Za hranice? I v Česku se dá vydělat

Ve srovnání s kolegy, kteří vydělávají v cizině, berou "pakatel". V porovnání s běžným občanem vedou královský život. Špičkoví sportovci se v Česku nemají špatně. Alespoň podle kvalifikovaných odhadů - konkrétní částky se totiž nezveřejňují.

Zatímco například v zámořské NHL není problém zjistit, kolik hokejisté utrží, v Česku je to tajemství.

"Mám prozradit, kolik vydělám? Bavili jsme se o tom s manželkou. Shodli jsme se, že u nás pro to není vhodná doba," řekl akrobatický lyžař Aleš Valenta.

Použil tradiční zaklínadlo všech, kteří berou na zdejší poměry vysoké peníze: závist by jim po prozrazení výdělků údajně znepříjemnila život. Tuto formulku používají prakticky všichni fotbalisté a hokejisté z českých klubů.

"Když se mi něco na hřišti nepovede, hned od lidí slyším nadávky ve smyslu, že jsem toho za ty miliony příliš nepředvedl," pronesl fotbalista Karel Poborský.

"Výše odměn a příjmů na základě dohod se sportovci nezveřejňujeme," říká i Karel Tejkal, mluvčí marketingové firmy Česká sportovní, jež zastupuje mimo jiné atlety Železného se Šebrlem či vodní slalomářku Hilgertovou.

Opačný názor, čili mzdy netajit, zastává v tuzemsku malá část lidí okolo sportu. Jedním z nich je bývalý reprezentační trenér hokejistů Josef Augusta.

"Spousta věcí by se tím zprůhlednila," míní. Jisté je, že pokud se k tomu sportovci neodhodlají sami, nikdo je k prozrazení částek nemůže donutit.

"Nejsou placeni z daní jako třeba poslanci, jsou to soukromé osoby, takže proč by říkali, kolik berou," shrnuje agent fotbalistů Pavel Zíka.

Výši příjmů lze s pomocí určitých indicií jen odhadovat. Podle dostupných informací si v českém sportu nejvíc vydělají fotbalista Poborský a akrobat Valenta. Oba si přijdou na dvanáct milionů ročně.

Je to pouhý zlomek platu hokejisty Jágra v NHL nebo fotbalisty Nedvěda v Itálii. Avšak na Česko jsou to prostředky na velmi luxusní bytí. Kdo je za Poborským a Valentou?

Téměř samí fotbalisté a hokejisté ze dvou v Česku nejpopulárnějších sportů se dá nejsnáz zbohatnout. Rozmezí gáží je však v nejvyšších soutěžích fotbalu i hokeje velmi široké: od 10 tisíc pro benjamínky až k milionu měsíčně pro reprezentanty.

Ze zástupců individuálních sportů se vymyká právě Valenta, sportovec i obchodník zároveň. Ze svého loňského olympijského vítězství vytěžil maximum, za dvanáct milionů korun ročně vděčí v první řadě reklamnímu kontraktu s T-Mobile.

O výrazně nižší částku si ročně polepší olympijská královna divoké vody Štěpánka Hilgertová. Nechává si ji však pro sebe. "Sponzoři si nepřejí, abych o tom hovořila. Také to zbytečně provokuje zloděje," tvrdí.

"Ale kdo ví, možná by mi zveřejnění příjmů prospělo. Lidé si myslí, že jsem daleko bohatší, než ve skutečnosti jsem." Sportovci jsou leckdy odměňováni i v naturáliích.

Valentovi dala automobilka za reklamu vůz. Když ještě hokejový kouč Vladimír Růžička hrál za Slavii, postavil mu sponzor klubu na předměstí Prahy dům.