Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Palasových Lesů létají třísky

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr zemědělství Jaroslav Palas včera odletěl na otevření mezinárodní výstavy zemědělských a potravinářských výrobků Grüne Woche do Berlína a v Praze za sebou nechal polom. Tak lze popsat situaci ve státním podniku Lesy České republiky.

Palas odvolal ve středu generálního ředitele Lesů Kamila Vyslyšela a včera přidal i šéfa dozorčí rady, lidoveckého poslance Jana Grůzu.

Aby nezavládl v podniku chaos na dobu bezvládí, převzal žezlo dočasně výrobní ředitel Vladimír Blahuta. Odvolaného ředitele přitom sám Palas jmenoval do funkce před rokem a půl.

Třísky z podniku s miliardovými tržbami začaly létat minulý týden, kdy firma ještě v čele s Vyslyšelem vypověděla všechny smlouvy na práce v lese, které uzavřelo ještě předchozí vedení firmy.

"Smlouvy jsou na základě expertiz podniku neplatné," vysvětluje to Vyslyšel. Podle něho Lesy ČR chtěly změnit obchodní vztahy tak, aby se práce v lesích zadávaly na základě výběrových řízení a aby podnik kontroloval větší část obchodu se dřevem.

Na vypovězení smluv podrážděně reagovaly lesnické firmy i šéf dozorčí rady. "Byl to chaotický postup, bez opory v našem právním řádu," tvrdí Grůza, který na nestandardní kroky vedení Lesů ministra upozornil.

"To mu asi vadilo víc než fakt, že jím jmenované vedení dělá chyby. Tak mě odvolal," říká s tím, že se mu uleví, protože nebude odpovědný za další kroky.

"Odvoláním generálního ředitele Lesů Kamila Vyslyšela jsem se snažil uklidnit situaci. Udělal chybu, když verdikt o neplatnosti kontraktů nekonzultoval s dozorčí radou," vysvětluje Palas s tím, že nového šéfa Lesů určí výběrové řízení.

"Grůza byl odvolán proto, že nezvládl komunikaci s Lesy. Dozorčí rada má dozorovat a dbát na hospodaření podniku, což se nedělo," dodává Palas.

To, že vedení Lesů udělalo vypovězením smluv chybu, potvrdil i antimonopolní úřad. Ten  včera zakázal Lesům, aby jakkoliv omezovaly či znemožňovaly činnost svých smluvních partnerů. Podle předběžného opatření, které úřad vydal, musí o tom Lesy podnikatele neprodleně a průkazně informovat.

"Proti rozhodnutí lze podat rozklad, ten ale nemá odkladný účinek," řekl tiskový mluvčí antimonopolního úřadu. Úřad Lesům uložil, aby bez předchozího projednání s ním neuzavíraly nové smlouvy na provádění lesních prací a prodejů i nákupů dříví.

Za Grůzu se postavil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který Palase vyzval, aby udělal nezbytné kroky a stabilizoval právní prostředí v českém lesnictví. "Protože ho jeho management státních lesů destabilizoval naprosto nehorázným způsobem," vzkázal na adresu Palase Kalousek. Palas by podle něj měl vysvětlit, zda se "nesmyslné a nekompetentní" jednání vedení Lesů dělo s ministrovým vědomím.

Lesy spravují asi polovinu lesních porostů v Česku. Ročně vytěží zhruba 7,5 milionu metrů krychlových dřeva a ročně firma utrží okolo pěti miliard korun. Snaha změnit obchodní vztahy tak, aby podnik kontroloval větší část obchodu se dřevem, už stála druhého generálního ředitele křeslo.

V září předloňského roku Palas odvolal z funkce šéfa Lesů Jiřího Olivu, který stál v čele firmy jedenáct let. Odchod Olivy měl podle ministra přinést zlepšení hospodářských výsledků a razantnější přístup k řešení problémů.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas odchází se svačinkou, kterou dostal od rolníků demonstrujících před Úřadem vlády v Praze. (4. června 2003)

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Najdete na iDNES.cz