Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z úsměvu Oskara zbude jen červená barva

  1:00aktualizováno  1:00
Světová mobilní jednička Vodafone definitivně zapíchla vlajku se svým logem na mapě světa do další země. Koupila Oskara. Vodafone se tak po německém T-Mobile stane druhým velkým světovým hráčem, který vstoupí na český trh.
Vodafone

Vodafone - Prodejna Vodafone na londýnské Oxford Street. Objeví se brzy podobné i v České republice? | foto: VodafoneiDNES.cz

Většinu služeb, které lze najít na západních trzích, Vodafone ve své nabídce dnes má.

Nejznámější z nich je jeho internetový portál Vodafone live! Podobné portály v Česku provozují T-Mobile (t-zones), a Eurotel, který se názvem nechal zřejmě inspirovat u nového konkurenta, má svůj Eurotel live! Oskar má zatím Samoobsluhu.

Nejde o nic jiného, než že na příslušné internetové stránce si každý může vyřídit poštu, stáhnout nové melodie, uvítací tóny, hry a v lepším případě si nastavit služby, které chce využívat.

Vodafone live! už dnes v některých zemích nabízí služby i pro nové sítě třetí generace. Mezi ně patří videohovory, stahování hudby, videa a další výhody nové generace mobilních sítí.

Co se dá čekat od Vodafone
Britský operátor má dvě verze předplacených karet Smartplus a Smartstep, které se liší délkou volání. Zatímco Smartplus má zvýhodněné volání o víkendech, u Smartstep po třetí provolané minutě a po třetí odeslané textovce tyto služby zlevňují.

Pro paušální zákazníky je nabídka podobná té v Česku. Pět měsíčních paušálů je odstupňováno podle počtu volných minut 30, 100, 200, 500 a 1000. Na rozdíl od Oskara však Vodafone nemá stejnou cenu za volání do všech sítí, ale naopak striktně ceny volání odlišuje.

Vodafone na nedávno skončeném veletrhu CeBIT ústy svého šéfa Aruna Sarina avizoval, že plánuje razantní změnu svých tarifních programů. "Zhruba desetina zákazníků nechce žádnou podporu ze strany operátora," zmínil v souvislosti se zlevňováním.

Mohlo by jít o podobnou službu, jako je Oskarovo "Po svém" - sleva na volání, pokud se zákazník vzdá měsíčního papírového vyúčtování a infolinky zdarma.

Oskar vymění úsměv za slzu
Po pěti letech na českém trhu - skoro na den přesně od svého zrodu 1. března 2000 - se začne psát pravděpodobně i konec původně nadějně vyhlížející značky Oskar.

Nový majitel Vodafone má ve zvyku prosadit svou globální značku se slzou v logu, která neznamená jednoduše vodu: jméno Vodafone vzniklo ze slov Voice and Data, tedy hlas a data.

Poté, co například v Holandsku koupil Libertel, přidal do názvu slovo Vodafone. Po čase prostě původní Libertel ze jména vypustil. Přejmenování je otázka pár měsíců.

Například T-Mobile trvala změna z Paegasu na globální jméno necelé tři měsíce. Náklady se počítaly do stovek milionů korun, ale změna podle zástupců českého T-Mobile pomohla. "Především pro firemní klienty znamenala záruku silné a důvěryhodné značky," říká Jiří Hájek z T-Mobile.

Přemalování značky T-Mobile podporovala tři měsíce trvající reklamní kampaň, kde nejprve byly staré a nové logo vedle sebe. Po jejím skončení byla stará okřídlená značka Paegas minulostí.

Nejde však jen o přemalování loga, firma musí měnit hlavičkové papíry, vizitky, auta a často i zaměstnance. Od všech současných Oskarových lidí chce nový majitel životopis, aby věděl, s kým má tu čest.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Pošta bojuje s nedostatkem zaměstnanců, mnohdy pracují až dvanáct hodin

Česká pošta. ilustrační snímek

Loni opustil Českou poštu každý čtvrtý zaměstnanec. Většinu odradil nízký plat v kombinaci s neplacenými přesčasy. I...

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Najdete na iDNES.cz