Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za čtyřicet let bude ropa nad zlato

  1:00aktualizováno  1:00
Po době kamenné, bronzové a železné svět nyní žije v éře ropy. Na rozdíl od těch předchozích etap však tato éra nepotrvá tisíce, ale spíše jen desítky let. Zásoby černého zlata, jak se jí kvůli jejímu významu také často říká, nejsou neomezené a svět po této strategické surovině začíná žíznit.
Rafinérie, ropa

Rafinérie, ropa - Rafinérie - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Grafika:
Na co je ropa potřeba?
Kdo má největší zásoby?

"Časy, kdy jsme mohli počítat s levnou ropou, jsou definitivně pryč," prohlásil letos v únoru Dave O’Reilly, šéf ropné společnosti Chevron Texaco. V té době stál barel ropy okolo padesáti dolarů, o čtyřicet procent méně než nyní.  Před necelým rokem varovali analytici investiční banky J. P. Morgan, že hranice sta dolarů za barel je na dosah a během několika let si na ni bude muset svět zvyknout.

Ropa na každém kroku
To je velmi špatná zpráva pro devadesát procent řidičů, kteří jsou závislí na palivu vyrobeném z ropy, z níž se vyrábí i čtyřicet procent světové energie.

Současné vysoké ceny ropy, a tím pádem i benzinu a nafty, znovu rozpoutaly diskuse o jiných možnostech pohonu motorových vozidel. - více zde

Jenže vývoj aut poháněných elektřinou nebo vodíkem je stále ještě v plenkách a jejich většímu rozšíření brání například vysoké ceny těchto vozidel.

Ropa je nepostradatelná i v zemědělství. Nejenže její produkty pohánějí techniku a čerpadla, jež zavlažují pole v suchých oblastech. Ropa se navíc používá k výrobě hnojiv a pesticidů a napomáhá tak zvyšování výnosů.

Tím, jak je ropa úzce spjata i s výrobou potravin, s její klesající produkcí budou nižší i potravinové výnosy. Podle statistických odhadů bude světová populace v roce 2025 činit přibližně osm miliard lidí, přičemž podle nejčernějších předpovědí nebudou potraviny stačit pro plnou polovinu z nich.

Jak dlouho ještě vydrží?
Nabízí se proto otázka, na jak dlouho ropa ještě světu vydrží.
Spekulací a prognóz o možném vyschnutí ropných zásob ve světě již vyšlo nespočet. "Konec světa", tedy vyčerpání zásob černého zlata, měl nastat již několikrát. Pokaždé však přišla záchrana v podobě nalezení nových ložisek či metod těžby, které toto černé datum posunuly směrem do budoucna.

Konec věku ropy se přesto nezadržitelně blíží. V současné době se odhaduje, že svět má k dispozici přes bilion barelů „těžitelné“ ropy (za stávajících ekonomických a technologických podmínek). Zhruba dalších až 1,5 bilionu je podle odhadů ještě "neobjeveno".

V současné době se odhaduje, že svět má k dispozici přes bilion barelů "těžitelné" ropy (za stávajících ekonomických a technologických podmínek). Zhruba dalších až 1,5 bilionu jsou podle odhadů ještě "neobjeveny".

Nacházejí se v oblastech současné technice nedostupných nebo je těžba na těchto ložiscích za stávajících podmínek nevýhodná. - více zde

Pokud by to takhle šlo dál, začne být ropa vzácnou surovinou tak okolo 50. let tohoto století. Tedy za několik desítek let.

Optimisté však doufají, že do té doby dorazí další dobré zprávy. Stále je neprobádaná oblast Antarktidy nebo hlubší části moře, kde je těžba mimo mělké šelfy zatím nemožná. Například Shell ve strčdu ukázal své plány na vybudování obrovského těžebního střediska na ruském ostrově Sachalin, proti kterému bojují místní ochránci přírody.

Vysoká cena také motivuje olejáře vymýšlet nové způsoby, jak se k ropě dostat. Existují i projekty na těžbu z rašelinišť či získávání ropy z uhlí, i když to je stále velmi drahé. Této možnosti například využily během druhé světové války Německo a Japonsko, když byly odříznuty od svých zdrojů.

NEJVĚTŠÍ ZÁSOBY ROPY - GRAFIKA ZDE
Těžební společnosti mají pro lidstvo dvě zprávy - jednu dobrou a jednu horší: ropy je na světě zatím dost, ale většina je pod zemí neklidného Středního východu. Odborníci v tuto chvíli vědí, že se pomocí současných technologií mohou dostat asi k bilionu barelů ropy. Až 60 procent těchto zásob se však nachází na Středním východě v Saúdské Arábii, Iráku a Íránu. K dalším zemím bohatým na zásoby ropy patří také Kanada, jihoamerické země v čele s Venezuelou, Rusko a další země bývalého Sovětského svazu, Čína a Norsko. Ještě tu však jsou takzvané neověřené a neobjevené zásoby. Odhad jejich výše je obtížný, mohl by se pohybovat v širokém rozmezí 275 až 1469 miliard barelů. Ropa by tak i přes neustále rostoucí spotřebu mohla vydržet ještě nejméně dalších několik desítek let.
Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Zájem o českou dovolenou roste. Hotely jsou plné a daří se i pronajímatelům

Novým krumlovským architektem bude Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust...

Češi milují Česko. Nebo alespoň cestování po něm. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních totiž poprvé...

Najdete na iDNES.cz