Krásné vlasy stojí tisíce. Ilustrační snímek

Krásné vlasy stojí tisíce. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za kvalitní vlasy zaplatí kadeřnictví tisíce, bodují indické i evropské

  • 37
Kvalitní vlasy jsou stále žádanějším zbožím. Za 100 gramů vlasů zaplatí česká kadeřnictví i tři tisíce korun. Za úspěchem dlouhých kadeří stojí hlavně móda prodlužování vlasů. Za nový účes vytáhnou z peněženky modelky i běžné české ženy tisíce.

Umělé prodlužování vlasů je hit, zájem roste už několik let. Podle údajů serveru Alibaba.com se počet zájemců o vlasy za posledních dvanáct měsíců o více než 160 procent.

Módu vyvolaly holywoodské celebrity. Ty české je brzy následovaly, vlasy si nechaly prodloužit Lucie Vondráčková, Simona Krainová, Eliška Bučková či Hana Mašlíková.

Za první proceduru zaplatí 4 tisíce korun, každé dva měsíce musí za úpravu zaplatit další zhruba dva tisíce.

S vyšší poptávkou se na trhu objevují i padělky, kdy mezi jsou opravdové vlasy zamíchána silikonová vlákna.

"Růst zájmu o prodloužení lze vidět i v růstu konkurence. Když jsme začínali, tak mnoho i velmi známých kadeřnictví se touto službou nezabývalo. Dnes se to dělá téměř všude, rozdíl je ale v kvalitě vlasů a provedení," potvrzuje trend Michal Tvrdý, ředitel salonů Yes Vip, který jako jeden z prvních v Česku s prodlužováním začínal.

Vlasy od Rusek z vesnic i Asiatek

Zároveň upozorňuje na další problém, který se s rostoucí poptávkou objevil. S hladem po základní "surovině" se na trh začínají dostávat i vlasy nevalné kvality. "V Rusku někdo obchází vesnice a vykupuje vlasy," říká Tvrdý.

Vlasy od překupníků často nejsou nijak ošetřeny a trvanlivost z nich vyrobeného účesu je pak o poznání kratší. Vlasy z východní Asie se k prodlužování nehodí vůbec. Navíc není jisté, za jakých okolností byly původnímu majiteli či majitelce ostříhány.

Ceny za nový účes se liší podle rozsahu i kvality provedení, a často jdou do desetitisíců. Nejdražší jsou vlasy evropské, které jsou na prodlužování nejvhodnější. Podobnou kvalitu dosahují ale i vlasy indické. Právě Indii lze považovat za největšího "producenta" lidských vlasů na světě. Důvodem není ale chudoba tamních obyvatel, kteří si prodejem chtějí přivydělat na živobytí, ale překvapivě hinduistické náboženství.

Tamní muži, ženy i děti přinášejí svým bohům oběti ve formě oholení hlavy. Chrámy ještě donedávna zůstávaly plné vlasů, které se používaly k plnění matrací.

To se ale změnilo a mniši dnes pořádají o zbytky náboženského pokání věřících regulérní aukce. U nejlepších kousků se obchodníci předhánějí v nabídkách. Bývalí majitelé vlasů za ně přitom nic nepožadují, chrámoví mniši pak většinu výnosu věnují na charitu a maximálně třetinu mohou použít na provoz a údržbu chrámu. Móda holywoodských celebrit tak financuje nejednu indickou nemocnici.

,