Za placení daní večírek od státu

  • 25
Největším oblíbencem ministra financí Bohuslava Sobotky a jeho úřadu bude asi mobilní operátor Eurotel. Ten se totiž umístil v čele firem, od kterých v průběhu loňského roku ministerstvo financí vybralo nejvíce peněz na dani z příjmu. "Ve všem, co děláme, se snažíme být číslo jedna," reagoval Terrence Valeski, šéf Eurotelu.

Ten jelídrem trhu mobilních telefonů s téměř čtyřmi miliony zákazníků.

Jako výraz svých díků uspořádalo ministerstvo pro největší platiče dokonce večírek v klubu Novotného Lávka na břehu Vltavy. Pozváni na plzeňské pivo, moravské víno a klobásy byli zástupci první dvacítky podniků, jež na účty berních úřadů loni poslaly asi 21 miliard korun.

Žebříček daňových plátců sestavilo ministerstvo poprvé už loni, první místo však nebylo zveřejněno, protože si to firma nepřála. Za jedničku se však považovala Škoda Auto s daní 1,8 miliardy korun. Suma od Eurotelu letos také nebyla zveřejněna. Podle odhadů dosáhla asi 2 miliard korun. Další stovka firem přispěla 18 miliardami korun.

Celkový roční výběr daně loni činil 90,7 miliardy korun a první dvacítka firem se na něm podílí téměř čtvrtinou. Přiznání daně podává asi 300 tisíc firem. "Jsme spokojeni, že daně začaly platit banky, které byly dříve ve ztrátách," říká Stanislav Špringl, šéf odboru daně z příjmu právnických osob ministerstva financí.

Výběr daně se podle něj zvyšuje, jak firmy vymazávají ztráty z počátku svého podnikání a vykazují zisk. Přesto podniky, které daně skutečně platí, stále tvoří spíše výběrový klub výstředníků.

I loni totiž podle Špringla odvedlo daň z příjmu zhruba jen 30 procent plátců, zbylých 70 procent stále vykazuje ztráty či nejrůznější slevy stlačující odvedenou daň na nulu.

Konkrétní částky, které podniky loni zaplatily, ministerstvo nezveřejnilo. Žebříček je sestaven podle celkového inkasa daně z příjmů od firem v roce 2002. Obsahuje jak zdanění za rok 2001, tak zálohy placené v průběhu roku 2002.