšela jsem se snažil uklidnit situaci. Udělal chybu, když verdikt o neplatnosti kontraktů nekonzultoval s dozorčí radou," vysvětluje Palas s tím, že nového šéfa Lesů určí výběrové řízení.

"Grůza byl odvolán proto, že nezvládl komunikaci s Lesy. Dozorčí rada má dozorovat a dbát na hospodaření podniku, což se nedělo," dodává Palas.

To, že vedení Lesů udělalo vypovězením smluv chybu, potvrdil i antimonopolní úřad. Ten  včera zakázal Lesům, aby jakkoliv omezovaly či znemožňovaly činnost svých smluvních partnerů. Podle předběžného opatření, které úřad vydal, musí o tom Lesy podnikatele neprodleně a průkazně informovat.

"Proti rozhodnutí lze podat rozklad, ten ale nemá odkladný účinek," řekl tiskový mluvčí antimonopolního úřadu. Úřad Lesům uložil, aby bez předchozího projednání s ním neuzavíraly nové smlouvy na provádění lesních prací a prodejů i nákupů dříví.

Za Grůzu se postavil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který Palase vyzval, aby udělal nezbytné kroky a stabilizoval právní prostředí v českém lesnictví. "Protože ho jeho management státních lesů destabilizoval naprosto nehorázným způsobem," vzkázal na adresu Palase Kalousek. Palas by podle něj měl vysvětlit, zda se "nesmyslné a nekompetentní" jednání vedení Lesů dělo s ministrovým vědomím.

Lesy spravují asi polovinu lesních porostů v Česku. Ročně vytěží zhruba 7,5 milionu metrů krychlových dřeva a ročně firma utrží okolo pěti miliard korun. Snaha změnit obchodní vztahy tak, aby podnik kontroloval větší část obchodu se dřevem, už stála druhého generálního ředitele křeslo.

V září předloňského roku Palas odvolal z funkce šéfa Lesů Jiřího Olivu, který stál v čele firmy jedenáct let. Odchod Olivy měl podle ministra přinést zlepšení hospodářských výsledků a razantnější přístup k řešení problémů.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas odchází se svačinkou, kterou dostal od rolníků demonstrujících před Úřadem vlády v Praze. (4. června 2003)

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Dodavatelé energií příliš riskovali, některým hrozí krach

Ilustrační snímek

Dodavatelé energií dlouhou dobu spoléhali na to, že elektřina jen zlevňuje. Jenže před dvěma lety se situace na...

Slavná značka Versace bude patřit Američanům, zaplatí skoro 2 miliardy eur

Italskou módní značku Versace kupuje americký Michael Kors.

Americká společnost Michael Kors převezme za 1,83 miliardy eur (46,8 miliardy korun) italský módní dům Versace. Firmy...

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...Najdete na iDNES.cz