Z prodeje dolů se stává vládní noční můra

  • 17
Kabinet Vladimíra Špidly je terčem další vlny kritiky za svůj postup při privatizaci severočeských hnědouhelných dolů. K již vyřazeným zájemcům, protestům z Evropské komise a hrozícím odborářům se v pátek přidala parlamentní opozice.

Její zástupci dokonce nepřímo nařkli vládu, že stojí za policejními zásahy proti některým uchazečům o doly. Tvrdí také, že vláda postupuje ještě méně průhledně než minulý kabinet při udělení obří zakázky na stavbu dálnice do Ostravy bez výběrového řízení.

Tuto zakázku prošetřuje policie kvůli podezření z korupce. Premiér Špidla však uvedl, že privatizace běží bez ohledu na poslední vývoj dál.

"Nepamatuji se, že by v závěru nějaké privatizace proti sobě stálo pět společností a tři z nich měly problémy s policií. Už samotný tento fakt by stačil k tomu, aby vláda takovou soutěž okamžitě zrušila," řekl na mimořádné schůzi parlamentu, věnované pouze privatizaci dolů, stínový ministr průmyslu Martin Říman.

"Pokud to neudělá, vystavuje se logickému a neobhajitelnému podezření, že policejní zásahy se staly součástí privatizační strategie vlády."

"Mohu vyloučit, že by vláda jakkoli zasahovala do kroků policie," oponoval v parlamentních kuloárech ministr vnitra Stanislav Gross.

Přesně v době, kdy Říman hovořil u řečnického pultu, přišla pro další průběh privatizace zásadní zpráva. Uhlobaroni Viktor Koláček a Petr Otava, které minulý týden obvinila policie z tunelování OKD, se nečekaně rozhodli, že se privatizace Sokolovské uhelné nezúčastní.

Ve hře o sokolovskou firmu tak zůstali jen její manažeři. Vzhledem k tomu, že nemají soupeře, dostane stát za firmu zřejmě méně peněz, než kdyby soupeřily alespoň dvě firmy.

Koláček s Otavou nejsou jedinými stíhanými zájemci o doly. Policie z hospodářské trestné činnosti viní i Marka Dospivu, šéfa slovensko-české finanční skupiny Penta, která se uchází o druhou privatizovanou firmu, Severočeské doly Chomutov.

Kriminalisté prošetřují i dalšího zájemce o tuto firmu, skupinu Appian Group, vlastnící Mosteckou uhelnou společnost. Jediným zájemcem o severočeské doly, jenž podle dostupných informací není v policejním hledáčku, je slovenská finanční skupina J&T.

Vláda čelí kritice i za to, že předem vyřadila německé a rakouské zájemce o doly. Další zahraniční firmy pak vyřadila ministerská komise.

Ta nejznámější z nich, skupina International Power, to nehodlá nechat jen tak. "V pondělí podáme oficiální protest Evropské komisi," řekl šéf její české pobočky Richard Lapin. Přes kritiku neprosadila opozice ve sněmovně usnesení, kterým by vládě doporučila privatizaci zastavit.